Listopad - rok szkolny 2019/2020

Andrzejki w klasie 2c

Andrzejki to bardzo dobra okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie dla najmłodszych źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, dają szanse oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat fantazji.

Dzięki wróżbom klasa II c poznała imiona się swoich przyszłych żon i mężów. Podczas zabaw tanecznych i ruchowych było dużo śmiechu. Nie obyło się też bez tradycyjnej wróżby z butami. Bawiliśmy się świetnie. Był również słodki poczęstunek.

Zapraszamy do GALERII.

Podziękowanie

Andrzejki w grupie 0c

W dniu 28.11(czwartek) grupa 0 c wraz z paniami wychowawczyniami świętowała "Andrzejki". Dzięki przygotowanym zabawom dzieci mogły przenieść się w magiczny świat wróżb i zerknąć w "przyszłość". Podczas zabaw uczniowie dowiedzieli się jaki zawód będą wykonywali w przyszłości oraz jakie imię będzie miał ich "życiowy partner". Dopełnieniem wróżb andrzejkowych były wspólne tańce przy muzyce oraz słodki poczęstunek.  

Zapraszamy do GALERII.

Szkolenie Szkolnych Pocztów Sztandarowych

28.11.2019 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie szkolnych pocztów sztandarowych. Arkana pracy pocztu zgłębiały obsady sztandarowe następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Puławach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Puławach, Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Brzechwy w Puławach, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich w Puławach, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Adama Mickiewicza w Puławach, Szkoła Podstawowa nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach, ZSO1 im. KEN w Puławach,  ZSO nr 2 im F. Kniaźnina w Puławach, I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. A. J. Czartoryskiego,  Zespół Szkół Technicznych im. M.C. Skłodowskiej w Puławach, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Puławach, Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza  w Kazimierzu Dolnym. W szkoleniu udział wzięło ponad 60 osób.

Za wsparcie merytoryczne szkolenia składamy serdeczne podziękowania płk. pil. Wojciechowi Pikule z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego z Dęblina. Dziękujemy za wsparcie organizacyjne mjr Sławomirowi Wiśniewskiemu Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień WKU Puławy. Szkolenie przeprowadzili podoficerowie z Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, sierż. Sebastian Wojtaszek i st. kpr Damian Ostrowski.

 

https://www.radio.lublin.pl/news/szkolne-poczty-sztandarowe-z-wojskowym-przeszkoleniem

 

Zapraszamy do GALERII.

 

Koordynator szkolenia  mgr Wojciech Kostecki

Paka dla puławskiego zwierzaka

Dnia 27 listopada 2019r. uczniowie klasy 3c uczestniczyli w warsztatach świątecznych zorganizowanych przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym w ramach akcji ŚWIĄTECZNA PAKA DLA PUŁAWSKIEGO ZWIERZAKA. W zamian za zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby dla psów i kotów z puławskiego schroniska, tj. karmę, koce, smycze dzieci wykonały pod okiem instruktora ozdoby świąteczne, które będą ozdobą każdego domu. Dzięki zaangażowaniu dzieci udało się zebrać pokaźną paczkę potrzebnych zwierzakom rzeczy.

Zapraszam do GALERII.

Mistrzostwa Powiatu Puławskiego w Szachach Drużynowych

27.11.2019 r. w Szkole Podstawowej w Osinach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Puławskiego w Szachach Drużynowych. Naszą szkołę reprezentowali: Rodzoś Paweł, Hałas Damian, Włodarczyk Filip, Pochwatka Ksawery i Mazurak Natalia, a opiekunem była Pani Agata Kantorska.

Na zawody jechaliśmy w roli faworyta, ponieważ dwa lata z rzędu stawaliśmy na najwyższym stopniu podium i reprezentowaliśmy Powiat na arenie Wojewódzkiej. Sport jest jednak nieprzewidywalny i pełen niespodzianek. Po bardzo udanej pierwszej rundzie (w której wygraliśmy aż 4:0) przyszedł moment słabszej gry i w rezultacie jeden mecz przegraliśmy, a drugi zremisowaliśmy. Na domiar złego w ostatniej rundzie nasza szkoła pauzowała i nie mogliśmy poprawić swojego stanu punktowego. Podsumowując, zajęliśmy 4 miejsce i nie udało się nam powtórzyć sukcesów z poprzednich lat. Pomimo braku awansu do dalszych etapów rozgrywek, naszej drużynie należą się serdeczne GRATULACJE!!!

Zapraszamy do GALERII.

ZABAWA ANDRZEJKOWA W 0A

28 listopada w grupie 0A zapanowała magiczna atmosfera… Ten dzień był dniem radosnych zabaw, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami czy losowania kim zostanę w przyszłości. Zabawy przeplatane były tańcami oraz skocznej muzyce. W trakcie andrzejkowych zabaw dzieci raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

Zapraszamy do GALERII.

 

I miejsce w konkursie wojewódzkim „Nikotynie Nie!”

 

 

Nasi uczniowie z klasy 7d Natalia Matlewska, Wiktoria Capała, Martyna Kłopot, Krzysztof Wójcik i Filip Sułek pod opieką pedagoga szkolnego p. Ilony Wrótniak-Terleckiej przedstawili dramę teatralną pt. „Niebezpieczna znajomość” zajmując I miejsce w kategorii Form Teatralnych w IX Wojewódzkim konkursie „Nikotynie Nie!”. Gabriel Bartnicki z klasy 8b reprezentował naszą szkołę w kategorii wiedzy wygrywając w eliminacjach szkolnych, a ulotka Małgorzaty Rybczyńskiej z klasy 7 d przygotowana pod opieką p. Anny Bieleń konkurowała w kategorii ulotki informacyjnej.

Patronat honorowy nad konkursem objął m.in. Wójt Gminy Puławy, Prezydent Miasta Puławy i Starosta Powiatu. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół nr 1 w Puławach i przebiegał pod hasłem "Palenie zabija!"

 

Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu :-)

 

 

Pedagog szkolny p. Ilona Wrótniak-Terlecka

Zakodowany Miś

25 Listopada w grupie 0A obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Najpierw wszystkie dzieci pochwaliły się swymi ulubionymi misiami. Z Panią Karoliną Korbus dzieci porozmawiały o historii misia, ale również była to wspaniała okazja, aby pobawić się z Panią Moniką Szarugą w kodowanie i znów zaprosić do zabawy Ozoboty.

Tym razem zaczęliśmy od rozszyfrowania kodów, które pozwoliły nam ułożyć misia na macie. Następnie dzieci miały do wykonania różne zadania, podczas których powstały wspaniałe misie, po których mogły poruszać się Ozoboty. Wszystkie dzieci zrobiły też misia z rolki. Po wykonaniu tych wszystkich zadań, każdy uczeń z grupy 0A uzyskał Dyplom „Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Nie tylko w tym dniu każde dziecko wie, że Pluszowy Miś to najlepsza przytulanka i od ponad 100 lat towarzyszy wszystkim dzieciom na całym świecie.

Zapraszamy do GALERII.

 

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Favola in Musica

 

Dnia 22 listopada w Pałacu Książąt Czartoryskich odbył się Ogólnopolski Festiwal Hymnów Szkolnych podczas którego pięknie zaprezentował się chór naszej szkoły Favola in Musica pod dyrekcją Ewy Jurkowskiej. Nasz wspaniały chór zdobył 2 miejsce podczas tego konkursu. Gratulujemy członkom chóru i czekamy na kolejne występy.

https://www.pulawy.eu/artykuly/viii-ogolnopolski-festiwal-hymnow-szkolnych,42113.htm

Historia w świetlicy

Nasza szkoła prowadzi działania, mające na celu zapoznanie uczniów z lokalną historią oraz przybliżenie sylwetek osób, które odegrały ważną rolę dla Puław i kraju. Odbywają się one cyklicznie na świetlicy szkolnej, w grupie klas pierwszych. Serdecznie zachęcam do śledzenia efektów naszej pracy w zakładce fotogaleria.

 

Fotogaleria

Historia w świetlicy: Księżna Izabela Czartoryska - pierwsze muzeum w Polsce oraz zabytki Puław.

 

 

Pod Kolorowym Parasolem

23 listopada br. o godz. 17:00 w Rzeszowskim Domu Kultury filia Przybyszówka miało miejsce otwarcie wernisażu pokonkursowego IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego  „POD KOLOROWYM PARASOLEM JESIENI”. Miło nam zakomunikować, że prace czworga naszych uczniów: Klary Łaszcz, Anny Wiszowatej, Antoniego Daniszewskiego, Mateusza Pitusa zakwalifikowane zostały do udziału w wystawie pokonkursowej.

Wszystkim uczestnikom konkursu z naszej szkoły dziękujemy za udział, artystom, którzy zadebiutowali na wystawie, gratulujemy.

Plastycy – opiekunowie.

 

 

Ślubowanie klas pierwszych

22 listopada w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Przyjęcie do grona społeczności szkolnej to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, uroczystość wiec miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter.

Pierwszoklasiści z pięciu klas ubrani w odświętne stroje niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości - pasowanie na ucznia.

Najpierw jednak przedstawili program artystyczny, prezentując swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, który został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie złożyli uroczysta przysięgę na sztandar szkoły. Pani dyrektor M. Mocarska, p. wicedyrektor B. Kryczka-Tarka, p. wicedyrektor J. Rudnik oraz p. wicedyrektor W. Kostecki dotykając ramion dzieci symbolicznym ołówkiem przyjmowali je do grona uczniów naszej szkoły. Zgodnie z tradycja po tak podniosłym momencie uczniowie otrzymali dyplomy oraz odznaki z aktu ślubowania I ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Po uroczystości wszyscy uczniowie z wychowawczyniami oraz rodzicami udali się do swoich klas na słodki poczęstunek. Ten dzień był bardzo miły i pełen niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do GALERII.

 

0c odwiedza Pomnik Nieznanego Żołnierza

Dnia 21.11 (czwartek) dzieci z grupy 0c odwiedziły znajdujący się na puławskim cmentarzu "Pomnik Nieznanego Żołnierza". Listopad to miesiąc zadumy, w którym w sposób szczególny wspominamy zmarłych. Celem wycieczki było rozkrzewienie wśród dzieci patriotycznych zachowań. Uczniowie z grupy 0c zapalili znicze i pomodlili się w intencji zmarłych żołnierzy. Dzięki wycieczce dzieci nauczyły się tego, że trzeba pamiętać o historii swojej Ojczyzny oraz o bliskich zmarłych każdego dnia, a nie tylko w święta.

Zapraszamy do GALERII

Dzień Patrona
21 listopada 2019 r. nasza szkoła obchodziła wielkie święto - Dzień Patrona. W tym roku sylwetkę znanego na całym świecie pisarza Henryka Sienkiewicza przybliżyła nam klasa 5f z gościnnym udziałem klasy 5e. Młodych artystów przygotowali wychowawcy - p. Karolina Tyburcy-Szlendak oraz p. Wiktor Leonienko.
Podczas spaceru w parku, Nela poznaje Pana Henryka, który pomaga dziewczynce odkryć siłę wyobraźni. W trakcie rozmowy przenoszą się oni do gorącej Afryki, na dworski bal a także pole bitwy rycerskiej. Dzięki temu niezwykłemu spotkaniu, Nela przekonuje się, że wyobraźnia ma wielką moc i pozwala podróżować, gdzie tylko zechce. Ponadto, wcale nie potrzebuje do tego Internetu :) Zwieńczeniem części artystycznej było wykonanie piosenki finałowej, która była podziękowaniem dla naszego Patrona za wszystkie dzieła literackie, które dzięki niemu możemy czytać.
Święto Patrona Szkoły to także okazja do wręczenia wyróżnień wszystkim uczniom, którzy na zakończenie ubiegłego roku szkolnego uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce lub sporcie: w kl. IV-VI średnią powyżej 5,20, natomiast w kl. VII-VIII średnią powyżej 5,0. Podczas tegorocznej akademii aż 135 uczniów, w tym również absolwentów szkoły, odebrało gratulacje z rąk Dyrekcji oraz Wychowawców.
Wśród nagrodzonych znaleźli się najlepsi uczniowie szkoły i najlepsi sportowcy. Jak się okazuje, niektórym udało się połączyć wysiłek umysłowy z wysiłkiem fizycznym. Wśród grona NAJLEPSZYCH Z NAJLEPSZYCH znalazło się dwóch chłopców, którzy otrzymali stypendium zarówno za wyniki w nauce, jak i w sporcie. Są to: Kacper Borowiec z klasy 6a i Nikodem Czuba z klasy 6c.
Nikodem podczas uroczystości szkolnej otrzymał tylko dyplom za osiągnięcia w sporcie, za co przepraszamy (RSU).
Jeszcze raz składamy ogromne gratulacje dla wszystkich stypendystów.
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z PRZEDSTAWIENIA oraz NASZYCH NAJLEPSZYCH.
Historia Legionu Puławskiego

 

W dniu 20 listopada 2019 r. na lekcji historii w klasie 7 a i 6 d gościł u nas historyk regionalny Pan Mariusz Karolak, który przedstawił uczniom historię Legionu Puławskiego, ponieważ jego nazwę nosi ulica będąca przy naszej szkole. Pan Mariusz w ciekawy sposób opowiedział nam, jak postał Legion Puławski, czyli polska formacja ochotnicza przy armii rosyjskiej w okresie I wojny światowej. Uczniowie klas 7a i 6d z zainteresowaniem wysłuchali wykładu Pana Mariusza Karolaka, który w formie prezentacji multimedialnej zobrazował historię powstania Legionu Puławskiego, a także mogli wziąć aktywny udział poprzez grę dydaktyczną wcielając się w rolę zaborców oraz przedstawicieli Legionów Polskich i Legionu Puławskiego.

 

Wraz z zamachem 28 czerwca 1914 r. na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga w Sarajewie dochodzi do wypowiedzenia wojny Serbii wojny przez Austro – Węgry 28 lipca 1914 r.  Książę Mikołaj Mikołajewicz Romanow 14 sierpnia 1914 r. wydał dekret o zjednoczeniu ziem polskich pod berłem carów. Witold Ostoja – Gorczyński był autorem projektu utworzenia ochotniczych formacji polskich przy armii rosyjskiej oraz członkiem Komitetu Organizacyjnego 1 Legionu Polskiego.

Puławy zostają wyznaczone z dniem 30 listopada 1914 r.  na miejsce tworzenia polskiego ochotniczego legionu. Dowódcami Legionu Puławskiego byli: płk Antoni Reutt ( 17.01 – 19.05. 1915 r.),  płk Jan Rządkowski (21.05 – 13.10. 1915 r.). Generałowi Leśniewskiemu bezpośrednio podlegał Legion Puławski w czasie I wojny światowej. Od stycznia do marca 1915 r. naczelnikiem Organizacji Legionu Puławskiego był gen. Edmund Świdziński, który przekazał kierownictwo organizacji gen. Piotrowi Szymanowskiemu. 20 marca 1915 r. Legion Puławski wyrusza na front, a do Puław przybywa 500 ochotników z Lublina. Legion liczył 1000 żołnierzy podzielonych na 4 kompanie liczących po 200 osób. Legion Puławski stoczył od maja do września 1915 r. kilka bitew, jak pod Pakosławiem, Michałowem, Karczówką, Nurcem i Zelwą.  W osadzie pałacowej książąt Czartoryskich w Puławach znajdowały się koszary Legionu Puławskiego od listopada 1914 r. do marca 1915 r., a później koszary Legionu Lubelskiego od marca do lipca 1915 r. Natomiast w Świątyni Sybilli mieścił się magazyn broni, zaś w Domu Gotyckim posterunek. Po ostatniej bitwie pod Zelwą 9 września 1915 r. z Legionu Puławskiego ocalało 100 osób. Ostatecznie 13 października 1915 r. Legion Puławski został rozwiązany. Z Legionu Puławskiego została utworzona Brygada Strzelców Polskich (1915 – 1916),  zamieniona w Dywizję Strzelców Polskich (1917) i przemieniona ostatecznie w I Korpus Polski w Rosji (1917 -1918).

Zapraszamy do GALERII.

Ilona Siwiec

Moda na odblaski

 

 

Dnia 12 listopada 2019 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Puławach odbyła się kolejna edycja konkursu "Moda na odblaski" organizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Konkurs miał na celu zainteresowanie dzieci tematem bezpieczeństwa oraz właściwego zachowania się na drodze. Zadaniem konkursowym było przygotowanie trzyminutowego pokazu mody odblaskowej. 

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny w następującym składzie:

Klasy I-III
  • Helena Nowak 3b
  • Antonina Seroka 3b
  • Maja Cwajda 3b
  • Aleksandra Olszak 3b
  • Lena Olszak 3b
  • Aleksandra Kurzawska 3b

 

Klasy IV-VIII 

  • Aniela Adach 5f
  • Jagoda Gil 5f
  • Emilia Hałaczkiewicz 5f
  • Aleksandra Kędra 5f
  • Róża Mizio 5f
  • Zuzanna Olszak 5f
  • Zofia Stolarek 5f
  • Patrycja Żukowska 5f

 

Opiekunami grup były p. Sylwia Rodak (kl. 3b) oraz p. Karolina Tyburcy-Szlendak (kl. 5f).

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Mistrzostwa szkolne w pływaniu miasto i powiat
19 listopada 2019 roku odbyły się Mistrzostwa szkolne w pływaniu miasto i powiat.
Nasi uczniowie jak co roku nie zawiedli:

I miejsce sztafety 6 x 25 stylem dowolnym dziewcząt

  • Magdalena Jarosińska
  • Maja Witkowska
  • Weronika Musiatowicz
  • Marta Podsiadły
  • Aleksandra Woszczek
  • Karina Surowiecka
  • Liliana Michalska

II miejsce sztafety 6 x 25 stylem dowolnym chłopców

  • Szymon Lassak
  • Aleks Iwan
  • Maurycy Sońta
  • Kacper Kurek
  • Igor Ciurkowski
  • Michał Kamiński

I miejsce 50 m stylem grzbietowym

  • Magdalena Jarosińska

I miejsce 50 m stylem klasycznym

  • Weronika Musiatowicz

I miejsce 50 m stylem dowolnym

  • Aleksandra Woszczek

I miejsce 50 m stylem dowolnym

  • Szymon Lassak

III miejsce

  • Maurycy Sońta

II miejsce 50 m stylem motylkowym

  • Igor Ciurkowski

II miejsce 50 m stylem grzbietowym

  • Kacper Kurek

III miejsce

  • Aleks Iwan
Wszyscy przeszli do następnego etapu zawodów rejonowych, które się odbędą na hali MOSiR 29 listopada w piątek o godzinie 10.00
GRATULACJE DLA WSZYSTKICH!
Zapraszamy do GALERII
Trener Wojciech Białek
Sukcesy uczniów w konkursach powiatowych

 

W Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego odbyło się Południe Literackie, podczas którego podsumowano dwa konkursy – ortograficzny i literacki.

 

KONKURS LITERACKI - List księżnej Izabeli Czartoryskiej do współczesnego puławianina


Rok 2019 ogłoszony został przez Muzeum Czartoryskich w Puławach Rokiem Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Z tej okazji Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną zaprosił do udziału w Powiatowym Konkursie Literackim pt. „List księżnej Izabeli Czartoryskiej do współczesnego puławianina”.

Jury przeanalizowało 32 prace i przyznało nagrody w 2 kategoriach szkół ponadpodstawowych I podstawowych. W kategorii szkół podstawowych nagrodzono główną nagrodą uczennicę naszej szkoły Natalię Szymczyk, która przygotowywała pracę pod opieką pani Iwony Tureczek.

 lightbox

 

POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY '2019


Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach zorganizował po raz kolejny Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Celem konkursu było wyłonienie Laureata - Mistrza Ortografii Języka Polskiego.

Miło nam poinformować, ze trzech naszych uczniów zajęło w tych arcytrudnych zmaganiach z ortografią 3 miejsce w powiecie i byli to:

  • Karolina Urbanek - kl VII d SP Nr 11 – opiekun p. Anna Ląd
  • Julia Ochal- kl VII d SP Nr 11 – opiekun p. Anna Ląd
  • Szymon Paciejewski - kl VIII c SP Nr 11 – opiekun p. Anna Ląd

 

 

 

 

Link do wydarzenia:https://lpu24.pl/2019/11/19/poludnie-literackie-w-starostwie-video/

 

Turniej o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza

 

Z okazji Święta Patrona Szkoły biblioteka szkolna zorganizowała 19 listopada 2019 r. turniej klas 4 – 6 o życiu i twórczości  Henryka Sienkiewicza. Turniej przeprowadzono z wykorzystaniem nowoczesnego narzędzia jakim jest Kahoot.

Popisowo turniej wygrała reprezentacja z kl. 6dNatalia Wyrwich i Mateusz Święch, drugie miejsce zajęła reprezentacja z kl. 6cAleksander Kępa i Nikodem Czuba, a trzecie miejsce reprezentacja z kl. 5aZosia Buzała i Weronika Szymanek. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że dobrze się bawili i czegoś nauczyli. Czekają na kolejne konkursy biblioteczne.

A oto pierwsza piątka finalistów:

 

 

Przepraszamy za pomyłkę.

Teresa Swinarska i Jolanta Żmudzka

Klasa 2e na "Dzieciach z Bullerbyn"

18 listopada klasa 2e wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem wyjazdu było obejrzenie scenicznej wersji lektury szkolnej Astrid Lindgren pt. ,,Dzieci z Bullerbyn” na deskach Teatru Syrena. Podczas interesującego przedstawienia teatralnego uczniowie poznali opowieść o małych, wszędobylskich mieszkańcach sympatycznej osady Bullerbyn. Bez wątpienia to  przepiękne widowisko długo pozostanie w pamięci dzieci.

 

Zapraszamy do GALERII.

 

 

Archipelag Skarbów

6 listopada odbyło się spotkanie z rodzicami w ramach programu profilaktycznego „Archipelag Skarbów”. Program ten jest realizowany w naszej szkole w dniach 18 i 19 listopada 2019 roku. W ramach programu odbywały się warsztaty dla młodzieży (uczniowie klas 8) oraz spotkanie dla rodziców.

Celem programu było zachęcenie młodzieży do zdrowego stylu życia - wolnego od przemocy, narkotyków i alkoholu. Program uczy także mądrego podejścia do miłości i odpowiedzialności. Nowoczesna forma programu pozwala młodzieży spojrzeć z dystansu na postawę luzu oraz nieodpowiedzialności promowaną przez kulturę masową. Jednym z ważnych celów programu jest przekonanie młodzieży, że zasady, wymagania i ograniczenia nakładane przez rodziców naprawdę służą szczęśliwej przyszłości młodych ludzi.

W trakcie spotkania z Rodzicami prezentowany był zakres celów programu „Archipelag Skarbów”. W trakcie spotkania podane były wskazówki jak rozmawiać z dorastającymi dziećmi o ich osobistych sprawach, w tym zagadnieniach.


Program “Archipelag Skarbów” realizowany jest przez Ośrodek Psychoterapii Koparka na zlecenie Miasta Puławy.

Więcej informacji o programie na stronie: www.program.archipelagskarbow.eu

 

W dniach 18 I 19 listopada br. młodzież z klas ósmych wzięła udział w zajęciach  programu pod nazwą "Archipelag Skarbów" (Fundacja Profilaktyka), które odbywały się w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Przez dwa dni warsztatów dostarczono ogromną wiedzę dotyczącą miłości, szczęścia, relacji międzyludzkich. Zachęcano do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii.

Program miał formę podróży. Razem z prowadzącymi przemierzaliśmy wyspy: gwiazdy, miłości, dżungli, przewodników i mocy. Na każdej wyspie odkrywaliśmy skarb - bezcenną naukę oraz zasady, którymi powinniśmy kierować się w najważniejszej podróży- naszym codziennym życiu. Dowiedzieliśmy się, jak radzić sobie ze złością, gniewem i zakochaniem. Trenowaliśmy siłę swojego charakteru, oswajając "tygrysy" ukrywające się w naszym wnętrzu. Mówiliśmy o wybieraniu dobrych przewodników w życiu, którzy pomogą nam w realizacji  marzeń i rozwijaniu swoich zainteresowań. Również pokazano nam, jak „zbudowany” jest człowiek. Możemy go porównać do gwiazdy, która ma pięć ramion: rozum, uczucia, ciało, wartości duchowe oraz więzi. Ważne jest, aby wszystkie te ramiona razem ze sobą współgrały. W Archipelagu Skarbów mieliśmy okazję obejrzeć wiele ciekawych prezentacji multimedialnych, krótkich filmików. Ciekawym aspektem zajęć była możliwość czynnego udział w nich. Chętnie zgłaszaliśmy się do różnych ćwiczeń, scenek i konkursów. Mamy nadzieję, że już niedługo spotkania zaczną owocować, a wtedy każdy z nas zabierze ze swojej własnej wyspy skarb na całe życie.

Uczniowie klas 8

XX lecie patronatu Św. Brata Alberta Puławom

17 listopada w Kościele pw. św. Brata Alberta miała miejsce uroczysta msza święta z okazji jubileuszu 20 rocznicy ogłoszenia św. Brata Alberta patronem Puław oraz 30 rocznicy Jego kanonizacji. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Rady Miasta Puławy, Samorządu Powiatu Puławskiego, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta oraz przedstawiciele puławskich szkół, w tym delegacja naszej szkoły. Po mszy świętej złożono kwiaty pod pomnikiem św. Brata Alberta. Uroczystości zakończył Piknik Albertyński połączony z kwestą na rzecz puławskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn.

Poniżej linki do artykułów i zdjęć:

 

https://www.pulawy.powiat.pl/aktualnosci/n,80774,20-lecie-patronatu-sw-brata-alberta-nad-miastem-pulawy.html 

 

https://www.pulawy.eu/artykuly/xx-rocznica-nadania-pulawom-patrona-sw-brata-alber,42115.htm

 

II edycja konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

W październiku uczniowie klasy Ic przystąpili do II edycji konkursu dla szkół podstawowych „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne.

Codzienne czytanie książki R. PiątkowskiejGang Słodziaków” pozwoliło poznać bohaterów leśnej polany i zaprzyjaźnić się z nimi. W listopadzie uczniowie obchodzili Dzień Głośnego Czytania, do którego intensywnie się przygotowywali poprzez wykonywanie różnorodnych zadań. Wspólnymi siłami  wykonali stary dąb – Magiczne Drzewo Słodziaków, gdzie zgromadziły się wszystkie wykonane przez nich zwierzęta z plastikowych butelek i rolek po papierze. Rozwiązywali krzyżówki, opowiadali ciekawe historie tworząc wspólnie prace plastyczne. Na koniec cyklu zajęć uczniowie posadzili dąb we wcześniej przygotowanym pojemniku.

Wspólna praca zarówno plastyczna jak i przyrodnicza wzbogaciła wiedzę uczniów, a także dała im wiele radości. Zajęcia były bardzo ciekawe; uczniowie wdrożyli się do codziennego czytania, dowiedzieli się dużo o powtórnym wykorzystaniu różnych przedmiotów, świadomie segregowali  śmieci po zajęciach.

Zapraszamy do GALERII.

Szkoła pamięta

„Szkoła pamięta” to inicjatywa która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności. Dziś otrzymaliśmy z MEN pamiątkowy dyplom udziału.

 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

 

14 i 15 listopada uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Na początku starsi koledzy z klasy 6b zaprezentowali przedstawienie teatralne „W krainie bajek”. Pierwszoklasiści poznali tam problemy wielu występujących postaci bajkowych. Dzieci pięknie umiały powiedzieć jak postępuje z książką wzorowy czytelnik. Złożyły przyrzeczenie, że będą dobrymi czytelnikami. Na zakończenie, z pomocą bajkowych postaci, każdy mógł wybrać sobie książeczkę i wypożyczyć ją do domu. Na pamiątkę uroczystości każdy świeżo upieczony czytelnik biblioteki szkolnej otrzymał zakładkę do książki.

Zapraszamy do GALERII.

1e w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Dnia 13 listopada klasa 1e z wychowawcą Anettą Grzędą zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Bazę Lotnictwa Szkolnego: „Domek Pilota” z przerwą na drugie śniadanie przy ciepłej herbatce, oglądanie filmów o tematyce lotniczej z płynącą w tle piękną muzyką. Odbyła się prezentacja stroju pilota z możliwością przymierzenia nakrycia głowy. Kolejnym etapem były

„Hangary” z samolotami M-346Bielik” i „Port Lotniczy”.

Pobyt został uwieńczony głośnym przelotem samolotów a uczniowie już marzą o podniebnych lotach:).

Zapraszamy do GALERII.

11 listopada

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W naszym mieście  odbyły się uroczystości patriotyczne, w których udział wziął  nasz poczet sztandarowy. Wraz ze wszystkimi zgromadzonymi wspólnie oddaliśmy cześć Polakom i Puławiakom zaangażowanym w czyn niepodległościowy. 

101 rocznicę odrodzenia się Ojczyzny, uczciliśmy Msza Świętą w kościele p.w. św. Józefa o godzinie 9.00, po której  wzięliśmy udział w uroczystościach patriotycznych przy pomniku Odzyskania Niepodległości. Reprezentanci szkoły oddali hołd przeszłości, składając symboliczny znicz.

Uroczyste rozpoczęcie projektu matematycznego!

W dniu 9 listopada 2019 roku w gościnnych progach Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej odbyło się uroczyste spotkanie inauguracyjne projektu matematycznego. Po części oficjalnej nasi uczniowie mieli już okazję uczestniczyć w zajęciach grup: Math Monster i Mega Math Monster, gdzie pracowali pod okiem nauczycieli akademickich i studentów wydziału matematyki nad zadaniami dla poziomu klas 4-6 i 7-8. Kolejne spotkania z matematyką już 16 listopada.

Śpiewamy hymn państwowy

Źródło: LPU TV

 

 

8 listopada o godzinie 11.11 we wszystkich polskich szkołach, przedszkolach oraz placówkach oświatowych został uroczyście odśpiewany hymn państwowy.
W naszej szkole uczniowie wraz z nauczycielami ustawili się na korytarzu przy salach lekcyjnych i wspólnie zaśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób społeczność szkolna SP 11 w Puławach uczciła 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do GALERII.

Wieczornica „Ku pamięci Inki”

6 listopada po raz kolejny odbył się w naszej szkole wieczór refleksji i zadumy. Tym razem został poświęcony pamięci Danuty SiedzikównyInki” - łączniczki i sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. Odwaga, dojrzałość i patriotyzm tej 17-letniej dziewczyny sprawiły, że młodzież naszej szkoły postanowiła oddać jej cześć i złożyć hołd pamięci. Widzowie mieli możliwość posłuchania utworów poetyckich, pieśni patriotycznych, a także wspomnień głównej bohaterki. Kultywowanie pamięci o tej postaci jest ważne, ponieważ do dziś nie wiadomo, gdzie została pochowana. „Inka” ma symboliczny grób na cmentarzu garnizonowym przy ulicy Giełguna w Gdańsku. Ma też tablicę pamiątkową w bazylice NMP w Gdańsku oraz kamienny obelisk w Sopocie, obok pomnika AK.

Wieczornica została przygotowana przez uczniów klasy VIe, Vc oraz przedstawicieli klas Ve, VIIc, VIIa, którzy pracowali pod opieką p. J. Strus, I. Chmielewskiej, A. Bieleń oraz W. Kosteckiego.

 

Zapraszamy do GALERII.

Sukces w Konkursie Wiedzy Ekologicznej

5. listopada 2019 drużyna uczennic z naszej szkoły, w składzie Aleksandra Szarga z klasy 7c oraz Natalia Matlewska i Weronika Targońska z klasy 7d, reprezentowała nas w Konkursie Wiedzy Ekologicznej. Konkurs odbył się w Pałacu Czartoryskich podczas podsumowania tegorocznej edycji Kampanii Ekologicznej.  Dziewczęta zdobyły II miejsce. W nagrodę otrzymały talony do realizacji w Empiku. Szkolna pracownia biologiczna zaś wzbogaciła się o mikroskop i zestaw tablic interaktywnych do biologii.

Gratulujemy!

BAJKOWY TYDZIEŃ

5 Listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Z tej okazji w pierwszym tygodniu listopada, Pani Monika Szaruga i Pani Anna Polak zorganizowały dla oddziałów zerowych „Bajkowy Tydzień”.

W poniedziałek chętne dzieci z zerówek miały za zadanie przebrać się za ulubioną postać z bajki lub baśni. Oczywiście nie obyło się bez konkursu i zwycięzców.

Grupa 0A

  1. Bruno Pruchniak
  2. Jakub Adamski
  3. Julia Zawisza

Grupa 0B

  1. Iga Barańska
  2. Sebastian Moskalik
  3. Pola Chmielewska

Grupa 0C

  1. Lena Antas
  2. Patryk Wnuk
  3. Kaja Rodak

We wtorek w każdym oddziale zorganizowano dla dzieci projekcję bajki lub baśni.

  1. W grupie 0A była to baśń H. Ch. Andersena pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”,
  2. W grupie 0B „Bolek i Lolek”, „Reksio i Zaczarowany ołówek”.
  3. Natomiast w grupie 0C „Bolek i Lolek”.

Wszystkim dzieciom się bardzo podobało i prosiły, aby na zajęciach częściej oglądać bajki.

 

W środę każdy oddział został zaproszony przez Panią Jolantę Żmudzką do szkolnej biblioteki na słuchowisko baśni pt. „Calineczka”. Zadaniem dzieci było uważne słuchanie utworu, następnie odpowiadanie na pytania do słuchowiska. Za prawidłową odpowiedź dzieci dostawały słodki upominek.

 

Piątek był ostatnim dniem Bajkowego Tygodnia, w którym odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Moja ulubiona postać z bajki”.

 

Laureaci konkursu z grupy 0A:

  1. Franciszek Bartuzi
  2. Gabriela Szewczyk
  3. Pola Grzechnik-Walasek.

 

Laureaci konkursu z grupy 0B:

  1. Weronika Popis
  2. Leon Piekoś
  3. Sebastian Moskalik

 

Laureaci konkursu z grupy 0C:

  1. Julia Balant
  2. Anna Góra
  3. Zuzanna Masłowska

Zapraszamy do GALERII.

Wycieczka edukacyjna do Lublina

4 listopada uczniowie klas 7d i 7c wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Lublina. Pierwszym i najważniejszym punktem programu było interesujące przedstawienie teatralne pt: „Zemsta”, które odbyło się  w sali Uniwersytetu Przyrodniczego. Następnie uczniowie mogli skorzystać z Escape room – ów mieszczących się na rynku w Lublinie. Na zakończenie wszyscy zamówili smaczne pizze.

Zapraszamy do GALERII.

Konkurs Drogi przyszłości

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie organizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej o tematyce obejmującej wyobrażenia o drogach w przyszłości, bezpieczeństwie na drogach, oznakowania dróg oraz podróżowania nimi. 

W etapie szkolnym zostały wyłonione 3 prace autorstwa Liliany Michalskiej (5E), Marty Podsiadłej (5E) i Mikołaja Seneczki (5F). Prace wyruszyły do Lublina, aby wziąć udział w drugim wojewódzkim etapie konkursu.

Trzymamy kciuki!

Ojczyzna zaczyna się w naszych domach i sercach

Dnia 7 listopada obchodziliśmy w naszej szkole jedno z najważniejszych polskich uroczystości - odzyskanie przez Polskę wolności po 123 latach zaborów.

Z tej okazji klasa 5a przygotowała montaż słowno - muzyczny pełen wzruszeń i zadumy. Uczniom w trakcie śpiewu pieśni patriotycznych towarzyszyli koledzy i koleżanki z klasy 6e.

W trakcie apelu przypomniano o tragicznych losach naszej Ojczyzny,  o drodze jaką Polska musiała przebyć, aby stać się niepodległą oraz o ogromnym duchu walki , jaki towarzyszył Polakom w trakcie niewoli.

Zwieńczeniem uroczystości był piękny występ chóru szkolnego.

Zapraszamy do GALERII.

Wyniki VIII Maksa Matematycznego

24 października chętni uczniowie naszej szkoły przystąpili do rozwiązywania zadań w ramach VIII Maksa Matematycznego.

Organizatorzy przygotowali zadania o nazwach Mozaika i Suwak.

 

Suwak
Zadanie sprawdza wiedzę o cechach podzielności liczb i spostrzegawczość uczestników. Składa się ono z maksymalnie 20 poziomów. Każdy poziom wymaga właściwego ustawienia 3 kolumn, które można przesuwać w górę lub w dół.

Punkty za dany poziom otrzymuje się tylko gdy uzyska się wymagane ustawienie. Mianowicie tak by jeden ze środkowych wierszy miał wszystkie liczby podzielne przez jeden z dzielników wskazanych pod planszą, a drugi środkowy wiersz, przez drugi dzielnik.

 

Mozaika

Zadanie sprawdza wyobraźnię uczestnika. Podczas rozgrywki należy wskazać 3 z 6 kształtów (każdy jest złożony z 4 małych kwadratów), z których można przez układanie i obracanie (w tym lustrzane odbicie) ułożyć wskazaną mozaikę złożoną z 12 kwadratów.

Podczas rozgrywki można rozwiązywać maksymalnie 20 poziomów.

 

Mozaiką najlepiej poradził sobie Kuba Warowny, który uzyskał 220 punktów. Z kolei Wiktor Osialsuwaku osiągnął 189 punktów.  Po zsumowaniu punktów za oba zadania najlepszym okazał się Oskar Turski z 295 punktami (tylko dwa punkty mniej uzyskał Kuba Warowny).

 

Najlepiej w konkursie zaprezentowali się:

 

Imię i nazwisko klasa miejsce w województwie
Alan Niemczuk 4a 3
Mateusz Gembal 5b 5
Szymon Tyński 5b 6
Nina Próchniak 5e 7
Filip Włodarczyk 5f 11
Ksawery Pochwatka 5c 12
Oskar Turski 6e 4
Patryk Niemiec 6a 5
Wiktor Osial 6b 9
Zofia Nowak 6a 10
Wiktoria Gawron 6b 11
Wiktoria Kuna 6d 13
Kamil Mazurkiewicz 6a 14
Julia Gaweł 6e 15
Zuzanna Moskalik 6e 16
Kuba Warowny 7a 6
Julian Klak 7a 8

Gratulacje!!!

Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko

Uczniowie naszej szkoły zostali finalistami konkursu „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko” organizowanego przez Dziennik Wschodni i Patrona konkursu Grupę Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S. A.
Celem konkursu było kształtowanie postaw i świadomości obywatelskiej w zakresie ochrony środowiska. Uczniowie klasy 7b napisali projekt ekologiczny "Eko-Jedenastka", którego założeniem jest powstanie w okolicach szkoły mini ścieżki ekologiczno - przyrodniczej. Ścieżka ta ma  propagować wiedzę związaną z ekologią oraz podkreślić walory lokalnej przyrody Puław. Uczniowie planują, że nie będzie to jednak tradycyjna ścieżka edukacyjna, a za to będzie miała funkcje gry terenowej, będzie  przygodą - szczególnie dla ich młodszych kolegów z klas 0, 1, 2, 3.

W niedalekiej odległości od tablic założony zostanie mini-ogródek, którego głównym celem będzie zwiększenie różnorodności nasadzeń roślinnych tak, aby na terenie wokół szkoły można było zaobserwować więcej owadów i ptaków. W tym celu uczniowie zasadzą rośliny: lawendy, naparstnice, krzewuszki, budleje Dawida, jeżówki, astry, miodunki, floksy, szczeć, orliki, rdest wężownik ostróżki i inne.  Plan zasadzeń uczniowie wykonali po konsultacji wstępnej z zaprzyjaźnionymi  ogrodnikami z terenu Puław. Uzyskają też pomoc w prawidłowym nasadzeniu oraz pielęgnacji roślin od profesjonalnych ogrodników. 

Więcej informacji na temat zwycięskiego projektu znajduja się na stronie Dziennika Wschodniego:
https://www.dziennikwschodni.pl/ekologia/chcesz-zrobic-cos-dobrego-dla-srodowiska-damy-ci-na-to-pieniadze,n,1000251457.html

Pamiętamy!!!

1 listopada to dzień pamięci o tych, którzy odeszli...

Odeszli, ale byli przy nas, spotykaliśmy ich na naszej drodze życia i nieraz w naszym życiu zostawili swój ślad. Historia naszej szkoły rozpoczęła się w 1986 roku, czyli 33  lata temu. Od samego początku tworzyli ją znakomici pedagodzy. Niektórych z nich już nie ma pośród nas. Uczniowie RSU już od wielu lat przed 1 listopada odwiedzają groby nauczycieli, którzy odeszli, ale zostali w naszej pamięci, nadal są obecni w historii, którą tworzyli, w której zostawili swój niezatarty ślad.

 

ś.p. Danuta Karp - nauczyciel języka polskiego

ś.p. Krystyna Pawłowska - nauczyciel geografii

ś.p. Helena Ceglarska - w-ce dyrektor szkoły, nauczyciel geografii

ś.p. Zofia Szczepaniak - nauczyciel chemii

ś.p. Dorota Badzio - nauczyciel języka polskiego

ś.p. Alicja Chabora - nauczyciel zajęć technicznych

ś.p. Alicja Kwiecińska - nauczyciel wychowania fizycznego

ś.p. Anna Kasprzycka - nauczyciel świetlicy

 

Dziękujemy i pamiętamy!

 

lightbox 

lightbox lightbox 

 

lightbox

 

Uczniowie zatrzymali się też na chwilę nad grobami dzieci, które umarły, będąc uczniami naszej szkoły, nad grobami walczących o wolną Polskę podczas II wojny światowej i po niej - ofiar komunizmu. Zapalili znicz pamięci również przy drzewku katyńskim, znajdującym się przy kościele Świętej Rodziny...

 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Pamięć o zmarłych,umacnia żyjących – listopadowe refleksje.

Listopad to miesiąc, który jest w naszej kulturze czasem pamięci o tych, którzy odeszli. Mamy wtedy okazję do tego, żeby zatrzymać się na chwilę i oddać cześć zmarłym. Za ich ziemski trud, starania, bohaterską postawę, możemy ofiarować im tylko jedno - wdzięczność i pamięć.

Dlatego aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania listopadowej tradycji i pamięci o bohaterach naszej wolności  szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu, uczniowie klasy 2 e oraz przedstawiciele klasy 5 c wspólnie pod opieką Pani Sylwii Karpińskiej i Pana Wojciecha Kosteckiego wybrali się na Cmentarz przy ulicy Piaskowej w Puławach.

Rozmawialiśmy o szacunku i przeszłości. Odwiedziliśmy miejsca, którymi opiekujemy się jako szkoła - grób Antoniego Czapli "Kruka" i Henryka Szymajdy "Groźnego" żołnierzy AK i WiN. Zapaliliśmy znicze na Górce Katyńskiej i grobach innych żołnierzy AK Inspektoratu Puławy poległych w latach 1946 - 1949.

Cześć Ich Pamięci!!!

GALERIA

 

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )