Grudzień - rok szkolny 2019/2020

Uczniowe klasy 6e przez chwilę mogli się poczuć prehistorycznymi twórcami malowideł naskalnych

 

Najpierw przy pomocy plakatówek przygotowali „Skały w jaskini” - pokryli kartki papieru plamami w odcieniach Ziemi. Po wyschnięciu kartki zostały ostrożnie pogniecione – dzięki temu nabrały trójwymiarowości. Na koniec najtrudniejsza część pracy – przy pomocy kilku kresek węglem i kredą stworzyć dynamiczny obraz. Wszystkim się udało!

Zapraszamy do GALERII.

 

Opera? Tak, dlaczego nie?

Uczniowie klasy 6e mieli okazję uczestniczyć w spektaklu  „Nie taki Straszny Dwór” przygotowanym specjalnie z okazji przypadającej w 2019 roku, 200. rocznicy urodzin naszego Twórcy Opery NarodowejStanisława Moniuszki.

 

Straszny Dwór? To brzmi dość groźnie. I jeszcze Opera? Ale bez obaw. Nie wszystko jest takie straszne jak nam się wydaje. Nie bójmy się rozpocząć muzycznej edukacji od „Strasznego Dworu”, arcydzieła gatunku jakim jest Opera. Obejrzeliśmy  specjalny spektakl dla dzieci i młodzieży, który wprowadził nas w piękny świat muzyki i elegancki świat Teatru Operowego.

Dla niektórych z nas było to pierwsze zetknięcie z muzyką klasyczną, dlatego wybraliśmy na  operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”, opracowaną w wersji kameralnej i skróconej.

 

Spektakl prezentował najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliżyła  treść libretta tego narodowego dzieła.  Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy i tańce narodowe zrobiły na nas ogromne wrażenie.

 

A potem coś dla ciała!

 

Po wizycie w Teatrze Muzycznym korzystając z pięknej, raczej wiosennej niż zimowej, pogody pomaszerowaliśmy do Lubelskiego Muzeum Regionalnego, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach. Nauczyliśmy się piec smakołyk typowy dla Lubelszczyzny – cebularze. Przy okazji poszerzyliśmy swoją wiedzę o naszym regionie.

 

Zapraszamy do GALERII.

 

Podsumowanie jesiennej edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” w klasie 2b


 Uczniowie klasy 2b zakończyli niedawno realizację jesiennych zadań w ramach projektu Fundacji BOŚZdrowo jem, więcej wiem”. Celem udziału w projekcie było uświadomienie dzieciom, jak jedzenie warzyw i owoców oraz ruch wpływają na ich zdrowie.

Uczniowie  przystępowali z wielkim zapałem do wykonywania kolejnych zadań: uczyli się rozpoznawać owoce i warzywa po smaku i dotyku, poznali znaczenie witamin dla zdrowia, wspólnie stworzyli Wielką Księgę Zagadek Owocowo-Warzywnych, zaprojektowali Order Miłośnika Sportu, a podczas zajęć ruchowych dzielnie walczyli o zdobycie Medalu Siłaczka. Dzieci  podzieliły się zdobytą wiedzą, przygotowując krótkie przedstawienie dla sześciolatków z naszej „Zerówki” i zadając im ułożone przez siebie zagadki.

Mimo że wszystkie zrealizowane działania były bardzo pracochłonne, to, oprócz wiedzy, przyniosły uczniom wiele radości i satysfakcji.

Zapraszamy do GALERII.

Przedstawienie świąteczne

W dniu 18.12.2019 roku w naszej szkole uczniowie klas 0 - 8 oglądali przedstawienie pt. „Święta w Wielkiej Brytanii” w którym wzięli udział uczniowie klasy 5e, 6a, 7a, 7c pod kierunkiem pani Elżbiety Dudek oraz „Jasełka” przygotowane przez uczniów klasy 2b i 2c pod kierunkiem pani Dorotki Leonienko.

Zapraszam do GALERII

Wigilia w klasie 4a
"Bóg się rodzi". Tymi słowami uczniowie klasy 4a rozpoczęli tegoroczne jasełkowe przedstawienie. Na scenie pojawili się Maryja i Józef  z osiołkiem, aniołowie, pasterze, trzej królowie i dzieci. Mali aktorzy zaśpiewali kilka kolęd i pastorałek. Po raz kolejny  wybrzmiała historia, która wydarzyła się w pewnym miasteczku zwanym Betlejem ponad 2000 lat temu. Wszyscy dobrze ją znamy...
"Pokłoniliśmy się Panu, zaśpiewaliśmy skocznie,
teraz cicho odejdziemy, niech Dziecię odpocznie.
Lecz nie smućmy się, że trzeba odejść od żłóbeczka.
Zabierzemy z sobą uśmiech Dzieciąteczka".
Po pięknym i wzruszającym występie uczniowie wspólnie z rodzinami zasiedli do bogato zastawionego stołu. Były życzenia przy opłatku, świąteczne melodie, wspólne rozmowy i żarty.
Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Przygoda z wesołą matematyką

Od października 2019 r z cyklu zajęć świetlicowych wraz z uczniami klas młodszych rozpoczęliśmy przygodę z wesołą matematyką. Wystartowaliśmy od mini sudoku obrazkowego 4 na 4, a obecnie jesteśmy już na poziomie sudoku dla ekspertów 9*9. Wszystkie nasze zajęcia odbyły się w sali matematycznej z wykorzystaniem tablicy matematycznej. Celem tych lekcji jest rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz logicznego myślenia poprzez zabawę, dlatego oprócz pokazania uczniom ciekawych stron internetowych zajmowaliśmy się również wykreślankami, magicznym kwadratem, liczbami palindromicznymi, labiryntami i zagadkami matematycznymi. Zachęcam do uczestniczenia w zajęciach.

Zapraszam do GALERII.

 

Katarzyna Szczypa-Kowalik

BADANIE “MŁODZI CYFROWI” wyniki oraz raport

"Badanie „Młodzi Cyfrowi” przeprowadziła Fundacja Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański. Objęło ono swoim zasięgiem całą Polskę. Na pytania o stosunek do internetu, smartfonów i nowych technologii odpowiedziało ponad 50 tysięcy uczniów w wieku 12-19 lat. Prawie wszyscy z badanych posiadają telefon z dostępem do sieci, a w przypadku połowy jest to dostęp bez żadnych ograniczeń. Obniża się wiek otrzymania pierwszego smartfonu – choć średnia dla wszystkich badanych wynosi 10 lat, to u obecnych uczniów szkół podstawowych jest to już rok wcześniej.

Według deklaracji młodzieży, najczęściej używanym narzędziem do korzystania z internetu jest smartfon (97%). Co ciekawe, w tym celu po tablet sięga zaledwie 20% uczniów. 23% nastolatków nie pamięta już życia bez internetu i smartfonów."

 

więcej na stronie https://dbamomojzasieg.com/mlodzi-cyfrowi/ 

Przedszkolaki w szkole


W ramach promocji szkoły uczniowie klasy 3c zaprosili na zajęcia swoich młodszych kolegów z Miejskiego Przedszkola nr 18. Opowiedzieli przedszkolakom o tym, co dzieje się w szkole i pokazali najciekawsze miejsca, takie jak: sala komputerowa, basen, sala gimnastyczna, biblioteka, świetlica czy stołówka. Następnie pomogli przy wykonywaniu pracy plastycznej – zabawnego Mikołaja oraz zaprosili do wspólnej zabawy przy piosence. Na zakończenie wręczyli własnoręcznie wykonane kartki świąteczne i złożyli życzenia oraz rozdali gazetkę szkolną. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Zapraszamy do GALERII.

Wigilia w klasie 3d

Na Wigilii w klasie III d było jak zawsze wesoło i rodzinnie. Złożyliśmy sobie życzenia, posmakowaliśmy smakołyków z naszego słodkiego stołu, a potem pośpiewaliśmy piękne, polskie kolędy i pastorałki.

Zapraszamy do GALERII.

Nasi uczniowie z przedświąteczną wizytą u młodszych kolegów i koleżanek

Dzieci z młodszych klas naszej szkoły wykonały kartki świąteczne dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z okolicznych przedszkoli. Na zdjęciach wizyta w Centrum Helen Doron. Rozdaliśmy tam kartki świąteczne i świąteczny numer naszej szkolnej gazetki.

Zapraszamy do GALERII.

Ciastka, ciasteczka ...

Za nami już ostatnie zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania.

Tym razem przyjrzeliśmy się problemowi marnowania żywności. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wyrzucanie produktów spożywczych przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjemy. Nasze środowisko naturalne możemy chronić poprzez planowanie swoich zakupów, odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych oraz ich przetwarzanie. Segregując śmieci ułatwiamy ich właściwą utylizację. Również możemy przekazywać niepotrzebną żywność Bankom Żywności.

Cały cykl zajęć prowadzony był w ramach projektu Trzymaj formę

 

Zajęcia podsumowaliśmy na słodko ozdabiając ciastka, które uprzednio upiekliśmy w swoich domach pod okiem rodziców. Na lekcji natomiast własnoręcznie przygotowaliśmy lukier. By zobaczyć efekt naszej pracy warto przejrzeć zdjęcia! 

Zapraszamy do GALERII.

ŚWIĄTECZNE KODOWANIE NA DYWANIE W 0A

Dzieci z grupy 0A znowu miały możliwość pobawić się w kodowanie. Tym razem wychowawczyni Pani Monika Szaruga przygotowała dla dzieci ŚWIĄTECZNĄ ZAGADKĘ.

Zagadką było dyktando graficzne. Zadaniem dzieci było odgadnięcie: Co się ukryło? - we wskazówkach odczytywanych przez Panią Monikę. Na podstawie wskazówek dzieci układały na macie do kodowania kolorowe kwadraty, dzięki którym powstała przepiękna świąteczna choinka. Zadanie zostało wykonane na celująco!

Zapraszamy do GALERII.

Christmas Escape Room

BREAKING NEWS!!!

Renifer Rudolf oszalał!

Uwięził Świętego Mikołaja w bliżej niezidentyfikowanym miejscu!

Czy Święta Bożego Narodzenia odbędą się w tym roku?

 

W dniach 19 i 20 grudnia uczniowie klas 5b, 5c, 5 e, 6 b i 6 c uczestniczyli w nietypowej lekcji języka angielskiego – Christmas Escape Room.

Wszyscy z olbrzymim zapałem wyruszyli w poszukiwania zamkniętego gdzieś w ciemnych czeluściach Świętego Mikołaja. A uwierzcie, nie było wcale łatwo!

Uczniów czekały liczne krzyżówki, anagramy, rebusy oraz kody QR. By pokrzyżować szyki renifera Rudolfa, który z powodu gorączki świątecznych przygotowań po prostu oszalał, korzystali też z platformy youtube oraz słowników online. Przede wszystkim zaś, musieli wykazać się znajomością języka angielskiego oraz po prostu refleksem.

Świąteczny escape room z wykorzystaniem metody MALL (mobile-assisted language learning) przygotowali nauczyciele p. Łukasz Koczkodaj oraz p. Sandra Jasek.

Na szczęście wszyscy możemy odetchnąć z ulgą! Uczniom naszej „jedenastki” udało się uwolnić Świętego Mikołaja, który w wyrazie olbrzymiej wdzięczności podarował im słodkie upominki.

Uff, możemy więc w spokoju kontynuować świąteczne przygotowania oraz zakupy prezentów dla najbliższych.

Zapraszamy do GALERII.

HO! HO! HO!

MERRY CHRISTMAS EVERYONE!

W Fabryce Bombek Choinkowych

10 grudnia klasy I e i II e wspólnie wybrały się na wycieczkę, której celem była wizyta w Fabryce Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Po drodze odwiedziliśmy Sandomierz, w którym zwiedziliśmy Zbrojownie Rycerską i Podziemną Trasę Turystyczną, a także mogliśmy zjeść pyszny obiadek i odwiedzić filmowy dom Ojca Mateusza.

Radości dzieci nie było końca, a podczas wspólnego wyjazdu nawiązały się nowe przyjaźnie międzyklasowe.

ZAPRASZAMY DO GALERII.

Nasi uczniowie w etapie wojewódzkim konkursów przedmiotowych

Z ogromną przyjemnością informujemy społeczność szkolną, że dwoje uczniów naszej szkoły odniosło duży sukces w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego. Amelia Chodacka z klasy 8b - konkurs z  języka angielskiego i Szymon Paciejewski z klasy 8c z języka polskiego.

Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom - p. Elizie Przygoda - Łuka i p. Annie Ląd.

Trzymamy kciuki!

Sukces Kacpra Pykacza w Olimpiadzie Matematycznej Juniorów

Z dumą informujemy, że uczeń klasy 8a, Kacper Pykacz został zakwalifikowany do zawodów drugiego stopnia XV Olimpiady Matematycznej Juniorów. Olimpiada ta to zawody matematyczne, o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych. Zawody pierwszego stopnia składały się z dwóch części: testowej i korespondencyjnej, na ich podstawie wyłoniona została lista osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu.

Zawody drugiego stopnia odbędą się 11 stycznia 2020 roku. Kacpra przygotowuje p. Marcin Słomka.

Trzymamy za Kacpra kciuki i życzymy kolejnych sukcesów.

Wspólne kolędowanie

W niedzielę 15 grudnia o godzinie 14.00 na Placu Chopina w Puławach odbyła się XIII Miejska Wigilia. Wydarzenie było okazją do spotkania się mieszkańców miasta, władz samorządowych oraz licznie zgromadzonej młodzieży z puławskich szkół. Podczas Wigilii nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju i wspólne dzielenie się opłatkiem.

W ten wyjątkowy wieczór świętowaliśmy wszyscy razem. Wspólnie kolędowaliśmy z mieszkańcami Puław. Na scenie wystąpiła klasa 5f z wychowawczynią p. Karoliną Tyburcy-Szlendak, uczniowie klasy 4a z wychowawczynią p. Anną Kulig, Chór Szkolny prowadzony przez p. Ewę Jurkowską, Marta Podsiadła z 5e przygotowana przez p. Małgorzatę Kuś oraz Zespół "Jedenastki" pod kierunkiem p. Bożeny Krygier.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Warsztaty z zabawek choinkowych

16 grudnia uczniowie klasy 3b wzięli udział w warsztatach z zabawek choinkowych, które poprowadziły panie z Klubu Twórców Ludowych. Na zajęciach trzecioklasiści samodzielnie wykonali świąteczne aniołki i poznali nowe sposoby na zrobienie ciekawych zawieszek choinkowych. Zwieńczeniem zajęć było wspólne zrobienie kolorowego łańcucha z kolorowej bibułki i kawałków słomy. Wszystkie ozdoby posłużyły do udekorowania naszej sali lekcyjnej.

Zapraszamy do GALERII.

Przedszkolaki z MP nr 7

W ramach promocji szkoły uczniowie klasy 3b zaprosili przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 7 w Puławach. Trzecioklasiści opowiedzieli dzieciom o szkole, zwiedzili z nimi bibliotekę, świetlicę, stołówkę i basen. Wspólnie wykonali również śnieżynki na patyku. Przed zbliżającymi się świętami złożyliśmy sobie wszyscy życzenia, a zerówkowicze otrzymali od nas piękne, świąteczne kartki i egzemplarze najnowszej gazetki szkolnej. Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze.

Zapraszamy do GALERII.

Cała Polska czyta dzieciom

  

 

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz akcji promującej czytelnictwo „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” dzieci z oddziałów zerowych miały możliwość poznania wszystkich nowych przygód małych zwierzątek z kolejnej książki Renaty Piątkowskiej. Odbyło się 18 spotkań, podczas których dzieci z uwagą słuchały opowieści o Słodziakach. Po każdym spotkaniu mali słuchacze dostawali naklejki z postaciami bohaterów.

Jolanta Żmudzka

Pomagamy chorej Amelce

15 grudnia nasza szkoła brała udział w kiermaszu świątecznym zorganizowanym z okazji XIII Wigilii Miejskiej. Uczniowie z tej okazji wykonali niezwykłe ozdoby świąteczne: bombki, dekoracje choinkowe, kartki, choinki, stroiki, świeczniki, obrazy o tematyce bożonarodzeniowej. Dochód ze sprzedaży tych przepięknych prac dzieci przeznaczony jest na szczytny cel, a mianowicie pomoc ciężko chorej Amelce. Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, którzy pomogli w tym  przedsięwzięciu serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy do GALERII.

Zajęcia kreatywne z klockami Lego

Współpraca, komunikacja, kreatywność, logiczne myślenie i rozwiązywanie problemów – tego wszystkiego dzieci klas Oa, Ob, Oc mogą się nauczyć podczas warsztatów Zajęcia kreatywne z klockami Lego. Pierwsze spotkanie odbyło się 13.12.2019 r.

Aż miło było popatrzeć na uśmiechnięte buzie dzieci, które z zapałem wykonywały polecenia i budowały dzieła z klocków Lego Duplo Education. Z dumą je potem prezentowały.Temat pierwszych zajęć to " Co za emocje!"- uczył on dzieci rozpoznawania i nazywania emocji, kształtowania współpracy w grupie, dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, czytania instrukcji obrazkowych oraz doskonalił małą motorykę.

Zajęcia kreatywne z klockami Lego to warsztaty, które uczą zdobywać wiedzę w praktyce. Od dzieci wymagają eksperymentowania i rozwiązywania problemów. Okazuje się, że klocki Lego są znakomitym narzędziem do rozwijania niezbędnych w XXI wieku umiejętności. Już od pierwszych warsztatów uczniowie są zmotywowani do wspólnej pracy, komunikacji, kreatywności i krytycznego oraz logicznego myślenia. Dzieci nie tylko korzystają z instrukcji, ale i same w dowolny sposób zmieniają swoje budowle. Doskonalą swoje zdolności manualne, poszerzają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację, a także rozwijają precyzję, spostrzegawczość i cierpliwość.

W okresie od lutego do czerwca 2020 r. w szkole naszej przeprowadzonych będzie jeszcze kilka takich warsztatów, a także zajęć z robotyki dla uczniów klas 1.

Zapraszamy do GALERII.

Stan wojenny 13 grudnia 1981 r. - 2019 r.

 

 

38 lat to dwa pokolenia, dwa nowe pokolenia. Pamięć aby była trwałą musi być przekazywana, szczególnie dotyczy to najważniejszych dla Polski wydarzeń.

 

Dziś 13 grudnia 2019 r. - 38 lat później od dzielących nas smutnych i tragicznych wydarzeń, w historycznym miejscu, przy Bramie nr 1 Zakładów Azotowych wspominaliśmy kolejną rocznicę. Zebrali się uczestnicy tych wydarzeń, świadkowie i przedstawiciele dwóch kolejnych pokoleń, a wśród nich najmłodsi, czyli uczniowie puławskich szkół podstawowych.

Była również reprezentacja naszej szkoły, która przyniosła biało-czerwone znicze jako zobowiązanie pamięci.

13 grudnia 1981 r. Pamiętamy.

 

Wszystkie fotografie autorstwa p. Sławomira Kłaka

 

W.Kostecki

 

„Podziel się ciepłem”

 

Przed wejściem do naszej szkoły trwa akcja „Podziel się ciepłem” organizowana przez uczniów i nauczycieli. Na drzewach, krzakach, trzepaku oraz w pudełku znajdują się czapki, szaliki i rękawiczki, którymi chętnie podzielimy się z mieszkańcami Puław. Każdy może wziąć to, czego potrzebuje. W ten sposób rzeczy pozyskują nowych właścicieli, a my dbamy o środowisko i mamy satysfakcję z niesienia pomocy innym.

Zapraszamy do GALERII.

 

Sukces Szymona Lassaka

Mamy przyjemność poinformować, że uczeń naszej szkoły Szymon Lassak z klasy 5 C został Laureatem Konkursu Wiedzy o Patronie, zorganizowanego w ramach 20 rocznicy nadania Puławom Patrona Św. Brata Alberta Chmielowskiego. Szymonowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszam do GALERII.

 

Renata Lis

Grupa 0b w RoboParku

We wtorek 10 grudnia 2019 roku grupa 0"B" wraz z opiekunami Panią Justyną Woźniakowską-Dziak, Panią Anną Polak i Panią Natalią Górzyńską wybrała się na wycieczkę do RoboParku - Międzynarodowej Interaktywnej wystawy robotów w Lublinie. Na miejscu dzieci miały okazję obejrzeć wystawę robotów. Dzięki najnowszej technologii dzieci mogły wejść w interakcję z robotami z całego świata, zobaczyły niezwykły teatr robotów i mogły się poczuć jak prawdziwi wynalazcy. Była to doskonała okazja zarówno do zabawy jak i do nauki.

Zapraszamy do GALERII.

 

Chcę byś swoim życiem, żył trochę za mnie…

W dniach od 18 listopada do 9 grudnia b.r. poprzez wystawę, nasza szkołę odwiedziła Danuta Siedzikówna „Inka”. Było to możliwe dzięki współpracy, którą podjęliśmy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Wszystkim uczniom, którzy z pytaniami w ręku wnikliwie studiowali treść wystawy gratulujemy zaangażowania. Wystawa gościć będzie w mieście do połowy lutego 2020 roku wędrując po puławskich szkołach.

Zapraszamy do GALERII.

W. Kostecki

Mikołajki klas 5e i 5f
Dnia 9 grudnia klas 5e i 5f wybrały się na wycieczkę do Lublina. Tematem przewodnim mikołajkowego wyjazdu było kino. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w bardzo interesującej lekcji filmowej pt. "Święta w popkulturze", podczas której dowiedzieli się jak popularne filmy, piosenki, reklamy oraz akcje charytatywne budują obraz Świąt Bożego Narodzenia.
Po zajęciach uczniowie obejrzeli film animowany "Śnieżna Paczka". Zwieńczeniem wycieczki był posiłek w restauracji McDonald's.
Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.
Puławskie Środy Pływackie
Za nami I Runda ZAWODÓW TZW ŚRÓD Pływackich klas II i III .....Na stracie zawodów finałowych, które odbyły się na Hali MOSiR przybyło 41 dziewcząt i 34 chłopców klas II oraz 30 dziewcząt i 33 chłopców klas III ze wszystkich szkół podstawowych z naszego miasta. II klasy rywalizowały na 25 m stylem grzbietowym a III klasy na 50 m stylem grzbietowym. O to nazwiska najlepszych:
II klasy dziewczęta
  1. KWIT WIKTORIA SP 11
  2. CZOPEK KAMILA SP 1
  3. SACHAROW ŁUCJA SP 6
  4. PIEKOŚ MATYLDA SP 11
  5. MĄCZKA JULITA SP 2 
  6. KULA WIKTORIA SP 6

II klasy chłopcy

  1. KOPCIŃSKI JAKUB SP 10
  2. MARZĘDA SZYMON SP 9
  3. KISTER BARTŁOMIEJ SP 11
  4. OLEŚKIEWICZ WOJCIECH SP 11
  5. BEDA FRANEK SP 2
  6. BOJANOWICZ MATEUSZ SP 6

III KLASY DZIEWCZĘTA

  1. KURZAWSKA ALEKSANDRA SP 11
  2. KONCKA LIDIA SP 5
  3. WOLSKA ZOFIA SP 10
  4. WYSOCKA EMILIA SP 9
  5. BIENIEK AURELIA SP 1
  6. MUSIATOWICZ OLIWIA SP 11

III KLASY CHŁOPCY 

  1. BOCIANOWSKI JAKUB SP 1
  2. KOZAK MATEUSZ SP 3
  3. SALA DAWID SP 10
  4. FILIKS BARTOSZ SP 4
  5. KACPERCZYK KRZYSZTOF SP 11
  6. GOLUCH KRZYSZTOF SP 11
W punktacji drużynowej I rundy II i III klas wygrała Szkoła Podstawowa nr 11 a cała klasyfikacja przedstawia się następująco:
II klasy
  1. SP 11
  2. SP 6
  3. SP 1
  4. SP 10
  5. SP 9
  6. SP 2
  7. SP 5
  8. SP 4
  9. SP 3
III klasy
  1. SP 11
  2. SP 10
  3. SP 1
  4. SP 5
  5. SP 4
  6. SP 3
  7. SP 9
  8. SP 2
  9. SP 6
W klasyfikacji ogólnej klas II i III:
I miejsce SP 11, II miejsce SP 10, III miejsce SP 1. 
Dziękuję wszystkim za przybycie na te zawody i gratulacje dla wszystkich dzieciaków spisały się super i cieszę się że było dużo uśmiechu i radości widać to na zdjęciach....
Lekcja historii klasycznej
Co z dziedzictwa starożytnego Rzymu przetrwało do dziś? Gdzie w życiu codziennym odnaleźć ślady Rzymian? Na powyższe pytania, odpowiedzi szukali uczniowie klas V E i D na zajęciach z historii. Zaprosiliśmy nawet niecodziennych gości – rzymskich urzędników. O swoich zadaniach opowiadali senatorowie, konsulowie, pretorzy, edylowie, kwestorzy, trybuni ludowi a nawet dyktator. W ten oto prosty sposób, o skomplikowanych kwestiach, opowiedzieliśmy przystępnie. A do sentencji Cycerona - „Historia magistra vitae est.” – dopowiadamy, że oprócz bycia nauczycielką życia, historia może być także ciekawą i zabawną przygodą.

Zapraszamy do GALERII.

 

W. Kostecki
Zajęcia na świetlicy
W poniedziałek 09.12.2019 r. do dzieci z klas drugich biorących udział w zajęciach "kreatywne wykorzystanie czasu wolnego", przyszedł list od pomocnika Świętego Mikołaja. Elf opisał w nim, czym na co dzień zajmują się pomocnicy Św. Mikołaja i zaprosił do wspólnej zabawy proponując wykonanie przygotowanych dla nich zadań - niespodzianek.
Dzieci dzielnie i wytrwale rozwiązywały bożonarodzeniową krzyżówkę obrazkową, układały świąteczne puzzle oraz kolorowały z pociętych pasków kolorowanki o tematyce bożonarodzeniowej: postać Św. Mikołaja, renifera, choinkę lub prezenty. Na zdjęciach efekty pracy uczestników zajęć.
Zapraszamy do GALERII.
Prowadząca
Justyna Sygara
Warsztaty ceramiczne

Dnia 09.12.2019 r. u pierwszaków w klasie Ie odbyły się „Warsztaty ceramiczne”.

Nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci wykonywały aniołki.

Mali uczniowie w artystycznym tworzeniu z radością i zaangażowaniem świetnie się odnaleźli. Polecamy!!!

Zapraszamy do GALERII.

W hodowli alpak

Dnia 5 grudnia klasa 7 c była na wycieczce klasowej z okazji Mikołajek w hodowli alpak. Hodowla ta składa się z 4 osobników: Wiki, Neli, Stivi i Toffika. Poznaliśmy wiele ciekawostek z życia tych zwierząt i chętnie się nimi podzielimy. Alpaki to niedużej przyjazne zwierzęta. Posiadają po dwie powieki i maja tylko 6 zębów. Z ich wełny robi się kołdry i poduszki. Jest to wełna bardzo ciepła, która nie uczula. Alpaki mają aż 3 żołądki i nie posiadają kopyt, tylko 2 pazury. Ponieważ dzień wycieczki był mroźny to właściciele poczęstowali nas gorącą herbatą i rozpalili nam ognisko, przy którym upiekliśmy pyszne kiełbaski.
Całej klasie bardzo się wycieczka podobała i aż żal było odjeżdżać. Na pewno tu wrócimy... Polecamy to miejsce!
Klasa 7 c

Występ “Jedenastek” na Gali Powiatowego Dnia Wolontariatu

 

6 grudnia 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Puławach odbyła się 1 Gala Powiatowego Dnia Wolontariatu podczas której wręczono wyróżnienia “Wolontariusza Roku Powiatu Puławskiego”. Uroczystość tę uświetnił swoim występem szkolny zespół wokalny "Jedenastki”, którego opiekunką jest p. Bożena Krygier. Zespół zaprezentował się w repertuarze ludowego zespołu “Rokiczanki”. Był to dla nas ogromny zaszczyt zaśpiewać dla tak zacnego grona ludzi niosących pomoc innym.

Historia w świetlicy
Za nami kolejna historia w świetlicy. Uczniowie klas pierwszych, poznali działalność i zasługi, wyjątkowego i ważnego mieszkańca Puław, Władysława Szczypy - komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej, aptekarza i społecznika. 2 listopada 1918 r. rozbroił kompanię Niemców oraz batalion piechoty austriackiej stacjonujących w Puławach, czym przywrócił wolność mieszkańcom naszego miasta. Nie poprzestał na tym i do 1921 r. walczył o niepodległość i granice państwa polskiego. Był posłem na Sejm IV kadencji II RP i dzięki jego inicjatywom, powstał przystanek kolejowy Puławy-Miasto. Pośmiertnie został awansowany do stopnia kapitana WP. Również pośmiertnie przyznano mu medal Za Zasługi dla Puław.
Zapraszamy do GALERII.
Mikołajki w klasie 5B

W Mikołajki klasa 5b wybrała się do Kazimierza Dolnego na warsztaty czekoladowe do Pijalni Czekolady WEDLA. Na przywitanie każdy uczestnik został uraczony koktajlem z białej czekolady z bitą śmietaną i kruszonką. Później Prowadząca opowiadała o rodzajach czekolady, sposobie uprawy kakao i historii rodziny Wedla. Najważniejszą częścią warsztatów było własnoręczne zdobienie pierników przy pomocy białego lukru. W nagrodę dzieci dostały tubki czekoladowe i dyplomy.   

Zapraszamy do GALERII.

Wyniki konkursu Pix Programming Challenge PL

5 grudnia odbyły się półfinały międzynarodowego konkursu programistycznego dla dzieci i młodzieży Pix Programming Challenge. Do tego etapu konkursu zakwalifikowały się osoby, które rozwiązały 75% zadań eliminacyjnych. Z naszej szkoły udało się to osiągnąć:

  • Krzysztofowi Gnieciakowi (klasa 4a)
  • Lilianie Michalskiej (klasa 5e)
  • Alanowi Niemczukowi (klasa 4a)
  • Bartoszowi Figlowi (klasa 4a)
  • Milenie Szymanek (klasa 7d).

Tego dnia w aplikacji PixBlocks należało rozwiązać 20 zadań wymagających algorytmicznego spojrzenia. Ćwiczenia nie należały do najprostszych, ponadto na ich rozwiązanie przeznaczono tylko 12 godzin. 
Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z większością zadań.
Milena Szymanek rozwiązała ich 16 (grupa SKILLED) - tylko o jedno zadanie więcej rozwiązali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych.
Chłopcy z klasy 4a oraz Liliana poprawnie rozwiązali 17 zadań w grupie ROOKIE.
I chociaż nie udało się zakwalifikować do finału to całej PIĄTCE należą się WIELKIE BRAWA!!!

Wyniki konkursu znajdują się na stronie https://pixchallenge.org/wyniki/
Mam nadzieję, że w przyszłym roku więcej naszych uczniów spróbuje sił w programowaniu.

 

I MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE ZAWODOZNAWCZYM

 

Przedstawiciele siedemnastu szkół zmierzyli się w międzyszkolnym konkursie zawodoznawczym ,,Wiedza. Rekrutacja. Kariera”, który skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych oraz VII i VIII klas szkół podstawowych z Puław i powiatu puławskiego. Pierwszym etapem był konkurs z testem wiedzy o zatrudnieniu i rynku pracy. Jury wyłoniło po pięć najlepszych zespołów, które w drugim etapie konkursu odbyły rozmowę kwalifikacyjną na wylosowane stanowisko pracy oraz udzieliły odpowiedzi na pytania związane z procesem rekrutacji. Dla większości uczniów rozmowa kwalifikacyjna była nowym i ciekawym doświadczeniem zawodowym, z którym świetnie sobie poradzili. Komisja konkursowa po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców.

Zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych zostali uczniowie naszej szkoły w składzie: Szymon Sanecki, Krzysztof Wilk i Marcin Pazur z klasy 8 b.

5 grudnia 2019 r. Zespół Szkół Technicznych we współpracy z Urzędem Pracy i Lubelską Wojewódzką Komendą OHP po raz czwarty zorganizował Dzień Kariery Zawodowej - przedsięwzięcie objęte Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Starosty Puławskiego, Prezydenta Miasta Puławy, Komendanta Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Powiatowego Urzędu Pracy w Puławach podczas, którego uroczyście wręczono nagrody zwycięzcom. Gratulujemy uczniom i trzymamy kciuki za przyszłe sukcesy zawodowe. 

 

Doradca zawodowy p. Ilona Wrótniak-Terlecka

Co na przekąskę?

Kolejne lekcje techniki poświęcone były negatywnym skutkom podjadania. A w zasadzie skupiliśmy się na tym co najczęściej podjadamy, a czym powinniśmy "przegryzać". Sami uczniowie przyznają, że często podjadamy to co jest pod ręką. Najczęściej są to paluszki, chipsy, słodycze. "Potrawy" te dostarczają tylko chwilowej energii, która jest bardzo szybko spalana, skutkiem czego znowu jesteśmy głodni.
Dowiedzieliśmy się co to jest wilczy głód, jak go unikać. Porównywaliśmy wartości spożywcze poszczególnych przekąsek.
Na podsumowanie zajęć przygotowaliśmy odżywcze koktajle, które prezentujemy w GALERII.

Szkoła do hymnu
To już drugi raz gdy uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, wspólnym śpiewaniem hymnu państwowego. Cała szkoła - uczniowie i nauczyciele zjednoczeni wobec dobra wspólnego - Rzeczpospolitej. Z okazji włączenia się naszej szkoły w ogólnopolską akcję otrzymaliśmy od Ministra Edukacji Narodowej p. Dariusza Piontkowskiego oficjalne podziękowanie.
Dzień Św. Mikołaja w grupie 0 c
6 grudnia to dzień wyjątkowy dla wszystkich dzieci, dlatego na naszych "zerówkowiczów" w szkole czekało mnóstwo atrakcji. 
Pierwszą niespodzianką było wyjście na film "Kraina Lodu II". Po powrocie z kina, dzieci przekonały się, że Św. Mikołaj zajrzał do sali nr 122. Pod choinką czekały wspaniałe prezenty, a wszyscy uczniowie z grupy 0"c" w podziękowaniu za niespodziankę podarowali Św. Mikołajowi swoje uśmiechy.
Zapraszamy do GALERII.
Mikołajki w 0b

W piątek 6 grudnia 2019 roku grupę 0b odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci powitały gościa z wielką radością. Grupa w ramach podziękowania za przybycie i otrzymane podarunki dla Świętego Mikołaja zaśpiewała piosenkę. Mikołaj przygotował dla każdego dziecka piękne podarunki ukryte w wielkim worze. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia.

Zapraszamy do GALERII.

Bajkowy Tydzień - Słuchamy audiobooków w bibliotece

Nasz pomysł na wyciszenie uczniów na długiej przerwie!

 

 

Ubiegły tydzień w bibliotece szkolnej upłynął nam pod hasłem Bajkowy Tydzień. Słuchamy audiobooków. Codziennie, od 2 do 6 grudnia 2019 r. na pierwszej długiej przerwie grupa zainteresowanych dzieci mogła posłuchać bajek z serii Aktorzy czytają dzieciom najpiękniejsze bajki.

 

„Seria wyróżnia się wspaniałą interpretacją aktorską oraz bogatym udźwiękowieniem. Atutem są także ciekawe i pełne ciepła teksty autorstwa Magdaleny Kuczyńskiej. Liczne dialogi, różnorodność podkładów muzycznych oraz ciekawe efekty dźwiękowe pozwalają dzieciom przenieść się w bajkowy świat. Słuchanie bajek jest wspaniałą alternatywą dla oglądania telewizji czy spędzania czasu przed komputerem.

 

Słuchanie bajek rozwija wyobraźnię i wrażliwość dzieci, a także słuch, mowę, zdolności muzyczne i poczucie humoru. Eksperci podkreślają, że bajki muzyczne pomagają w ćwiczeniu koncentracji uwagi i pamięci słuchowej dziecka”.

 

W naszej szkole może to być alternatywa dla muzyki, której miały dzieci słuchać na przerwach.

Uczniowie wychodzili z biblioteki wyciszeni i pytali kiedy znowu będą mogli posłuchać nowych historii.

 

Zapraszamy do GALERII.

 

Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka

Mikołajki w 0a

W 0a zapanował już świąteczny klimat. W związku z tym, że miał odwiedzić naszą grupę Święty Mikołaj, to dzieci wraz z wychowawczyniami Panią Moniką Szarugą oraz Panią Karoliną Korbus ubrały choinkę.

Z okazji Mikołajek dzieci z grupy 0a wybrały się również do Kina Sybilla na film animowany pt. „Kraina Lodu 2”.

Mikołaj oczywiście do nas przyszedł i każdy dostał upominek. Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały dla niego piosenkę. To był wspaniały dzień…

Zapraszamy do GALERII.

W świątecznym nastroju
Dnia 4 grudnia klasa IIIc wybrała się na wycieczkę do Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie.        
W muzeum uczniowie podziwiali pięknie ustrojone choinki w różnych stylach oraz zgromadzone tam  ozdoby świąteczne w różnych kształtach i formach. Następnie obserwowali proces produkcji ozdób choinkowych i zobaczyli jak powstają bombki. Dzieci poznały etap dmuchania bombek, ich srebrzenia oraz ręcznego dekorowania. Na pamiątkę pobytu, każdy uczeń otrzymał bombkę ze swoim imieniem oraz własnoręcznie ozdobioną podczas warsztatów. Wizyta w tym miejscu niewątpliwie wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.
Zapraszam do GALERII.
SMOK/G

 

Uczniowie klasy 6d i 6e pod opieką wychowawców obejrzeli w Centrum Kultury w Lublinie spektakl „SMOK/G”, który został przygotowany przez aktorów Pracowni Sztuczka. Przedstawienie poruszało problem smogu oraz wpływ zanieczyszczenia środowiska na przyszłe pokolenia. Sztuka miała wymiar interaktywny i jednym z jej elementów był udział widzów w przedstawieniu, w której doskonale odnaleźli się nasi uczniowie. Spektakle profilaktyczne są alternatywną formą edukacji bardzo lubianą przez dzieci. Z niecierpliwością czekamy na prace plastyczne zainspirowane obejrzanym spektaklem.

Organizator p. Ilona Wrótniak-Terlecka

 

MÓWMY SOBIE MIŁE SŁOWA

 

Tydzień Życzliwości i Pozdrowień przeminął pod hasłem „Mówmy sobie miłe słowa”. Był okazją by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Działania sprzyjały integracji społeczności szkolnej, relacje między uczniami były nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.

„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie ośmiu. By się rozwijać dwunastu”. Pod tym hasłem minął wtorek i był to dzień kiedy dzieliliśmy się uściskami. W środę „Żółty rządził” – klasy 0c, 1c, 1e, 2b, 2e, 3b i 3c otrzymały słodki upominek za przebranie dzieci i wychowawców w 100%  na żółto J. W czwartek dzięki ofiarności dzieci i rodziców odbył się kiermasz słodkości z życzliwą wróżbą, na którym sprzedaliśmy 567 ciasteczek. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z Aleppo w Syrii, w której trwa wojna. W piątek odbyło się dostarczenie życzliwej korespondencji adresatom, która sprawiła wiele radości i wywołała uśmiech na twarzach dzieci i nauczycieli. Zakończyliśmy również zbiórkę artykułów żywnościowych i chemicznych, którą wraz z uczniami działającymi w wolontariacie Szkolnego Kola PCK przekazaliśmy do Towarzystwa Pomocy Św. Brata Alberta w Puławach. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się przygotowane przez uczniów wspólnie z wychowawcami życzliwe hasła, które pozytywnie wpływają na społeczność szkolną i zachęcają do uśmiechu oraz okazywania sympatii. Z przekazanych przez chętnych uczniów zdjęć powstał szkolny plakat „Znajdź się wśród życzliwych”, na który może trafić każdy kto dostarczy swoje zdjęcie do pok. 314.

Chcemy aby nasza szkoła była miejscem, w którym dbamy o zdrowie psychiczne, dobre relacje i życzliwy stosunek do siebie nawzajem. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w działania, szczególnie wychowawcom dbających
o poprawę relacji w klasach.

Pedagog szkolny p. Ilona Wrótniak-Terlecka

Mikołajki na lodowisku

Mikołajki to niezwykły i wyczekiwany czas... Na ten dzień czekają najmłodsi, starsi i ci najstarsi. A Mikołaj bywa hojny. Swą hojność okazał też klasie 6b - zabrał ją na lodowisko w Lublinie i na Międzynarodową Wystawę Robotów. Zabawa była przednia, z twarzy szóstoklasistów nie schodził uśmiech, a wspólnym zabawom nie było końca. Okazało się, że kilka osób na łyżwach stanęło pierwszy raz, ale wszyscy zrobili to w doskonałym stylu. 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się też wspomniana Międzynarodowa Wystawa Robotów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zobaczyć, jak może wyglądać przyszłość, w której wiodącą rolę pełnią roboty. Dorośli mogli wypić kawę przygotowaną i serwowaną przez robota.To był dzień pełen wrażeń i niezapomnianych przeżyć.

Dziękujemy, Święty Mikołaju!!!

Zapraszamy do GALERII.

 

lightbox

 

Mikołajki w klasie 2c

Uczniowie klasy 2 c  wzięli udział w warsztatach kulinarnych organizowanych przez pizzerię Da Grasso. Wybraliśmy się na nie z okazji mikołajek. Dzieci na chwilę mogły zamienić się w kucharzy i na wcześniej przygotowanych stołach rozpoczęły pracę: wałkowały ciasto, nakładały sos, dobierały różne dodatki. Tak skomponowane pizze trafiły do pieca, a następnie do brzuchów małych głodomorów. Oprócz tego uczniowie otrzymali wspaniałe dyplomy. Spędziliśmy tam bardzo miło wspólny czas. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do szkoły. 

Zapraszamy do GALERII.

3d w Warszawie
Warszawa przywitała klasę IIId na na słodko zabawnym pendolino, który rozdawał mikołajkowe prezenty. Można też było zrobić własną świąteczną bombkę.
Stadion Narodowy zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Mogliśmy zajrzeć do szatni, gdzie czekały koszulki naszych czołowych piłkarzy. W Centrum Kopernika każdy znalazł coś dla siebie. Na wieczornym spacerze odwiedziliśmy naszego  sławnego astronoma oraz siedzibę Prezydenta Polski.
Zapraszamy do GALERII.
STREET ART

 

 

W Mikołajki zaczęliśmy ubierać drzewka w okolicy naszej szkoły w kolorowe szaliki. W ten sposób tworzymy sztukę uliczną. Widok ubranych drzew cieszy oko i wzbudza zainteresowanie przechodnich. A uczniowie od zeróweczki aż po 8 klasę mają możliwość wykazać się kreatywnością i pomysłowością.

Od 13 do 15 grudnia odbędzie się druga część happeningu – akcja „Podziel się ciepłem”. Polegać ona będzie na bezinteresownej pomocy mieszkańcom Puław w przedświąteczny czas.  Na drzewkach pojawią się czapki, szaliki i rękawiczki, którymi będziemy się dzielić z potrzebującymi. Każdy będzie mógł przyjść i zdjąć sobie ubranko, które potrzebuje, żeby ogrzać się w zimowe dni.

 

Mini ścieżka ekologiczna przy naszej szkole

 

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: Beatą Kryczką-Tarką oraz Anną Bieleń zrealizowali projekt pod tytułem "Zielony wolontariat – poczuj chemię do bycia eko", organizowanym przez Dziennik WschodniPartnera Konkursu Grupę Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”. Organizatorzy w październiku  przyznali projektowi  uczniów nagrodę pieniężną. Za 1700  złotych uczniowie stworzyli za budynkiem szkoły prawdziwą ekologiczną, zieloną strefę. W październiku i listopadzie uczniowie klasy 7 b aktywnie uczestniczyli w pracach przy tworzeniu ogródka dla owadów pożytecznych i nie tylko. Powstała w ten sposób mini-ścieżka edukacyjna, gdzie na wiosnę będzie można prowadzić zajęcia przyrodnicze w terenie.

Pierwszym etapem było stworzenie projektu ogrodu oraz  wybranie miejsca na ogród, a mieliśmy ich kilka. Nauczycielki wraz z uczniami klasy 7 b wybrali teren za szkolną salą gimnastyczną, przy szkolnym placu zabaw. Dużą pomoc przy wyborze roślin i tworzeniu projektu nasadzeń uzyskaliśmy od Szkółki Kurowskich w Końskowoli. Właściciele szkółki nie tylko pomogli w wyborze roślin wieloletnich, łatwych w prowadzeniu i pożytecznych dla owadów, ale przede wszystkim podarowali wiele przepięknych gatunków, które uczniowie mogli zasadzić na mini- ścieżce ekologicznej. Także Szkółka Ogrodnicza Piech przyłączyła się do tworzenia ogrodu i podarowała uczniom rośliny i konewki niezbędne do ich podlewania. Bardzo ucieszyło nas przekazanie  pomocy dydaktycznych w zakresu ekologii, plansz, kalendarzy, książek i broszur oraz materiałów dla nauczyciela od Zarządu Dróg Miejskich w Puławach. Rozpoczęto tworzenie  tam miejsce do prowadzenia zajęć lekcyjnych na łonie natury. Wybrany teren okazał się dość trudny, ponieważ to obszar ,gdzie znalazły się w ziemi cegły, pustaki, betonowe płyty, kamienie, czyli pozostałości bo budowie placu zabaw. Wszystko na niewielkiej głębokości dwóch łopat utrudniło nam prace i wydłużyło, gdyż skupiliśmy się na jego oczyszczeniu. Uczniowie starali się i w pocie czoła pracowali dzielnie przez kilka dni października. Forsycja, wrzosy, azalie, szałwie, jeżówki, berberysy, derenie, jałowce, marcinki i rozchodniki - to tylko niektóre z roślin, jakie można oglądać za budynkiem. Założono łąkę kwietną, posadzono cebulki tulipanów, przebiśniegów, szafirków, a na wiosnę  rozmieścimy budki lęgowe, karmiki dla zwierząt, hotel dla owadów oraz umieścimy pieńki, ławki abyśmy mogli uczestniczyć w zajęciach poza klasą lekcyjną. Nasz ogród będzie powstawał cyklicznie i tworzył się dalej. Zakładamy o wiele więcej działań, nasze założenia realizujemy drobnymi krokami. W ramach projektu zakupiono 3 tablice informacyjno-edukacyjnych:, które posłużą do prowadzenia zajęć w terenie.

Uatrakcyjnieniem projektu były konkursy plastyczne i fotograficzne.

  • Konkurs plastyczny dla klas 2 „ Zielniki”
  • Konkurs fotograficzny dla uczniów „Przyroda Puław”

Dodatkowo uczniowie klasy 7 b zaangażowali się w prowadzenie zajęć ekologicznych dla młodszych kolegów, dotyczących recyclingu oraz mieszkańców lasu czy dbania o przyrodę. Został także stworzony cykl elektronicznych komiksów dotyczących tematów ekologicznych, które można wykorzystywać na lekcjach oraz uczniowie opracowali prezentację w Kahoot dotyczącą ekologii dla uczniów klas 3.

Realizacja projektu sprawiła, że teren wokół naszej szkoły stał się przestrzenią, którą można wykorzystać do realizacji podstawowych celów dydaktycznych i wychowawczych na wszystkich etapach edukacyjnych i różnych przedmiotach. Ponadto dzięki pracy w ogrodzie uczniowie poznają procesy i prawa rządzące przyrodą; dokonują prostych obserwacji i doświadczeń ekologicznych; analizują zjawiska przyrodnicze; poznają gatunki rodzimych drzew, krzewów, traw, roślin łąkowych i ogrodowych oraz zwierząt niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody; poznają przykłady zróżnicowania budowy roślin i zwierząt w związku z przystosowaniem do środowiska życia; uczą się planowania i organizowania pracy; rozpoznają zwierzęta pożyteczne i szkodniki żyjące w ogrodzie; nabywają umiejętności współpracy w grupie, systematyczności, odpowiedzialności za powierzone zadanie. Podczas pracy w ogrodzie uczniowie mogą przekonać się również , że jest to wartościowa forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, rozwijającą zmysły, uwrażliwiającą na bodźce płynące z otoczenia: naturalne barwy, zapachy, smaki i dźwięki.

Zapraszamy do GALERII.

Turniej klas 4 - 6 wiedzy o Patronie Szkoły Henryku Sienkiewiczu

Miał zostać lekarzem, ale został powieściopisarzem, nowelistą, dziennikarzem, publicystą oraz laureatem Literackiej Nagrody Nobla.  

Dzięki temu pokolenia Polaków wielbią go za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha.

 

Nasza szkoła przyjęła jego postać za Patrona Szkoły i w każdą rocznicę śmierci pisarza organizuje Dni Patrona. Biblioteka szkolna przyłącza się do tych odchodów.

 

19 listopada 2019 odbył się Turniej klas 4-6 wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i jego twórczości. 5 grudnia 2019, zwycięzcom Turnieju wręczone zostały nagrody w postaci powieści i opowiadań pisarza.

 

 

 

 

  

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach bibliotecznych.

 

Zapraszamy do GALERII.

 

Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka

Wykonujemy ozdoby świąteczne

2 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury uczestnicy zajęć ekologiczno -turystycznych wykonali ozdoby świąteczne z masy porcelanowej. Przedmioty te będą rozdawanie mieszkańcom Puław podczas kolędowania zorganizowanego przez MDK 19 grudnia. Dzieci chętnie wykonały dekoracje wiedząc, że zostaną one przekazane jako prezenty. Pełne zaangażowania i pasji, z ogromnym zaciekawieniem, wzięły udział w pracy. 

Zapraszamy do GALERII.

Najlepsza szkolna drużyna pływacka w klasach IV-VIII na zawodach powiatowych i rejonowych
29 Listopada odbył się kolejny etap zawodów szkolnych w pływaniu klas IV-VI, VII-VIII, nasi uczniowie nie zawiedli zajmując te same miejsca w drużynie co w zawodach powiatowych:
IV-VI
  • I miejsce sztafety 6x25 m stylem dowolnym dziewcząt
    • Magdalena Jarosińska
    • Weronika Musiatowicz
    • Marta Podsiadły
    • Aleksandra Woszczek
    • Maja Witkowska
    • Karina Surowiecka
    • Liliana Michalska
  • II miejsce sztafety 6x25 m stylem dowolnym chłopców
    • Szymon Lassak
    • Aleks Iwan
    • Maurycy Sońta
    • Kacper Kurek
    • Igor Ciurkowski
    • Michał Kamiński
  • Indywidualnie
    • I miejsce 50 m stylem grzbietowym Magdalena Jarosińska
    • II miejsce 50 m stylem klasycznym Weronika Musiatowicz
    • I miejsce 50 m stylem dowolnym Aleksandra Woszczek
    • II miejsce 50 m stylem dowolnym Szymon Lassak
    • II miejsce 50 m stylem motylkowym Igor Ciurkowski

VII-VIII

  • I miejsce sztafety 6x25 m stylem dowolnym dziewcząt
    • Zuzanna Gawełko
    • Dagmara Kubiak
    • Iza Stefaniak
    • Natalia Klimek
    • Maja Klamann
    • Malwina Wieleba
  • I miejsce sztafety 6x25 m stylem dowolnym chłopców
    • Tymoteusz Bielawski
    • Michał Podsiadły
    • Antoni Daniszewski
    • Sebastian Mirosławski
    • Kacper Pykacz
    • Mateusz Spławiec
  • Indywidualnie 
    • I miejsce 50 m stylem grzbietowym Zuzanna Gawełko
    • I miejsce 50 m stylem dowolnym Tymoteusz Bielawski

 

4 Grudnia odbył się finał wojewódzki, tam już konkurencja była bardzo mocna.

  • VIII miejsce sztafety 6x25 m stylem dowolnym dziewcząt IV-VI
  • VII miejsce sztafety 6x25 m stylem dowolnym dziewcząt VII-VIII
  • X miejsce sztafety 6x25 m stylem dowolnym chłopców IV-VI
  • IX miejsce sztafety 6x25 m stylem dowolnym chłopców VII-VIII
  • IV miejsce Zuzanny Gawełko 50 m stylem grzbietowym
  • V miejsce Magdaleny Jarosińskiej 50 m stylem grzbietowym
  • VIII miejsce Tymoteusz Bielawski 50 m stylem dowolnym
  • XIV miejsce Szymon Lassak 50 m stylem dowolnym
  • IX miejsce Weronika Musiatowicz 50 stylem klasycznym
  • VIII miejsce 50 m stylem motylkowym Igor Ciurkowski
  • XII miejsce Aleksandra Woszczek 50 m stylem dowolnym
Miejsca zajęta przez naszych uczniów są bardzo dobre, biorąc pod uwagę że nasze sztafety składały się z osób młodszych rocznikowo.
Sukces naszych pływaków oceniam wzorowo, gdyż dawno nie było takiej reprezentacji gdzie wszystkie sztafety doszły do województwa, a dodatkowo I miejsce w rejonie uprawnia do uzyskania stypendium sportowego.
Chciałbym też zaznaczyć że wszyscy nasi uczniowie chodzą lub chodzili na zajęcia dodatkowe z pływania z zaprzyjaźnionym przyszkolnym UKS Trójka Puławy.
GRATULACJE WSZYSTKIM!!! 
Dumny nauczyciel i trener :-) Wojciech Białek
Portret Modzieńca
Perła malarstwa renesansowego w zbiorach polskich. Na początku XIX wieku trafia do zbiorów księżnej Czartoryskiej. Podziwiany w Domku Gotyckim obok Damy z gronostajem Leonarda, Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta - Portret młodzieńca pędzla Rafaela Santi, bo o nim mowa wraz z rodziną Czartoryskich wędrował - z ziemi włoskiej do Polski, Puławy, Sieniawa, Paryż, Kraków, Drezno, Sieniawa jeszcze w rękach polskich. Czas II WŚ to grabież polskich zbiorów na olbrzymią skalę. Portret zdobi prywatna rezydencje gubernatora GG Hansa Franka. W styczniu 1945 roku, widziany po raz ostatni, trop urywa się gdzieś na Śląsku....
Czekając na informację że wreszcie został odnaleziony i wróci do Polski, mówimy o nim naszym uczniom. Mamy nadzieję że pośród nich są przyszli historycy sztuki, prokuratorzy, muzealnicy, którzy prace nad restytucją zagrabionych dzieł sztuki z kolekcji polskich kontynuować będą dalej.
A do czasu powrotu Portretu młodzieńca do Polski uczniowskie kopie dzieła Rafaela, na otarcie łez. Nad obrazem Rafaela, kopiując skupili się uczniowie klas V C i E.
Zapraszamy do GALERII
W. Kostecki
„Twoja Mikołajkowa paczka dla zwierzaczka” - akcja charytatywna

W naszej szkole od października do grudnia została zorganizowana akcja charytatywna pod hasłem:„Twoja Mikołajkowa paczka dla zwierzaczka” na rzecz schroniska w Puławach i Bronicach.

W ramach akcji uczniowie,nauczyciele przynieśli karmę, koce, pościel, poduszki, ręczniki, obroże, miśki, zabawki i inne akcesoria. Wszystkie zebrane dary przekazane zostały potrzebującym pieskom i kotkom.

Serdecznie dziękujemy za duże zaangażowanie i udział w akcji wszystkim o wielkim, ciepłym sercu, którym los zwierząt nie jest obojętny.

Zapraszamy do GALERII.

Konkurs recytatorski

3 grudnia w bibliotece odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski w klasach 1-3 oraz oddziałach zerowych. W tym roku konkurs tematycznie związany był z Bożym Narodzeniem i przebiegał pod hasłem „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Do finału przystąpiło po dwoje uczniów z każdej klasy – łącznie 34 dzieci. Pięknej recytacji świątecznych wierszy wysłuchało i oceniło jury składające się z dyrekcji naszej szkoły, nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców oraz pań pracujących w Puławskim Domu Kultury „Dom Chemika”. Finaliści wykazali się bardzo dużymi umiejętnościami recytatorskimi i wszyscy otrzymali wysokie lokaty oraz nagrody.


Oto oni:

 

 

w kategorii dzieci z oddziałów zerowych   

 

 w kategorii dzieci z klas I

Lp.

Imię i nazwisko dziecka

Grupa

Lokata

 1.

Gabriela Szewczyk

0A

I miejsce

2.

Szymon Tuszyński

0C

I miejsce

3.

Bruno Pruchniak

0A

II miejsce

4.

Lena Antas

0C

II miejsce

5.

Maria Knap

0B

III miejsce

6.

Michał Chołuj

0B

III miejsce

 

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Lokata

1.

Pola Lewtak

1A

I miejsce

2.

Wiktor Taracha

1B

I miejsce

3.

Bartosz Szwargoliński

1E

I miejsce

4.

Laura Bartuzi

1B

II miejsce

5.

Magdalena Sokołowska

1C

II miejsce

6.

Hanna Kwit

1C

II miejsce

7.

Anna Skoczek

1D

II miejsce

8.

Nina Berezińska

1E

II miejsce

9.

Maja Porębska

1D

III miejsce

10.

Aleksander Greguła

1A

I miejsce 

     

 

w kategorii dzieci z klas II    

 

 

w kategorii dzieci z klas III

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Lokata

1.

Leonard Junko

2A

I miejsce

2.

Kornelia Skwarek

2B

I miejsce

3.

Michalina Stolarek

2E

I miejsce

  4.

Maja Koper

2C

II miejsce

5.

Alicja Hemperek

2D

II miejsce

6.

Magdalena Janiak

2E

II miejsce

7.

Maja Miszkurka

2A

III miejsce

8.

Stanisław Danisz

2B

III miejsce

9.

Emilia Gębal

2C

III miejsce

10.

Martyna Smęt

2D

III miejsce

 

 

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Lokata

1.

Julia Kozak

3A

I miejsce

2.

Maja Cwajda

3B

I miejsce

3.

Bartosz Kostrzewa

3B

I miejsce

4.

Hania Bartoszek

3A

II miejsce

5.

Wojciech Wróbel

3D

II miejsce

6.

Michał Piaseczny

3C

III miejsce

7.

Karolina Szymczyk

3C

III miejsce

8.

Patrycja Sadiki

3D

III miejsce

     

 Zapraszamy do GALERII.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!

Dzieciaki do rakiet

 

MAMY TO!!! Zajmujemy oficjalnie 44 miejsce co oznacza, że wygrywamy sprzęt dla naszych uczniów i szkolenia dla nauczycieli. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Razem możemy bardzo wiele zdziałać!

 

Dziękujemy serdecznie p. Agacie Kantorskiej, która była pomysłodawcą tego projektu.

Zajęcia z języka angielskiego na świetlicy

Uczniowie naszej świetlicy mają okazję uczyć się dodatkowo języka angielskiego. Panie Dominika Grzesiowska-Bicka i Elżbieta Mazurek prowadzą interesujące zajęcia językowe poprzez zabawę, śpiew, rysowanie, słuchanie płyt, oglądanie filmów.

Oto przykład ostatnich zajęć dla dzieciaków z klas pierwszych. Miały one  okazję połączyć zabawę z nauką i sztuką! Dzieciaki wybrali swoje ulubione zabawki a następnie za pomocą paluszków udekorowali swoje prace. Jak widać na załączonych zdjęciach - efekty pracy są kolorowo niesamowite! 

Zapraszamy do GALERII.

Dominika Grzesiowska-Bicka

 

Szkolenie dla uczniów i rodziców

 

Związek Piłki Ręcznej w Polsce w ramach Programu Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej przeprowadził w dniu 2 grudnia br. szkolenie uczniów i rodziców, a także nauczycieli związane z dietą i prawidłowym żywieniem. Warsztaty poprowadzili wykwalifikowani dietetycy. Mamy nadzieję, że to szkolenie da pozytywne efekty zarówno w kwestii przekazanych informacji ale i również w zastosowaniu.

 

Zbiórka książek dla szpitala

„Kto czyta żyje wielokrotnie”

J. Czechowicz

 

          

 

Czytanie książek otwiera horyzonty. Jako szkoła dostrzegliśmy piękną akcję, którą postanowiliśmy wesprzeć. 15 listopada 2019 r. rozpoczęliśmy zbiórkę używanych książek dla dzieci i młodzieży do biblioteki Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Zebraliśmy ponad 300 egzemplarzy.

Życzymy miłej lektury i rychłego powrotu do zdrowia młodym pacjentom szpitala.

 

 

Dzieciom i rodzicom – szanownym darczyńcom w imieniu przyszłych czytelników serdecznie dziękujemy.

 

Wojciech Kostecki, Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka

Maciej Olszański - Nadzieja Puławskiego sprintu

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły - Maciej Olszański (klasa VB) został uhonorowany statuetką "Nadzieja Puławskiego sprintu" przyznaną przez Klub Sportowy "Wisła" Puławy. Podczas całego cyklu zawodów pt. "Czwartki Lekkoatletyczne" Maciej wygrał wszystkie konkursy, w których brał udział (czyli w biegu na 60m oraz skoku w dal). Uzyskiwane przez niego rezultaty znacząco wyróżniały się na tle wyników innych startujących. Jesteśmy dumni z osiągnięć Maćka i życzymy dalszych sportowych sukcesów.  

Teatr Maska z Krakowa w Puławach

 

Jedziemy do teatru?

Tym razem teatr przyjechał do nas.

 

  

 

Dzieci ze wszystkich zerówek (0a, 0b i 0c) wraz z wychowawczyniami zostały zaproszone do Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej na przedstawienie Świąteczny dar – magia i czar Teatru Maska z Krakowa. Pouczająca opowieść o marzeniach, odwadze i przyjaźni budziła w widzach silne emocje. Dzieci żywiołowo reagowały na przygody Tygryska i jego przyjaciół, dostrzegły przemianę głównego bohatera, który nauczył się dzielenia z innymi i bycia pomocnym, miłym, uczynnym. Obejrzany spektakl może być wstępem do przygotowania się na radosne oczekiwanie Świąt Bożego Narodzenia.

Zapraszamy do GALERII.

Jolanta Żmudzka

Najpiękniejszy zielnik liści drzew

W październiku i listopadzie w naszej szkole odbył się konkurs na ,,Najpiękniejszy zielnik liści drzew”, który był przeznaczony dla uczniów klas II, a jego głównym celem była popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu przyrody i edukacji ekologicznej oraz umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce. Wszystkie oddane prace były bardzo oryginalne, dlatego jury przyznało wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie nagrody oraz wyróżnienia. Każde dziecko otrzymało dyplom oraz drobny upominek, a wykonane prace można było podziwiać na szkolnej wystawie.

Gratulujemy !!!

 

ZAPRASZAMY DO GALERII.

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )