Koszulka na ROK NORWIDOWSKI- zajęcia warsztatowe w bibliotece szkolnej
W mijającym roku obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin narodowego wieszcza- Cypriana Kamila Norwida. Poprzez działania artystyczne, które chcemy Wam Uczniowie zaproponować, pragniemy połączyć sztukę wysoką z kulturą popularną. Każdy, kto w roku Norwidowskim chciałby wykonać unikatową koszulkę z wizerunkiem narodowego wieszcza, proszony jest o kontakt z p. Agatą Miazgą, która w każdą środę w godz. 13.30-15.30 dysponuje dla Was czasem. Biblioteka zapewnia niezbędne materiały, czyli gąbki, pędzle, farby. Po stronie ucznia pozostaje przyniesienie ze sobą czarnego, bawełnianego T-shirtu, na którym powstanie odbitka szablonu. Zapraszamy!
"Śmiechem - żartem" - konkurs recytatorski
15 listopada w Domu Chemika odbyły się eliminacje powiatowe do 25. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku motto konkursu brzmiało: „Śmiechem-żartem”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. IVc - Maja Koper i Lena Kuta, które pracowały pod kierunkiem polonistki pani Agaty Miazgi. Teksty zaprezentowane podczas przeglądu były humorystyczne i żartobliwe. Gratulujemy występu.
Z książką Sienkiewicza w każdym miejscu
W związku ze świętem patrona naszej szkoły
biblioteka zachęca zarówno uczniów, jak i nauczycieli
do wykonania jednego zdjęcia z dowolną książką,
której autorem jest Henryk Sienkiewicz.
Założeniem akcji jest pokazanie,
że książki można czytać w różnych miejscach
(w domu czy parku, szkole, autobusie, pociągu).
Rozpowszechniajmy twórczości wielkiego pisarza.
Każda okazja jest dobra do kontaktu z kulturą.
Zdjęcia można przesłać do pani Agaty Miazgi
lub pani Marzeny Piskorskiej za pośrednictwem poczty Outlook.
Na fotografie czekamy do 22 listopada.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Konkurs na rymowankę
W październiku biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów kl.IV-VI konkurs literacki „Dlaczego lubię bibliotekę?”. Zadaniem uczestników było napisanie rymowanki na ten temat. Przedsięwzięcie łączyło się z akcją Październik Miesiącem Bibliotek. Cele konkursu to kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia, wiary we własne siły i rozwijanie talentu literackiego.
Oto zwycięzcy:
I miejsce- Antoni Solis kl. VA II miejsce- Alicja Hemperek kl. VD III miejsce- Lena Kuta kl. IVC IV miejsce- Joanna Pytlak kl. IVC
wyróżnienie – Iren Kabakulakian kl.VB
Po odbiór nagród zapraszam do biblioteki.
Gratuluję i zachęcam do udziału w kolejnym konkursach.
Agata Miazga
Sukces recytatorski
W sobotę 6 listopada w Domu Chemika odbył się Koncert Laureatów XVII Przeglądu Poezji i Pieśni Niepodległościowej „Żeby Polska była Polską”. Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły - Maja Koper z kl.4c, która przygotowywała się pod kierunkiem polonistki pani Agaty Miazgi. Maja zajęła III miejsce w turnieju recytacji dzieci szkół podstawowych klas IV-VIII. Niestety ze względu na kwarantannę nie mogła uczestniczyć w koncercie. Nagrodę i dyplom odebrała kilka dni później.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Agata Miazga
W świecie bajki i baśni
5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji nauczycielki biblioteki szkolnej zaproponowały wszystkim uczniom zabawę. W tym dniu można było przebrać się za bajkową postać, narysować ją lub ulepić bohatera z plasteliny.
Najliczniejszą grupę chętnych do zabawy stanowiły dzieci z grupy 0b i 0c, które przyszły do biblioteki przebrane za baśniowe postacie.
Uczestnicy zabawy otrzymali słodycze.
Dziękujemy!
5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Biblioteka szkolna ma dla uczniów dwie propozycje:
Przebierz się za wybraną bajkową postać.
Ulep z plasteliny bohatera ze swojej ulubionej bajki lub go narysuj.
Przyjdź do biblioteki i pochwal się strojem lub wykonaną pracą! Czekamy od godziny 10.00.
ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!
5 listopada swoje święto obchodzą przyjaciele wszystkich dzieci - bohaterowie bajek i baśni. Znani i lubiani nie tylko przez najmłodszych, bawią i uczą kolejne pokolenia. Data święta wybrana została na cześć urodzin Walta Disneya, wielkiej postaci Hollywood, jednego z najpopularniejszych twórców bajek animowanych dla dzieci. To właśnie wytwórnia Walta Disneya wykreowała niezapomniane postacie Myszki Miki, Kaczora Donalda, Smerfów, Króla Lwa, Wojowniczych Żółwi Ninja i wielu innych.
Historia bajek
Historia bajek z pewnością jest dłuższa niż wskazują na to pierwsze publikacje i odkrycia. Prawdopodobnie ludzie opowiadali sobie magiczne opowieści już w epoce brązu, przekazując je w formie ustnej kolejnym pokoleniom. „Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p.n.e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach.
Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek”, czy „Kot w butach”.
W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, które są ważnym elementem literatury polskiej i światowej.
W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm. Dziś dzieła Perraulta i braci stanowią klasykę gatunku, choć trzeba przyznać, że wiele współczesnych opowieści zostało pozbawionych najbardziej drastycznych wydarzeń, które w starych bajkach były powszechne.
XX wiek to dominacja bajek Walta Disneya, patrona Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.
Mistrz pięknego czytania
26 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”, skierowany do uczniów klas czwartych i piątych. W skład jury weszli: pan wicedyrektor Wojciech Kostecki, bibliotekarz -pani Marzena Piskorska, nauczyciel języka polskiego i bibliotekarz Agata Miazga. Przy ocenie czytania brano pod uwagę; płynność, tempo, wyrazistość, wyraz artystyczny.
Tytuł Mistrza pięknego czytania w kategorii klas czwartych otrzymała Alicja Hemperek, zaś wicemistrzami zostali Maja Koper i Lena Kuta. W kategorii klas piątych Mistrzem pięknego czytania została Julia Drążkiewicz, a wicemistrzami- Oliwia Kudan i Maciej Czerwonka.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.
Agata Miazga
Starsi czytają młodszym
Nie od dziś wiadomo, że czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Dlatego w październiku trzy uczennice z kl. IVc spotkały się z dziećmi z grup 0 i czytały im baśnie braci Grimm oraz Andersena.
W akcję zaangażowały się: Emilia Gębal, Maja Koper oraz Lena Kuta. Inicjatorką spotkań była polonistka i bibliotekarka - pani Agata Miazga, a celem nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, ale również integrowanie się społeczności szkolnej.
Zaangażowanym uczniom serdecznie dziękuję.
Agata Miazga
Pasowanie na czytelnika 2021
W dniach 21 i 22 października uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. O zasadach korzystania z jej zbiorów, poszanowaniu książek i zaletach czytania pierwszaki dowiedziały się podczas części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów kl. IV c pracujących pod kierunkiem pani Agaty Miazgi. Dzieci odgadywały zagadki związane z książką i baśniowymi postaciami. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie przestrzegania regulaminu biblioteki i zostały pasowane na czytelników. Otrzymali pamiątkowe zakładki.
Tworzymy kolaże o książce
Jednym z działań biblioteki zaplanowanych na październik było przygotowanie przez uczniów kl.7 kolażu związanego z biblioteką, czytaniem, książką. W realizację tego zadania włączyli się uczniowie kl. 7e przygotowując w grupach kolaże. Ta technika artystyczna polega na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, które są naklejane na papier lub płótno. Z efektami pracy siódmoklasistów można zapoznać się w galerii zdjęć.
Agata Miazga
Sukcesy uczennicy z klasy 4c
Miło mi poinformować, że uczennica kl. 4c- Maja Koper została laureatką XVII Przeglądu Poezji i Pieśni Niepodległościowej „Żeby Polska była Polską”. Podczas konkursu recytatorskiego zaprezentowała wiersz Joanny Białobrzeskiej „Moja mała Ojczyzna”.
Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 6 listopada 2021 r. o godz. 16.00 na sali widowiskowej POK "Dom Chemika" podczas Koncertu Finałowego.
Cieszymy się z sukcesu i gratulujemy.
Agata Miazga
"Żeby Polska była Polską... "
19 października 2021r. w Domu Chemika odbył się po raz kolejny Przegląd Poezji Niepodległościowej „Żeby Polska była Polską…”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy IVc:Maja Koper i Joanna Pytlak. Nad przygotowaniem do konkursu czuwała polonistka pani Agata Miazga. Dziewczynki recytowały tekst Jana Pietrzaka „Jest taki kraj” oraz Joanny Białobrzeskiej „Moja mała ojczyzna”. Zmagania konkursowe trwają przez dwa dni, a wyniki poznamy 21 października.
Norwid wieczny pielgrzym - prelekcja
W roku 2021 obchodzimy 200 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone poecie. Pani Justyna Popiołek-Osińska z Biblioteki Miejskiej w Puławach poprowadziła wykład dla uczniów klas 8b i 8c, przybliżając życie i twórczość artysty. Spotkanie było uzupełnieniem wystawy „Norwid wieczny pielgrzym”. Pani prowadząca wykazała się ogromną wiedzą na temat postaci poety. Treści przekazała w bardzo przystępny sposób, co wpłynęło na odbiór pełen skupienia.
Zarówno wystawa, jak i prelekcja zostały zorganizowane dzięki uprzejmości Biblioteki Miejskiej Filia nr 5 w Puławach.
9 października obchodzony jest Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów szablony znaczków. W nawiązaniu do tego święta panie z biblioteki szkolnej przypomniały uczniom, na czym polega praca listonosza, do czego służy znaczek oraz jak przebiega droga listu, kartki pocztowej od nadawcy do odbiorcy. Na lekcji języka polskiego w kl. 4c uczniowie adresowali koperty i projektowali swoje znaczki. Chętni odwiedzający w piątek bibliotekę mogli opracować znaczek pocztowy na przygotowanym wcześniej szablonie, za co otrzymali cukierki. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na wystawce w bibliotece.
Październik Miesiącem Bibliotek
Na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Z tej okazji biblioteka zaprasza do udziału w różnych działaniach:
Konkurs „Moja zakładka do książki” kl. 3.
Konkurs na rymowankę „Dlaczego lubię bibliotekę?” kl. 4-6.
Poezja śpiewana (słuchanie na przerwach utworów Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena).
Pasowanie na czytelnika kl. 1.
Ankieta dotycząca czytelnictwa kl. 4-8.
Głośne czytanie uczniom młodszych klas przez starszych kolegów i koleżanki.
Kolaż związany z biblioteką, książką kl. 7.
WIĘCEJ INFORMACJI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ ZAPRASZAMY !
"Dlaczego lubię bibliotekę" - konkurs literacki
Regulamin konkursu bibliotecznego
„Dlaczego lubię bibliotekę”
Cele konkursu: - kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia - rozwijanie talentu literackiego - zachęcenie uczniów do korzystania ze zbiorów bibliotecznych - kształtowanie wiary we własne siły, rozwijanie samodzielności - rozbudzanie zainteresowań językowych i czytelniczych
Forma konkursu: Praca literacka- rymowanka
Adresaci: Uczniowie kl.4 – 6 Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach
Organizator: Biblioteka szkolna - p. Agata Miazga
Zasady uczestnictwa Zadaniem uczestnika jest ułożenie i napisanie na kartce A5 krótkiej rymowanki nt. „Dlaczego lubię bibliotekę?” Podpisaną pracę uczeń przynosi do biblioteki. Rymowanki powinny być samodzielne, nigdzie dotychczas niepublikowane.
Termin Konkurs trwa do końca października 2021r.
Kryteria oceny prac: pomysłowość, samodzielność, zgodność z tematem
Ustalenia końcowe:
Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
Przystąpienie do Konkursu łączy się z wyrażeniem zgody na wykorzystanie przez organizatora wizerunku i danych osobowych uczestników do celów promocyjno-dydaktycznych.
ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Agata Miazga
Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Biblioteka szkolna włączyła się w akcję. Tego dnia klasy drugie odwiedziła pani Agata Miazga, która opowiedziała o korzyściach płynących z czytania. Ponadto nauczycielka wraz z jedną z uczennic klasy czwartej - Mają Koper przeczytały na głos opowieści, z których drugoklasiści dowiedzieli się, m.in. skąd się biorą dziury w serze, dlaczego wypadają mleczne zęby lub jesienią spadają liście. Dzieci wykazały się dużym zainteresowaniem i chętnie rozmawiały na temat wysłuchanych historyjek. Obiecały często przychodzić do biblioteki i korzystać z jej zbiorów.
Agata Miazga
Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką
29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji w naszej szkole gościła autorka książek dla dzieci i młodzieży – pani Wioletta Piasecka. Uczniowie z klasy 3a i 3d usłyszeli niezwykłe historie z życia naszego wybitnego pianisty i wielkiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego oraz Faustynki Morzyckiej - młodej dziewczyny z Syberii, która mimo zakazów uczyła polskie dzieci ojczystego języka. Pani Wioletta zachwyciła wszystkich słuchaczy ogromną wiedzą dotyczącą postaci przedstawionych w swoich książkach oraz niespotykaną osobowością, którą zaczarowała zebranych.
Na zakończenie chętni uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zakupienia wybranej książki pani Piaseckiej wraz z dedykacją.
Organizatorem spotkania była Biblioteka Miejska Filia nr 5 w Puławach.
- popularyzowanie czytania - pobudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów - poszerzanie zasobu słownictwa uczniów - stwarzanie możliwości prezentacji własnych umiejętności oraz porównywania się z innymi uczestnikami
Adresaci:
Uczniowie kl.4-5 Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach
Organizator:
Biblioteka szkolna - p. Agata Miazga
Zasady uczestnictwa:
W dniach 27.09.21r. - 8.10.21r. chętni uczniowie z kl.4 i 5 zgłaszają się do biblioteki w celu weryfikacji ich umiejętności czytania. Wytypowanych zostanie po dwóch uczniów z każdej klasy. W ustalonym terminie (po 15 października) w bibliotece zostanie przeprowadzony konkurs, podczas którego uczeń losuje tytuł książki i czyta głośno określony fragment. Czas czytania- do 2 minut. Książki będą wybrane z zasobów biblioteki szkolnej.
Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
Przystąpienie do Konkursu łączy się z wyrażeniem zgody na wykorzystanie przez organizatora wizerunku i danych osobowych uczestników do celów promocyjno-dydaktycznych.
ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Agata Miazga
Uwaga konkurs biblioteki szkolnej!
Regulamin
„Moja zakładka do książki”
Cele konkursu:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych
- kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia i pobudzanie wyobraźni
- rozwijanie zdolności manualnych, plastycznych dzieci
- popularyzacja literatury
Forma konkursu:
Praca plastyczna
Adresaci:
Uczniowie kl.3 Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach
Organizator:
Biblioteka szkolna – p. Agata Miazga
Zasady uczestnictwa
Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej- jednostronnej zakładki do książki. Technika pracy jest dowolna (kredki, farby itp.). Każdy uczeń może przygotować jedną pracę konkursową wykonaną indywidualnie. Na odwrocie pracy należy umieścić: imię i nazwisko autora oraz klasę. Opisana pracę należy przynieść do biblioteki szkolnej.
Termin
Konkurs trwa od 15 września do 15 października 2021r.
Kryteria oceny prac: estetyka, pomysłowość, samodzielność wykonania
Ustalenia końcowe:
Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
Przystąpienie do Konkursu łączy się z wyrażeniem zgody na wykorzystanie przez organizatora wizerunku i danych osobowych uczestników do celów promocyjno-dydaktycznych.
ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Agata Miazga
POWSTRZYMAJ INWAZJĘ
ZOSTAŃ ŁOWCĄ OBCYCH
Co jakiś czas dowiadujemy się o odłowieniu zwierząt, które naturalnie nie występują w Polsce. Kajman, krab wełnistoręki, piranie to najbardziej spektakularne inwazyjne gatunki, o których doniesienia pojawiają się w mediach. Oprócz nich pojawiają się gatunki pozornie tylko niewinne - złote rybki, gupiki, mieczyki, molinezje w oczkach wodnych czy informacje o pochodzie raka marmurkowego w kierunku Poleskiego Parku Narodowego i informacje o niefrasobliwym uwalnianiu karpi w okresie świat Bożego Narodzenia do jezior i rzek Polski. Gatunki inwazyjne, bo o nich mowa, są bardzo poważnym zagrożeniem dla rodzimej przyrody.
Wszystkich przyszłych łowców obcych zapraszamy do wnikliwego przestudiowania materiałów znajdujących się na stronie:
Autorem materiałów prezentowanych na stronie jest pan Rafał Maciaszek z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt, Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Jest on inicjatorem projektu Łowca Obcych, zajmującego się lokalizowaniem i obejmowaniem monitoringiem gatunków obcych w polskich wodach - przede wszystkim ryb i bezkręgowców wodnych. Mamy nadzieję, że przy sprzyjających okolicznościach, będziemy gościć pana Rafała u nas w szkole.
Zainteresowane akcją osoby, które napotkają w okolicach Puław nietypowe dla tych stron gatunki, mogą dokonać ich zgłoszenia. Na w/w stronie znajduje się karta obserwacji obcych gatunków. Należy ją wypełnić i przesłać na adres: rafal.maciaszek@kumakshrimp.pl.
Na terenie szkoły informacji na temat projektu udzielają:
Wojciech Kostecki
Anna Bieleń
Jolanta Żmudzka
IV Szkolny Konkurs Recytatorski
22 października w bibliotece szkolnej odbył się IV Szkolny Konkurs Recytatorski. Tradycyjnie wzięli w nim udział uczniowie z klas 1-3 oraz dzieci z oddziałów zerowych. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Jan Paweł II – nasz Święty”. Uczestnicy pięknie w poezji zaprezentowali postać Karola Wojtyły. Były wiersze radosne, poważne, a także wzruszające. Nauczyciele wchodzący w skład jury mieli bardzo trudne zadanie przy ocenie recytacji i wyłonieniu zwycięzców.
Oto wyniki konkursu:
Oddziały zerowe
I miejsce – Elena Wieczorek 0a Hanna Gardias 0c
II miejsce – Wiktoria Nazar 0b Wiktoria Śwital 0d
Klasy I I miejsce – Gabriela Szewczyk 1a Szymon Tuszyński 1c II miejsce – Natalia Paluch 1d
Klasy II
I miejsce – Pola Lewtak 2a Karolina Leonienko 2b Magdalena Sokołowska 2c Wojciech Goleniewicz 2e
Klasy III I miejsce – Maja Koper 3c Miłosz Gogacz 3d Michalina Stolarek 3e II miejsce – Leonard Junko 3a Jan Zawierta 3b
Z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II w dniu 15 października 2020 r. w naszej szkole zorganizowany został Poranek Papieski. Czytelnię odwiedziły wszystkie klasy trzecie, które w tym roku szkolnym przystępują do I Komunii Św. Uczniowie starszych klas Maja Cwajda, Maja Klamann, Magdalena Złotnicka, Maria Mazurek, Aleksander Lasota i Igor Ziembowicz przygotowali fragmenty Listu Jana Pawła II do dzieci.
Wszyscy uczniowie przepięknie czytali! Pani Teresa Swinarska zadbała o jesienną scenografię i miłą atmosferę.
Po wysłuchaniu fragmentu o Bożym Narodzeniu lub o przystąpieniu do I Komunii Św. dzieci miały możliwość obejrzenia wystawy książek związanych z Janem Pawłem II.
Wszystkich uczniów klas trzecich zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, w którym mają za zadanie zilustrować wysłuchany fragment Listu Jana Pawła II do dzieci.
Biblioteka naszej szkoły przyłączyła się do akcji czytelniczej Noc Bibliotek, organizowanej w całej Polsce 10 października 2020 r. pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tym roku szkolnym w imprezie uczestniczyła klasa 6c razem z wychowawczynią p. Iwoną Chmielewską.
Nasze spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia wystąpienia pisarzy i dziennikarzy (m. in. Doroty Sumińskiej, Joanny Jagiełło, Grzegorza Kasdepke, Zygmunta Miłoszewskiego czy Katarzyny Stoparczyk) przedstawiających zalety czytania szczególnie teraz, w czasie pandemii, kiedy częściej przebywamy w domu. Czytanie stało się najbezpieczniejszą formą rozrywki.
Tegoroczna edycja akcji przebiegała pod hasłem Klimat na czytanie. Uczniowie klasy 6 c mogli obejrzeć wystawę książek poświęconą ekologii i ochronie środowiska . Klimat na czytanie to również wspólne czytanie z dzieckiem – pokazanie mu że my dorośli także czytamy.
Pierwsza zabawa polegała na odnalezieniu i rozwiązaniu zagadek dotyczące najpopularniejszej w ostatnim czasie serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Zabawie towarzyszyła również wystawa wszystkich części serii, które znajdują się w naszej bibliotece.
Trzecia wystawa książek dotyczyła powieści kryminalnych, która cieszyła się największym zainteresowaniem uczniów.
Kolejnym punktem programu było wysłuchanie opowiadania Joanny Olech pt.Anyżkowe bliźniaki ze zbioru Opowiadania z dreszczykiem. Klimat na czytanie, a właściwie słuchanie tworzyło odpowiednie, delikatne oświetlenie biblioteki przy pomocy małych lampek i świec.
Na koniec bawiliśmy się w rozwiązywanie kalamburów – zgadywanie tytułów książek. Spędzone wspólnie dwie godziny minęły szybko.
W dobrych humorach powędrowaliśmy do domu. Kolejna Noc Bibliotek znowu za rok.
Henryk Jerzy Chmielewski - popularny Papcio Chmiel
7 czerwca, swoje 97 urodziny obchodził Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel - polski grafik, rysownik i publicysta, autor serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”, uczestnik powstania warszawskiego. Uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej nr 3, a następnie do prywatnego męskiego Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego Towarzystwa Przyjaciół Polskich Szkół Średnich. Był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W marcu 1943 roku został żołnierzem Armii Krajowej. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK „Garłuch”. Po wojnie przeprowadził się do Łodzi. Henryk Chmielewski rozpoczął karierę graficzną w wojsku, gdzie powierzono mu opiekę nad gazetką. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Papcio Chmiel jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” i „Witek sprytek”. Wielką popularność przyniosła mu, ukazująca się od 1957 roku, seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Henryk Jerzy Chmielewski jest laureatem Orderu Uśmiechu. W 1919 roku otrzymał nagrodę „Zasłużony dla komiksu polskiego”.
Zapraszamy do obejrzenia dwóch pierwszych odcinków serialu animowanego o przygodach przyjaciół: Tytusa, Romka i A’Tomka.
Filmy te są pierwszą ekranizacją komiksu i powstały w latach 1989-1990.
Tytus, Romek i A'Tomek - 1. Narodziny Tytusa
Tytus, Romek i A'Tomek - 2. Edukacja
Jan Kochanowski - polski poeta renesansu
Jan Kochanowski
1530 - 1584
Polski poeta epoki renesansu,
tłumacz, przewodniczący kapituły katedralnej poznańskiej,
poeta nadworny Stefana Batorego, sekretarz królewski.
Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie
i poetę, który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego.
Jan Kochanowski urodził się w Sycynie koło Zwolenia. Dokładna data urodzenia nie jest znana. Prawdopodobnie był to czerwiec 1530 roku.
Zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie.
Zapraszamy do zapoznania się z biografią i twórczością Jana Kochanowskiego.
Jan Kochanowski
biografia
Jan Kochanowski
i jego filozofia życiowa
Jan Kochanowski
Treny
Jan Kochanowski
Fraszki
TO SIĘ NIE NUDZI
Drodzy rodzice!
Zastanawiacie się, co robić z dziećmi, kiedy szkoły są zamknięte i niedługo wakacje? Oto kolejna propozycja na wolne przedpołudnia i popołudnia. TVP VOD przygotowała specjalne kolekcje tematyczne dla dzieci i młodzieży pt. „TO SIĘ NIE NUDZI”. Dzieciaki w różnym wieku uwielbiają te tytuły. I Wy prawdopodobnie też!
Zapraszam do wspólnego oglądania. Teresa Swinarska
Ks. Jan Twardowski - duszpasterz i poeta
Ksiądz Jan Twardowski, to najpopularniejszy polski poeta religijny, którego fenomen wykracza poza literaturę – jego wiersze i proza są traktowane jako przesłanie duszpasterskie i poradniki dobrego życia. Fragmenty jego wierszy są cytowane przy wielu okazjach, trafiły na plakaty reklamowe, na tablice cmentarne, do forów internetowych.
W swojej poezji ksiądz Jan Twardowski mówi czym jest wiara, ufność, obcowanie z Bogiem, z ludźmi, czym jest miłość, przyjaźń. Jego wiersze są pełne ciepła, życzliwości, poruszają problemy zwykłych ludzi. Poeta często zwraca się do dzieci, zwierząt, roślin. Jest to poezja pocieszająca w smutkach, ucząca radości życia i zachwytu nad światem. Możemy w niej odnaleźć odpowiedzi na najważniejsze i najtrudniejsze pytania.
1 czerwca minęła 105 rocznica urodzin tego wielkiego, ale bardzo skromnego duszpasterza i poety.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji ukazującej sylwetkę ks. Jana Twardowskiego.
UŚMIECHNIJ SIĘ
Co to jest śmiech?
Encyklopedia mówi, że to wyraz twarzy, afekt, który jest ekspresją emocji i nastrojów i że powstaje przez napięcie mięśni w okolicach ust i wokół oczu. A tak po prostu: śmiech to silny lek dostępny bez recepty. Dotlenia organizm, zwiększa odporność, rozładowuje stres, poprawia nastrój, dodaje energii, upiększa, odmładza itd. itd.
Tak! Śmiechoterapia to nie żart. Śmiejmy się więc!
U najmłodszych może wywoływać śmiech czytanie bądź słuchanie książek Renaty Piątkowskiej.
Renata Piątkowska najbardziej znana współczesna pisarka, właścicielka wielu nagród literackich prywatnie jest mamą Marty i Kacpra, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania z piaskownicy” „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski” i wielu innych.
Aktor Artur Barciś miłośnik literatury lubi czytać jej książki.
Prezentuję Wam jego wykonanie dwóch opowiadań.
Wystarczy kliknąć na obrazek.
Miłych wrażeń przy słuchaniu. Teresa Swinarska
Barbara Kosmowska - autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Barbara Kosmowska jest polską pisarką, która w swoim dorobku literackim posiada zarówno książki napisane z przeznaczeniem dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki takim powieściom jak „Teren prywatny”, „Pozłacana rybka”, czy „Kolorowy szalik”, zdobyła nie tylko wiele nagród i wyróżnień literackich, ale również uwielbienie ze strony czytelników w każdym wieku. Książki Kosmowskiej cieszą się wielką poczytnością i nieustannie wspinają się po polskich rankingach bestsellerów.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji,
która przedstawia wybrane dzieła Barbary Kosmowskiej.
MAŁY KSIĄŻĘ I SYMBOLE
„Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry to uniwersalna i ponadczasowa baśniowa opowieść, którą zachwycić mogą się zarówno dorośli, jak i młodsi czytelnicy, bo z łatwością można dostrzec tu cząstkę swojej własnej dziecięcej natury. Powieść ma w sobie urok, skrywa niewielki sekret, jakąś tajemnicę, którą odkrywać należy stopniowo, z czasem, powracać do książki i próbować rozszyfrowywać jej sens. Jest opowieścią symboliczną, której przewodnie motto brzmi: „Dobrze się widzi tylko sercem a najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.
Oto prezentacja waszej koleżanki, poświęcona symbolom w „Małym Księciu”.
Nigdy nie będzie do końca wiadomo, co wydarzyło się w tamtych dniach na pustyni, nigdy nie będzie można w pełni pojąć kim był chłopiec zwany Małym Księciem, ale jeśli zaufamy naszej dziecięcej intuicji, otworzymy oczy szerzej na świat i odrzucimy absurdalne schematy dorosłości, do których jesteśmy tak przywiązani, to może także nam, czytelnikom, uda się usłyszeć jego perlisty śmiech pośród gwiazd.
Ufam, że tak będzie Teresa Swinarska
WIRTUALNE MAŁE ANIMOCJE
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH w postaci Wiosny Wirtuali ma się dobrze. Zapraszam na kolejną dawkę dobrego kina animowanego i drugą odsłonę Wirtualnych Małych Animocji – tym razem dla widzów w wieku 7 +.
To już drugi zestaw filmowy przygotowany z myślą o najmłodszych kinomaniakach w ramach bydgoskiej Wiosny Wirtuali – po animacjach dla przedszkolaków, przyszedł czas na filmy dla nieco starszych dzieci.
Wśród tytułów znalazła się m.in. historia o dziewczynce, która marzy o tym, aby zostać pilotem, o nieśmiałym chłopcu chcącym zaprzyjaźnić się ze szkolnym kolegą, czy też o wielkim pragnieniu młodego człowieka, aby resztę życia spędzić w głębinach oceanu. Jest też o osobliwym gościu, który zaprowadza w naszym domu generalny porządek i o naszych dziadkach, których świat, tak czasem różny od naszego, może stać się inspiracją do wspaniałej zabawy. Jest też o tym, jak cenne jest odnalezienie świadomości, kim jesteśmy i gdzie, a przede wszystkim, jak chcielibyśmy żyć. Są też filmy o przyjaźni i akceptacji, także tej najważniejszej, rodzicielskiej.
Kliknij na link a przeżyjesz to wszystko razem z bohaterami filmów.
„Czytanie przed spaniem” to pełen ciepła cykl, w którym znani aktorzy i dziennikarze znakomicie czytają dzieciom – widzom TVP ABC – bajki na dobranoc. Wesołe, kolorowe rysunki, które pojawiają się w czasie czytania są niespodziankami, na które czekają mali i duzi widzowie. Program był realizowany we współpracy z Fundacją „ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom”.
Zapraszamy – posłuchajcie!
Katarzyna Pakosińska
„Wesoły Ryjek i plastelina”
Katarzyna Zielińska
„Ale teatr!”
Maciej Orłoś
„Basia i śniadanie
do łóżka”
Joanna Koroniewska
„Leniwy dzień mysiej
mamy”
Maria Dejmek
„O żarłaczach
połykaczach”
Andrzej Grabowski „Wesoły ryjek i strych”
Magdalena Boczarska „O Panu Wielorybie i Małej Szu”
Michał Żebrowski „Basia i wyprawa w góry”
Paulina Chylewska
„Smok”
Wojciech Malajkat „Wesoły Ryjek i zakupy”
Joanna Moro „Domek dla lalek”
Łukasz Nowicki
„Wesoły ryjek i prezent”
Bożena Dykiel „Dzień z Czerwonym
Kapturkiem”
Jan Peszek „Smok Wawelski”
Anna Popek „Wars i Sawa”
LEKKOŚĆ BYTU
Może masz już dość małego ekranu monitora komputera lub telefonu?
Polecam więc program, który możesz obejrzeć na większym ekranie telewizora. Na TVP Kultura pojawił się bowiem bardzo interesujący cykl pt. "Lekkość bytu". Twórca Łukasz Orbitowski to polski pisarz, który początkowo specjalizował się w literaturze grozy i fantastycznej, później autor beletrystyki. W swoim nowym programie Łukasz Orbitowski siedzi w malowniczej scenerii, którą jest jego piwnica i rozmawia z ludźmi kultury o tym co dobre w tym trudnym czasie.
Pierwszym gościem był Czesław Mozil - duńsko-polski piosenkarz, kompozytor, akordeonista, osobowość telewizyjna. Opowiedział on pisarzowi, co dobrego wyniknęło z tego, że podczas kwarantanny spędza czas w domu i jak wygląda teraz jego aktywność muzyczna.
Kolejne odcinki wkrótce. Premiery odcinków w soboty o godzinie 18.35. Powtórki w kolejne dni tygodnia.
Zapraszam do TVP Kultura.
Warto Teresa Swinarska
TYDZIEŃ BIBLIOTEK cd. - Ciekawostki o książkach
Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń. One nauczą was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum i serce uczuciem miłości do świata, do człowieka.
Maksym Gorki
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przedstawiającej ciekawostki o książkach!
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LIMERYKÓW
12 maja - Międzynarodowy Dzień Limeryków.
Warto wiedzieć, że limeryki to żartobliwe, krótkie utwory. Ich cechą charakterystyczną jest wyjściowa absurdalność, której zwieńczenie następuje w końcowej puencie. Limeryk ma głownie bawić, zarówno czytelnika, jak i samego autora.
Święto związane jest z urodzinami Edwarda Leara (1812-1888, angielskiego poety, rysownika i twórcy limeryków). To właśnie Edward Lear spopularyzował te utwory w połowie XIX wieku.
W Polsce limeryki tworzyli tacy twórcy, jak:
Konstanty Ildefons Gałczyński
Julian Tuwim
Janusz Minkiewicz
Wisława Szymborska
Stanisław Barańczak
Jacek Kaczmarski
Jako przykład tej formy przedstawiam "Pilskie limeryki" napisane przez Jadwiżyńskie Delfy z klasy 4 d w Pile.
Dobrej zabawy Teresa Swinarska
TYDZIEŃ BIBLIOTEK cd. - Historia książki
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca – wzruszeniem”
Kornel Makuszyński
Książka – nieodłączny przyjaciel człowieka, który nigdy nie zawiedzie, nie odrzuci, nie wyśmieje. Niesie pociechę, pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości, uczy, bawi, wychowuje. Książka towarzyszy człowiekowi we wszystkich etapach jego życia.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji opowiadającej o historii rozwoju książki.
STO POCIECH CZYLI SZYMBORSKA NA CZAS KWARANTANNY
„Sto pociech czyli Szymborska na czas kwarantanny” to akcja Fundacji Wisławy Szymborskiej. Rozpoczęła się 1 kwietnia na profilu na Facebooku. Znani aktorzy czytają wiersze poetki. Każdego dnia inna osoba. – "To trochę tak, jakby zapraszali nas do swoich domów na drugie śniadanie i czytali Szymborską. Na pocieszenie" – mówi Michał Rusinek. Akcję rozpoczęła Sonia Bohosiewicz, która w domowych warunkach nagrała wiersz i przesłała do Fundacji W.S. Potem dołączyli: Krystyna Janda, Janusz Gajos, Dorota Segda, Agata Buzek, Danuta Stenka i wiele innych. Oto kilka propozycji do posłuchania.
Teresa Swinarska
TYDZIEŃ BIBLIOTEK cd. – Historia pisma
Pismo to system umownych znaków, za pomocą których przedstawiany jest język mówiony. Jako jeden z ludzkich wynalazków jest środkiem porozumiewania się oraz odzwierciedleniem mowy i myśli.
Wynalezienie pisma umożliwiło ludziom utrwalanie tego, co się dzieje z nimi i z otaczającym ich światem. Możliwość gromadzenia, przechowywania i wykorzystywania tych informacji miała znaczący wpływ na zmiany społeczne, ekonomiczne oraz na rozwój cywilizacji.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji omawiającej rozwój pisma od obrazkowego do alfabetycznego.
Dla Rodziców
"Dzieci chcą być usłyszane, przyjęte i zrozumiane."
Zofia Aleksandra Żuczkowska, autorka popularnej książki Wychowanie bez klapsa, napisała kolejną książkę poświęconą relacji rodziców i dzieci – Dialog zamiast kar. Stała się ona podsumowaniem wieloletniej pracy, w której stosowała zasady Porozumienia bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga oraz idee wychowawcze Jespera Juula, duńskiego terapeuty rodzinnego i pedagoga.
Według autorki żadna metoda wychowawcza nie zastąpi autentycznej relacji dorosłego z dzieckiem. Najważniejsze, co możemy dać dzieciom to chwile bliskiego kontaktu, głębokie zrozumienie i porozumienie.
W pierwszej części autorka tłumaczy na czym polega dialog i dlaczego warto go stosować zamiast kar. Druga część omawia zasady Porozumienia bez Przemocy – pomaga rozpoznać własne emocje, zanim spotkamy się z emocjami dziecka. Ostatnia, trzecia część zawiera Bajkę o ciepłym i puchatym oraz materiały do ćwiczeń dla dorosłych i dzieci.
Jolanta Żmudzka
TYDZIEŃ BIBLIOTEK cd. - Domowe biblioteki
„Sztuka Czytania – Pokaż Swoje Książki”
W ramach tego projektu wybitne osoby ze świata kultury zaprezentowały swoje domowe biblioteki. W bardzo ciekawy sposób gospodarze opowiedzieli o swoich zbiorach, przedstawili książki, które mają dla nich szczególne znaczenie. Polecili dzieła, które ich zdaniem warto przeczytać.
Zapraszamy do poznania prywatnych bibliotek niżej wymienionych osobistości.
Joanna Olech
autorka książek
dla dzieci i młodzieży
Małgorzata Kalicińska
powieściopisarka
Joanna Bator
pisarka, publicystka,
felietonistka
Filip Bajon
reżyser, scenarzysta,
prozaik
Muniek Staszczyk
muzyk, wokalista,
autor tekstów
Michał Nogaś
dziennikarz radiowy
Robert Makłowicz
dziennikarz, podróżnik,
krytyk kulinarny
Mariusz Szczygieł
dziennikarz, reporter,
wykładowca akademicki
Ewa Lipska
poetka, felietonistka
Jacek Hugo Bader
dziennikarz, reportażysta
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
"Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa,
przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi,
a także umiejętność panowania nad sobą,
osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju
dobra wspólnego".
Jan Paweł II
8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja. Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. W Polsce Najstarsza publiczna książnica pochodzi z 1829 roku i istnieje do dziś, to Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu.
10 najpiękniejszych bibliotek na świecie.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania!
Biblioteka Trinity College
(Dublin, Irlandia)
Real Gabinete Português
de Leitura
(Rio de Janeiro, Brazylia)
Biblioteka Publiczna
w Seattle
(Seattle, USA)
Biblioteka George'a
Peabody'ego
(Baltimore, USA)
Biblioteka w Birmingham
(Wielka Brytania)
Biblioteka miejska
w Stuttgarcie
(Stuttgart, Niemcy)
Biblioteka Królewska
(Kopenhaga, Dania)
Biblioteka Geisel
(San Diego, USA)
Biblioteka Beitou
(Tajpej, Tajwan)
Biblioteka Narodowa
Republiki Czeskiej
(Praga, Czechy)
POECI DLA DZIECI - cz.2
W dziewiątym odcinku znana już nam pani Ania z Tadziem zaprezentuje kilka wierszy dla dzieci autorstwa jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich - Adama Mickiewicza.
Wystarczy kliknąć
Dziesiąty odcinek serii natomiast przybliży sylwetkę Józefa Czechowicza, poety awangardowego okresu dwudziestolecia międzywojennego. Autor stworzył także wiele niezapomnianych wierszy dla najmłodszych, których tu posłuchamy.
Wystarczy kliknąć
W ostatnim odcinku cyklu, jego autorka Anna Filipiak-Matras, postanowiła opowiedzieć co nieco o sobie oraz przygotowała kilka własnych utworów dla najmłodszych. Z okazji finałowego odcinka serii zaprasza także do wykonania ilustracji do jednego z zaprezentowanych odcinków.
Wystarczy kliknąć
Pozdrawiam Teresa Swinarska
JAK ZROBIĆ LALKĘ DO DOMOWEGO TEATRZYKU
W Puławach od lat osiemdziesiątych działa Teatr Lalek „Muchomor”. Powstał przy Zakładowym Domu Kultury Z.A. „Puławy” a w momencie otwarcia POK „Dom Chemika” od razu znalazł w nim swoją siedzibę. Zespół co roku przygotowuje nową premierę. Są to przedstawienia głównie lalkowe w różnych technikach, ale również bajki w żywym planie. Prezentowane szerokiej publiczności cieszą się dużym i żywym odbiorem wśród dzieci oraz wysokimi ocenami jurorów na wielu ogólnopolskich konkursach i przeglądach.
Instruktorem, reżyserem spektakli, jak również twórcą lalek i scenografii do widowisk jest Grażyna Idzik-Dominiak. Oprawą muzyczną zajmuje się Zbigniew Jonak. Nasi uczniowie znają ten teatr i od wielu lat uczęszczają na zajęcia. Teraz jest to utrudnione. Ale Pani Grażyna jest osobą bardzo kreatywną i w tym czasie gdy nie może spotykać się z członkami teatru przygotowuje zajęcia internetowe. Chciałam polecić wam film na You Tube, w którym pani Grażyna pokazuje jak zrobić lalki do domowego teatru (bo tylko taki nam pozostał).
Seria Matematyczne Śledztwo to nietypowa literatura. Stron tych książek nie czyta się po kolei, tylko skacze w przód i tył, w miarę rozwoju akcji. Czasem można zgubić właściwą drogę, ale narrator pomaga odnaleźć prawidłowe rozwiązanie. Aby wyruszyć w niezwykłą przygodę, trzeba rozwiązywać zadania matematyczne i podejmować decyzje. Na końcu każdej książki znajduje się słowniczek, który pomaga zrozumieć magię liczb.
Planeta Sekretów – Kosmici przejęli stację kosmiczną Alfa. Załoga zaginęła. Obcy wirus zainfekował komputery w bazie. Wokół leży mnóstwo zniszczonych metalowych przedmiotów.
Na planecie pojawiły się dziwne rośliny, gleba też wygląda podejrzanie. Trzeba rozwiązać tą zagadkę!
Muzeum Tajemnic – Złodzieje próbują ukraść Złoty Skarb, najcenniejsze starożytne znalezisko. Trzeba się spieszyć, bo skarb przepadnie na zawsze. Najpierw należy zebrać tajemnicze przedmioty, które posłużą do rozwiązania finałowej zagadki.
W serii ukazały się również:
Zamek Zagadek
Jaskinia Tropów
J. Żmudzka
ZABAWA NA CZAS PANDEMII
W ramach relaksu między intensywną nauką zdalną, testami, sprawdzianami i wypracowaniami proponuję uczniom zabawę. Oto 8 kodów QR. Zakodowana jest w nich pewna myśl. W jednym kodzie ukryte jest jedno słowo albo kilka. Układ kodów jest przypadkowy. Po odczytaniu kodów przy pomocy aplikacji do odczytywania kodów QR należy ułożyć hasło. Podpowiedzi szukajcie w obrazkach, które znajdują się w środku kodu. Układ obrazków też jest przypadkowy. Odpowiedzi będą waszym sukcesem. Ale można też wysłać na mój adres tswinarska@edu.sp11.pulawy.pl . Gdy wrócimy do szkoły postaram się o upominki dla Was.
Przyjemnej zabawy! Teresa Swinarska
POECI DLA DZIECI
Wszyscy troszczymy się o naszych milusińskich w tych trudnych czasach. Chcemy im umilić jak najlepiej czas. Anna Filipiak-Matras - instruktorka teatralna z POK 'Domu Chemika" wymyśliła świetny sposób. Razem z Tadziem (zobaczysz kto to) prowadzi zajęcia na You Tube pt. „Poeci dla dzieci”. Jest to cykl wideo-spotkań przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Każdy z prezentowanych odcinków, poświęcony jest innemu autorowi literatury dziecięcej, którego wiersze czytane są najmłodszym odbiorcom. Cały materiał oraz dobór omawianych pisarzy dostosowany jest do wieku odbiorców. Dzięki aktywnemu słuchaniu dzieci poznają sylwetki autorów, imiona i nazwiska twórców oraz ich najważniejsze utwory literackie. Uczestnicy uczą się słuchać ze zrozumieniem, wzbogacają słownictwo i rozwijają wyobraźnię. Wzrasta ich zainteresowanie poezją.
Kliknij na link i już jesteś na uroczym spotkaniu z panią Anią Fipiliak-Matras
"Kolczasty złoczyńca" jak go nazwała pisarka książek dla dzieci Agnieszka Frączek zdominował ostatnie tygodnie nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Wszyscy słuchają, czytają, oglądają i rozmawiają o koronawirusie. Dzieci przysłuchują się i dopytują.
Twórcy książki Masz tę moc podkreślają, że bardzo trudno jest nam odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji, jaką jest pandemia. Środki bezpieczeństwa wprowadzone przez rząd mogą niepokoić. Nagłaśniane przez media informacje powodują, że niektórych z nas opanowuje strach i panika. Książka Masz tę moc ma za zadanie pomóc zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać. Napisana jest w sposób przystępny, odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Krótkie, proste zdania uzupełniają duże, kolorowe ilustracje.
Kliknij na link i przekonaj się czy książka pomoże Ci zrozumieć
Dunia mieszka na ulicy Chmielnej. Rodzina Duni składa się z taty i kota Kota. Dziewczynka naprawdę ma na imię Daniela i właśnie poszła do pierwszej klasy. Przed drzwiami klasy przywitała ją i inne dzieci pani nauczycielka. Ale najważniejsze, że Dunia poznała w szkole swoją przyjaciółkę Fridę, z którą bawiła się najlepiej na świecie.
O przygodach Duni można przeczytać w książkach wydanych przez wydawnictwo Zakamarki:
Rose Lagercrantz, Eva Eriksson – Moje szczęśliwe życie
Rose Lagercrantz, Eva Eriksson – Moje serce skacze z radości
Rose Lagercrantz, Eva Eriksson – Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa
Rose Lagercrantz, Eva Eriksson – Życie według Duni
Rose Lagercrantz, Eva Eriksson – Do zobaczenia następnym razem
Rose Lagercrantz, Eva Eriksson – Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię
Książki o Duni to historie o uczuciach i przeżyciach małej dziewczynki, a przedstawiony świat widziany jest jej oczami. Prosty język, duża czcionka, ciekawe ilustracje i krótkie rozdziały sprawiają, że lektury są idealne dla początkujących czytelników.
J. Żmudzka
FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH
Wiele osób myśli, ze animacja to tylko bajki dla dzieci - nic bardziej mylnego. Znakomitym dowodem na to są Animocje, festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. W kwietniu bieżącego roku miał odbyć się 10. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE organizowany rokrocznie przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Ze względu na epidemię Festiwal został zawieszony. Ale organizatorzy przygotowali "projekcje" internetowe pod nazwą Wiosna Wirtuali: Wirtualne Małe Animocje i Wirtualne Animocje 365. Oto pierwszy zestaw 10 filmów.
Jak zachęcić dzieci, w świecie których telewizja, internet i krzykliwe kreskówki wiodą prym, by zatrzymały się na moment i sięgnęły po książkę. Myślę, ze dobrym pomysłem jest, żeby młodzi ludzie zachęcali młodych ludzi do czytania. Dlatego propaguję vlogi o książkach. Po "Zaksiążkowanych" tym razem chcę zwrócić uwagę na kanał na You Tube Gosi i Asi pt. "tuczytam".
Dziewczyny prezentują przeczytane przez siebie książki. Czasami zapraszają autorów do swoich filmików. Robią rankingi najlepszych i najgorszych książek według nich. Zachęcam więc do odwiedzenia świata książek Gosi i Asi. Autorki podpowiedzą Wam co czytać.
Pan Kuleczka wziął się nie wiadomo skąd. Podobno pracował dawniej w cyrku. Razem z nim zjawili się pies Pypeć, kaczka Katastrofa i mucha Bzyk-Bzyk.
Każda z postaci jest wyjątkowa i aż prosi się, aby podczas czytania użyczyć jej innego głosu.
Wesołe, krótkie historie można czytać dzieciom wieczorem, ale też świetnie nadają się do samodzielnego czytania przez dzieci, ze względu na większą czcionkę. Z każdej opowieści możemy dowiedzieć się czegoś nowego, np. jak uratować ukochany dywanik Pypcia i ulubioną przytulankę Katastofy, co to jest farbka klejowa, czy można latać bez skrzydeł i co warto zabrać ze sobą na wakacje.
Wszystkie książki przepięknie ilustrowała Elżbieta Wasiuczyńska.
Seria książek Pan Kuleczka znajduje się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
J. Żmudzka
ZAKSIĄŻKOWANE
Chciałam przedstawić Wam Tolę i Zuzę. Kim są te zwykłe i niezwykłe dziewczyny? Otóż, są to czytelniczki, które odważyły się i założyły książkowy kanał na You Tube i publikują tam swój Vlog - ZAKSIĄŻKOWANE. Są córkami znanego pianisty Daniela Grupy, miłośnika gór, który między koncertami wyjeżdża, żeby się wspinać. Znamy go również z tego, że współpracuje z Anią Wyszkoni, gra jako pianista w jej zespole. Czasami pokazuje się w filmikach swoich córek jako gość honorowy i prezentuje swoje propozycje książkowe.
Vlog ZAKSIĄŻKOWANE nie jest nudny. Zapewniam Cię. Włącz więc serwis You Tube i wpisz ZAKSIĄŻKOWANE. Dziewczyny szybko nie pozwolą Ci się oderwać od niego. Teresa Swinarska
KONKURS CZYTELNICZY - LASSE I MAJA
Zapraszam do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym na podstawie serii książek
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
wszystkich zainteresowanych uczniów.
Uczniowie klas drugich przygotowywali się do zabawy w escape room, która nie może być zrealizowana w najbliższym czasie. Dlatego w zamian proponuję konkurs dla chętnych uczniów i miłośników przygód dwojga detektywów.
Aby wziąć udział w konkursie poproszę o przesłanie mailem przez dziennik elektoniczny lub na adres jzmudzka@edu.sp11.pulawy.pl zgłoszenia w postaci: imienia, nazwiska i klasy, do której uczęszcza uczeń do końca tygodnia.
Każdemu zgłoszonemu czytelnikowi wyślę login, hasło i link do strony, na której znajdują się pytania konkursowe.
Test rozwiązujemy do końca kwietnia. Wynik będzie widoczny od razu po wypełnieniu zadań.
Udanej zabawy!
Jolanta Żmudzka
KLASYKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO
Klasyka LITERATURY DZIECIĘCEJ to kanon, który stanowi literacką podstawę i obowiązkową bazę na czytelniczej drodze. Jest również odpowiedzią na fundamentalne pytanie skąd przyszliśmy, a jednocześnie najlepszym narzędziem, byśmy mogli pojąć w jakim kierunku zmierzamy. Bez klasyki literatury współczesność byłaby niczym wyciągnięta z pustej nicości i znaczyłaby tyle co nic, a każda kolejna opowieść, każdy jej najmniejszy element byłby zawieszony w pustce.
Do klasyki należy sięgać od najmłodszych lat. Zarażać uniwersalnymi, ponadczasowymi historiami, które zachwycają kolejne pokolenia, a dzięki którym utrzymujemy tak potrzebny kontakt z przeszłością, a co za tym idzie – literacką tradycją. W klasyce zaklęte są wartości, które kształtują charakter, które budują od podstaw małego człowieka, a które potem, w dorosłym życiu, pozwalają z szacunkiem odnosić się do kanonu, do naszego kulturowego dziedzictwa.
W tym trudnym dla wszystkich okresie dzielę się krótkim zestawieniem uniwersalnych opowieści dla dzieci młodszych i starszych. Tytułami, które znamy wszyscy, które pamiętamy ze szkolnych czasów, a które niezmiennie zachwycają i można je odkrywać co rusz, od nowa, przez całe życie, bo za każdym razem odnajdziemy w nich inny, dojrzalszy sens. Teresa Swinarska
„DR DOLITTLE I JEGO ZWIERZĘTA” HUGH LOFTING
Pierwszy tom niezwykłej opowieści o doktorze, który porzucił leczenie ludzi na rzecz zwierząt, oswoił ich mowę i zyskał tym samym ich dozgonną miłość. To historia pełna perypetii, ciepła i empatii, która kontynuuje się w kolejnych tomach serii.
Ciekawostka: fundamentami opowieści o Dr Dolittle były listy autora z frontu, które pisał do swoich dzieci. Listy pełne wyimaginowanych przygód, niezwykłych opisów i wymyślonych przyjaciół, by oszczędzić im rozpaczy i koszmarów wojny, które przeżywał.
„MAŁA KSIĘŻNICZKA” FRANCES HOGDSON BURNETT
Życie małej rozpieszczonej Sary w okamgnieniu zamienia się w ciąg niefortunnych zdarzeń, gdy nagle zostaje sierotą. Ta kulturalna, skromna i uprzejma z natury dziewczynka potrafi jednak odnaleźć się w każdej sytuacji, nawet zmagając się z przeciwnościami losu.
Ciekawostka: powieść powstała najpierw jako opowieść w odcinkach zatytułowana „Sara Crewe, czyli co się wydarzyło na pensji u Panny Minchin”.
„MAŁY KSIĄŻĘ” ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY
Któż z nas nie zna tej pochwały niewinności ukrytej w uniwersalnej i ponadczasowej baśniowej opowieści, którą zachwycić mogą się zarówno dorośli, jak i młodsi czytelnicy. Z łatwością można dostrzec tu cząstkę naszej własnej dziecięcej natury.
„PIOTRUŚ PAN I WENDY” JAMES MATTHEW BARRIE
Pełna metafor historia chłopca, który nigdy nie chciał dorosnąć, a który w towarzystwie innych Zagubionych Chłopców i wróżki Dzwoneczek spędza niekończące się dzieciństwo na wyspie zwanej Nibylandią.
Ciekawostka: tej opowieści towarzyszy smutne wspomnienie, dlatego, że powstała na potrzeby osieroconych dzieci jednej z najbliższych przyjaciółek Barriego, które autor adoptował po jej śmierci.
„PRZYGODY ALICJI W KRAINIE CZARÓW” LEWIS CARROLL
Sen we śnie, majak zmęczonej małej dziewczynki, czy może prawdziwa podróż w głąb króliczej nory, do rozdygotanej krainy bez wyjścia i wejścia, gdzie herbatki organizuje Szalony Kapelusznik, napoje zmieniają perspektywy, a Królowa Kier ścina wszystkim głowy? Pewnie wszystko po trochu i jeszcze coś, czyli opowieść o prawdziwej sile wyobraźni, która do dzisiaj pozostawia szeroko otwarte wrota interpretacji.
„PRZYGODY TOMKA SAWYERA” MARK TWAIN
Tomek niczego się nie boi, a jego życie pełne jest szalonych przygód i wypraw w nieznane w delcie Missisipi. I to nic nie szkodzi, że podpadnie ciotce Polly, że ominą go lekcje w szkole, czy szkółka niedzielna, bo w końcu to wzorowych uczniów omija najlepsza zabawa! Wspaniałe obyczajowe tło i klasyka amerykańskich opowieści.
Zapraszamy do słuchania najpiękniejszych baśni i bajek autorstwa Hansa Christiana Andersena i braci Grimm oraz bajek, przypowieści i satyry autorstwa Ignacego Krasickiego. Czytają lektorzy.
Hans Christian Andersen (1805–1875) – duński baśniopisarz i poeta. W krainę baśni pierwsza wprowadziła go babcia, której niektóre motywy opowieści zostały później wykorzystane przez Andersena w jego utworach. Marzył o teatrze, lecz ani jego występy aktorskie, ani dzieła sceniczne nie zyskały uznania. Dzięki stypendium królewskiemu i wsparciu życzliwych ludzi ukończył szkołę i został sławnym autorem. Baśnie przyniosły Andersenowi największy rozgłos i sławę. Podkreślał, że są to utwory poważne nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych: „to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza”. Przyjaźnił się m.in. z Dickensem i braćmi Grimm. W uznaniu zasług otrzymał tytuł profesora i radcy.
Wilhelm Karl Grimm (1786–1859) i Jacob Ludwig Karl Grimm (1785–1863) – bracia, uczeni i pisarze niemieccy, którzy dużą część swoich dzieł literackich publikowali wspólnie. Najbardziej znanym ich osiągnięciem jest zebranie i opublikowanie baśni, które opracowali na podstawie wieloletnich badań, podań, mitów i opowieści ludowych. Baśnie braci Grimm stały się klasyką, przetłumaczoną na wiele języków. Bracia Grimmowie zmierzali w nich do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych, stąd charakterystyczne dla opowieści okrucieństwo. Niemniej w świecie tych baśni panowało żelazne prawo moralne – dobro i przezorność zwyciężają niegodziwość.
Ignacy Błażej Franciszek Krasicki (1735–1801) – biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński, poeta, prozaik, publicysta, encyklopedysta. Był jednym z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia, określany mianem „książę poetów polskich”.
Krasicki to bajkopisarz, mistrz satyry. Doskonale widział i obnażał ludzkie słabości: zakłamanie, obłudę, egoizm, narcyzm, rozrzutność, głupotę i in. Jego głównymi bohaterami były najczęściej zwierzęta, którym przypisywał ludzkie zachowania. Bajki Krasickiego mają charakter dydaktyczny, moralizatorski. Ze względu na tematykę są ponadczasowe, aktualne do dziś.
Czytanie jest modne a książki Lucy Maud Montgomery chociaż napisane na początku XX wieku są wciąż interesujące dla czytelników. Tym razem przygotowałam prezentację o powieściach tej kanadyjskiej pisarki o Anii Shirley. Wykorzystałam platformę Issuu i wykonałam książeczkę elektroniczną. Kliknij na link i przeczytaj ją. Jest krótka. A potem sięgnij po książki o Anii z Zielonego Wzgórza, jeśli udało mi się Cię zachęcić. Teresa Swinarska
Zamieszczone przeze mnie zdjęcia pochodzą z wycieczki do Parku Miniatur w Inwałdzie.
J. Żmudzka
Domowy teatr
Teatr to miejsce magiczne - wspaniałe loże, pięknie drapowane kurtyny, niepowtarzalne scenografie, niesamowita gra świateł, dopracowane kostiumy, muzyka komponowana specjalnie na potrzeby dzieła teatralnego i prezentowana na żywo przez orkiestrę. Gdy gasną światła i rozbrzmiewają pierwsze dźwięki, widz wspólnie z aktorem przenosi się do fascynującego świata innej rzeczywistości i płynie przez opowiadaną historię. To piękne chwile, które uczą, ubogacają i zmuszają do myślenia.
Zamiast teatralnej loży, proponujemy dziś wygodną, domową kanapę. Zapraszamy do rodzinnego oglądania spektakli teatralnych:
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji na temat tego święta oraz krótkiej historii teatru od czasów starożytności.
Kliknij zdjęcie poniżej
KSIĄŻKA DOBRA NA NUDĘ
Kochani! Zwracam się do uczniów. Chciałam Was zachęcić do przeczytania książki Rafała Kosika "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi". Przygotowałam krótką prezentację, która troszkę przybliży Wam tematykę powieści i bohaterów. Kliknijcie na filmik i miłego oglądania a później CZYTANIA. Do zobaczenia wkrótce w bibliotece. Teresa Swinarska
W konkursie czytelniczym Magiczne drzewo. Czerwone krzesło udział wzięło 16 uczniów – miłośników serii książek Andrzeja Maleszki. Po rozwiązaniu testu w programie Classmarker wyłonieni zostali zwycięzcy konkursu:
I miejsceKatarzyna Warowna 5c i Mateusz Stachnio 2e (95,5%)
II miejsceIgor Sumorek 4a (90,9%)
III miejsceZofia Buzała 5a i Oliwia Kudan 3d (86,4%)
Laureaci konkursu otrzymali nagrody w postaci kolejnych części Magicznego drzewa.
Wszystkim serdecznie gratulujemy, a szczególnie najodważniejszym uczniom klas pierwszych, którzy dzielnie dotrzymywali kroku starszym koleżankom i kolegom.
Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze.
W czwartek 20 lutego 2020 r. nasza szkoła otworzyła podwoje dla gości - przyszłych uczniów SP 11. Biblioteka szkolna również przygotowała atrakcje, żeby pokazać jak u nas jest ciekawie i przyjaźnie. Wielkie podziękowania dla uczennic: Ali Nowakowskiej, Gabrysi Glegoły, Sonii Pasturczak i Julii Drążkiewicz z kl. 3a, Emilki Hałaczkiewicz i Zosi Stolarek z kl. 5f, Małgosi Gembal i Patricii Kowalik z kl. 6d i Amelki za serdeczne powitanie gości i oprowadzenie po wszystkich zakątkach naszej pięknej biblioteki.
Teresa Swinarska
Zerówkowicze na niecodziennej lekcji przyrody
Filia nr 5 Biblioteki Miejskiej ma dla uczniów naszej szkoły ciągle interesujące propozycje. Tym razem zaprosiła panią Beatę Urbańską z Nadleśnictwa Puławy i uczniów z grup 0a, 0b i 0c. Spotkanie odbyło się we wtorek 18 lutego 2020 r. Pani leśnik przygotowała prezentację multimedialną, prelekcję i zagadki na temat ochrony zwierząt w zimie.
Uczestnicy z zainteresowaniem obejrzeli slajdy i wysłuchali ciekawych informacji.
Potem z chęcią odpowiadali na pytania i zagadki oraz śmiało zadawali własne pytania.
Lekcja muzyki w Bibliotece Miejskiej
Leopold Tyrmand – polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce. To niezwykle barwna postać, ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. Człowiek o wielu talentach i umiejętnościach, perfekcjonista w realizacji wyznaczanych sobie celów. Jako nieszablonowy artysta został doceniony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który rok 2020 ustanowili Rokiem Leopolda Tyrmanda.
Tyrmanda, jako miłośnika, znawcę i popularyzatora muzyki jazzowej poznali nasi uczniowie na niecodziennej lekcji muzyki, na którą do Biblioteki Miejskiej zaprosiła pani Elżbieta Nawrocka. Niezwykle ciekawa prezentacja, wzbogacona fragmentami jazzowych utworów wszech czasów, wzbudziła wśród słuchaczy duże zainteresowanie tym gatunkiem muzycznym. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 7a, 7c, 7d, 6d i 5f.
TYRMAND NA JAZZOWO
W dniu 5 lutego w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie zatytułowane Tyrmand na jazzowo przygotowane dla klas ósmych i poprowadzone z ogromną erudycją oraz elokwencją przez p. Elżbietę Nawrocką. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści zawierających interesujące i mniej znane fakty z życia pisarza i dziennikarza.
Leopold Tyrmand był miłośnikiem jazzu i zasłynął jako twórca Festiwalu Jazz Jamboree odbywającego się co roku w Warszawie, na który przybywają najwięksi muzycy z całego świata . W takcie prezentacji młodzież wysłuchała ulubionych i najbardziej rozpoznawalnych fragmentów utworów jazzowych. Spotkanie zakończyło się minikonkursem, w którym uczniowie wygrali nagrody książkowe.
Jolanta Żmudzka
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom oraz akcji promującej czytelnictwo Szkolne Przygody Gangu Słodziaków dzieci z oddziałów zerowych miały możliwość poznania wszystkich nowych przygód małych zwierzątek z kolejnej książki Renaty Piątkowskiej. Odbyło się 18 spotkań, podczas których dzieci z uwaga słuchały opowieści o Słodziakach. Po każdym spotkaniu mali słuchacze dostawali naklejki z postaciami bohaterów.
Zapraszamy uczniów klas 3, 4 i 5 chętnych do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym znajomości lektury
Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło.
Zapisyw bibliotece szkolnej do 20 grudnia. Konkurs zaplanowany został na początek lutego. Dokładny termin podany zostanie po feriach zimowych.
Książka dostępna jest w bibliotece szkolnej w większej ilości egzemplarzy.
Jolanta Żmudzka
BAJKOWY TYDZIEŃ. SŁUCHAMY AUDIOBOOKÓW W BIBLIOTECE
Nasz pomysł na wyciszenie uczniów na długiej przerwie!
Ubiegły tydzień w bibliotece szkolnej upłynął nam pod hasłem Bajkowy Tydzień. Słuchamy audiobooków. Codziennie, od 2 do 6 grudnia 2019 r. na pierwszej długiej przerwie grupa zainteresowanych dzieci mogła posłuchać bajek z serii Aktorzy czytają dzieciom najpiękniejsze bajki.
„Seria wyróżnia się wspaniałą interpretacją aktorską oraz bogatym udźwiękowieniem. Atutem są także ciekawe i pełne ciepła teksty autorstwa Magdaleny Kuczyńskiej. Liczne dialogi, różnorodność podkładów muzycznych oraz ciekawe efekty dźwiękowe pozwalają dzieciom przenieść się w bajkowy świat. Słuchanie bajek jest wspaniałą alternatywą dla oglądania telewizji czy spędzania czasu przed komputerem.
Słuchanie bajek rozwija wyobraźnię i wrażliwość dzieci, a także słuch, mowę, zdolności muzyczne i poczucie humoru. Eksperci podkreślają, że bajki muzyczne pomagają w ćwiczeniu koncentracji uwagi i pamięci słuchowej dziecka”.
W naszej szkole może to być alternatywa dla muzyki, której miały dzieci słuchać na przerwach.
Uczniowie wychodzili z biblioteki wyciszeni i pytali kiedy znowu będą mogli posłuchać nowych historii.
TURNIEJ KLAS 4-6 WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY HENRYKU SIENKIEWICZU
Miał zostać lekarzem, ale został powieściopisarzem, nowelistą, dziennikarzem, publicystą oraz laureatem Literackiej Nagrody Nobla.
Dzięki temu pokolenia Polaków wielbią go za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha.
Nasza szkoła przyjęła jego postać za Patrona Szkoły i w każdą rocznicę śmierci pisarza organizuje Dni Patrona. Biblioteka szkolna przyłącza się do tych odchodów.
19 listopada2019 odbył się Turniej klas 4-6 wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i jego twórczości. 5 grudnia 2019, zwycięzcom Turnieju wręczone zostały nagrody w postaci powieści i opowiadań pisarza.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach bibliotecznych.
Jeśli posiadają Państwo w swoich domowych zbiorach niepotrzebne egzemplarze lektur :
Astrid Lindgren - Bracia Lwie serce
Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni
Grzegorz Kasdepke – Detektyw Pozytywka
prosimy o wzbogacenie księgozbioru naszej szkolnej biblioteki.
III Szkolny Konkurs Recytatorski
3 grudnia w bibliotece odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski w klasach 1-3 oraz oddziałach zerowych. W tym roku konkurs tematycznie związany był z Bożym Narodzeniem i przebiegał pod hasłem „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Do finału przystąpiło po dwoje uczniów z każdej klasy – łącznie 34 dzieci. Pięknej recytacji świątecznych wierszy wysłuchało i oceniło jury składające się z dyrekcji naszej szkoły, nauczycieli, przedstawicieli Rady Rodziców oraz pań pracujących w Puławskim Domu Kultury „Dom Chemika”. Finaliści wykazali się bardzo dużymi umiejętnościami recytatorskimi i wszyscy otrzymali wysokie lokaty oraz nagrody.
Czytanie książek otwiera horyzonty. Jako szkoła dostrzegliśmy piękną akcję, którą postanowiliśmy wesprzeć.
15 listopada 2019 r. rozpoczęliśmy zbiórkę używanych książek dla dzieci i młodzieży do biblioteki Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.Zebraliśmy ponad 300 egzemplarzy.
Życzymy miłej lektury i rychłego powrotu do zdrowia.
Dzieciom i rodzicom – szanownym darczyńcom w imieniu przyszłych czytelników serdecznie dziękujemy.
Wojciech Kostecki, Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka
Teatr Maska z Krakowa w Puławach
Jedziemy do teatru?
Tym razem teatr przyjechał do nas.
Dzieci ze wszystkich zerówek (0a, 0b i 0c) wraz z wychowawczyniami zostały zaproszone do Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej na przedstawienie Świąteczny dar – magia i czar Teatru Maska z Krakowa. Pouczająca opowieść o marzeniach, odwadze i przyjaźni budziła w widzach silne emocje. Dzieci żywiołowo reagowały na przygody Tygryska i jego przyjaciół, dostrzegły przemianę głównego bohatera, który nauczył się dzielenia z innymi i bycia pomocnym, miłym, uczynnym. Obejrzany spektakl może być wstępem do przygotowania się na radosne oczekiwanie Świąt Bożego Narodzenia.
Zapraszamy dzieci, które lubią słuchać bajek do biblioteki szkolnej
na długich przerwach 1225 – 1240
codziennie od poniedziałku do piątku w dniach:
2 grudnia poniedziałek Śpiąca królewna
3 grudnia wtorek Brzydkie kaczątko
4 grudnia środa Siedem kruków
5 grudnia czwartek Mała syrenka
6 grudnia piątek Smok Wawelski
Na tych przerwach nie udostępniamy księgozbioru.
Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka
HENRYK SIENKIEWICZ – turniej klas
Z okazji Święta Patrona Szkoły biblioteka szkolna zorganizowała 19 listopada 2019 r. turniej klas 4 – 6 o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Turniej przeprowadzono z wykorzystaniem nowoczesnego narzędzia jakim jest Kahoot.
Popisowo turniej wygrała reprezentacja z kl. 6 d – Natalia Wyrwich i Mateusz Święch, drugie miejsce zajęła reprezentacja z kl. 6 c – Aleksander Kępa i Nikodem Czuba a trzecie miejsce reprezentacja z kl. 5 a – Zosia Buzała i Weronika Szymanek. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że dobrze się bawili i czegoś nauczyli. Czekają na kolejne konkursy biblioteczne.
A oto pierwsza piątka finalistów:
Teresa Swinarska i Jolanta Żmudzka
Pasowanie na Czytelnika
14 i 15 listopada uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Na początku starsi koledzy z klasy 6b zaprezentowali przedstawienie teatralne „W krainie bajek”. Pierwszoklasiści poznali tam problemy wielu występujących postaci bajkowych. Dzieci pięknie umiały powiedzieć jak postępuje z książką wzorowy czytelnik. Złożyły przyrzeczenie, że będą dobrymi czytelnikami. Na zakończenie, z pomocą bajkowych postaci, każdy mógł wybrać sobie książeczkę i wypożyczyć ją do domu. Na pamiątkę uroczystości każdy świeżo upieczony czytelnik biblioteki szkolnej otrzymał zakładkę do książki.
W czwartek 17 października 2019 r. klasy 5c i 5d uczestniczyły w przedstawieniu „Zaplątany w sieci” Teatru Maska z Krakowa. Tematem spektaklu było uzależnienie od Internetu i wszelkich nośników informacji. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej, która była organizatorem wydarzenia.
Aktorzy w umiejętny sposób wciągnęli dzieci w rozważania na temat tego, co można robić w wolnym czasie oprócz surfowania po Internecie oraz uzmysłowili im, jak ważny jest bezpośredni kontakt z innym człowiekiem.
Jolanta Żmudzka
Grupa 0A poznaje bibliotekę
W tym tygodniu dzieci z grupy 0A wraz z wychowawczynią Moniką Szarugą odwiedziły pierwszy raz szkolną bibliotekę. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Poznały zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz sposób wypożyczania i zwrotu książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o wypożyczone książki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Będziemy odwiedzać bibliotekę w każdy wtorek. Już nie możemy doczekać się następnego wtorku…
PODSUMOWANIE AKCJI ODWRÓCONY ESCAPE ROOM
W zabawie kodami QR udział wzięło 114 uczniów:
Klasy 4 – 2 uczniów
Klasy 5 – 45 uczniów
Klasy 6 – 51 uczniów
Klasy 7 – 13 uczniów
Klasy 8 – 1 uczeń
Uczestnicy gry otrzymali oceny szóstki z informatyki oraz słodki dodatek. Najważniejsze jednak, że zdobyli umiejętność posługiwania się aplikacją do czytania kodów QR i zdobywania nowych informacji.
Przekonali się, że w biblioteka jest nowoczesnym miejscem, które wykorzystuje nowe technologie informacyjno-komunikacyjne w popularyzacji czytelnictwa. Jest miejscem przyjaznym uczniom, wychodzącym naprzeciw ich potrzebom i zainteresowaniom.
Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka
Spotkanie z autorem w Bibliotece Miejskiej
8 października 2019 r. w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach odbyły się 3 spotkania z autorem książki „Jak być lepszym - w życiu prywatnym i zawodowym”. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 7 – 8.
Pisarz dużo opowiedział o tym, jak ważne w życiu każdego człowieka jest posiadanie pasji. Równie istotne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Mówił również o tym, że każdy człowiek ma dwa oblicza – to dobre i to złe. Tylko od nas samych zależy, którą twarz pokażemy światu i innym ludziom. Zachęcał do tego, aby każdego dnia stawać się coraz lepszą wersją siebie.
OTWIERAMY BIBLIOTEKĘ
ODWRÓCONY ESCAPE ROOM
W pracy szkoły i biblioteki wykorzystujemy nowoczesne technologie w edukacji, dlatego do rozwiązania hasła w zabawie „Odwrócony Escape Room” potrzebne będą uczniom telefony z aplikacją odczytującą kody QR.
Zachęcamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w przygodzie z kodami QR. Waszym zadaniem będzie znalezienie klucza – hasła do otwarcia biblioteki.
Na terenie szkoły rozwieszone będą cztery kody QR. Po ich odczytaniu trzeba ułożyć hasło – klucz i przyjść z nim do biblioteki oraz pokazać nam przynajmniej jedno słowo rozszyfrowane w telefonie. Osoby, które prawidłowo rozwiążą hasło otrzymają nagrodę-niespodziankę.
Zabawa trwa od 1 do 11 października. W tym czasie możecie używać telefonów do odczytywania zadań.
QR kod zamieszczony powyżej może posłużyć jako test sprawdzający poprawnie działającą aplikację.
Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka
NARODOWE CZYTANIE
7 września 2019 r. nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w Narodowym Czytaniu organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Puławach. Reprezentacja szkoły to:
z klasy 6e
1. Julia Gaweł
2. Weronika Staniak
3. Zuzanna Moskalik
4. Agata Wąchała
i z klasy 7b
1. Igor Ziembowicz
Pod opieką p. Teresy Swinarskiej uczniowie przygotowali się do czytania wybranych nowel polskich i pięknie zaprezentowali przed mieszkańcami Puław.
Premiera ESCAPEROOMU
Dziś 15 maja 2019 r. odbyła się pierwsza odsłona szkolnego Escaperoomu. Zagadki ukryte w bibliotece dotyczyły serii książek Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Uczniowie klasy 2c rozwiązywali rebusy i zadania zakodowane kodem QR, kodem masońskim, literowym i liczbowym oraz alfabetem Morse'a. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, a na koniec otrzymali słodkie nagrody.
Pierwszy Escaperoom w naszej szkole :) Zapraszamy do zabawy!
Biblioteka szkolna zaprasza do Escaperoomu
SPRYTNI DETEKTYWI
Maja i Lasse to bohaterowie cyklu książek, którzy chodzą do szkoły w szwedzkim miasteczku Valleby. Uwielbiają rozwiązywać zagadki. Założyli wspólnie biuro detektywistyczne i pomagają miejscowemu policjantowi w rozwiązywaniu tajemnic miasteczka. Czasami jednak będą potrzebować waszej pomocy.
Instrukcja dla uczniów:
Waszym zadaniem będzie rozwiązanie zagadek, rebusów, krzyżówek, odnalezienie kodów które doprowadzą was do rozwiązania tajemnicy.
3-5-osobowe zespoły przedstawicieli klas rozwiązują zadania w ciągu 45 min.
Rozwikłanie tajemnicy przed upływem czasu jest równoznaczne ze zwycięstwem. Osoby, którym nie uda się rozwiązać zagadki mogą skorzystać z pomocy Mistrza Gry. W trakcie zabawy można również liczyć na jego pomoc.
Grupy chętne do wzięcia udziału w Escaperoomie będziemy zapraszać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z wychowawcą klasy.
Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka
Teatr Maska w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej
W tym roku 26 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, specjalnie dla najmłodszych czytelników, Filia nr 5 Biblioteki Miejskiej przygotowała dla młodszych uczniów naszej szkoły spektakl w wykonaniu Teatru Maska z Krakowa.
Mali widzowie rozwiązywali zagadkę zniknięcia liter z książek znajdujących się w bibliotece oraz pomogli Profesorowi Książeczce stać się znanym pisarzem.
Teresa Swinarska
Dlaczego warto czytać?
W dniu 24 kwietnia 2019 r. dzieci z naszej szkoły z klas 1e pod opieką p. Moniki Mocarskiej oraz 3a pod opieką p. Bożeny Krygier uczestniczyły w spotkaniu czytelniczymw Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej, prowadzonym przez p. Elżbietę Nawrocką.
Jolanta Żmudzka
Rozstrzygnięcie konkursu - Walentynkowy Book Challenge
5 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się wręczenie nagród uczniom, którzy wzięli udział w wyzwaniu czytelniczym z okazji Walentynek:
Marika Sączek z kl. 6A
Izabela Stefaniak z kl. 6A
Igor Ziembowicz z kl. 6B
Karolina Urbanek z kl. 6D
Nagrody wręczyła p. dyrektor Grażyna Lewtak.
Jolanta Żmudzka
Walentynkowy Book Challenge
Kącik czytelniczy dla najmłodszych uczniów
Z radością informujemy, że w bibliotece szkolnej rozpoczął się proces wymiany regałów na książki. Na początku został zorganizowany kącik dla najmłodszych czytelników. Widne miejsce przy oknach, kolorowy dywan i łatwy dostęp do książek sprawiły, że mali czytelnicy spędzają tu czas zarówno przed lekcjami, po lekcjach, jak i w czasie przerw. W miarę możliwości finansowych w bibliotece zostaną wymienione wszystkie regały.
Pasowanie na czytelnika 2018/2019
30 stycznia 2019 r. biblioteka szkolna jak co roku przygotowała dla uczniów klas pierwszych uroczystość Pasowania na czytelnika. Na początek zespół uczennic z klasy 6b i 3 a i b gimnazjum pod kierownictwem p. Teresy Swinarskiej przedstawił inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima. Następnie uczennice przeprowadziły ślubowanie i pasowanie. Na koniec wręczyły każdemu uczniowi pamiątkową naklejkę.
Teresa Swinarska
Wystawa prac - konkurs plastyczny Polska Niepodległa
W dniach od 27 września do 5 października 2018 r. zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w ogólnomiejskim konkursie Polska Niepodległa. Konkurs zorganizowany został przez Bibliotekę Miejską w Puławach. Wystawa znajduje się w holu głównym szkoły (wysoki parter). Większość prac nagrodzonych to prace uczniów naszej szkoły.
Jolanta Żmudzka
Pasowanie na czytelnika w klasach pierwszych 2017/2018
W dniach 13 i 14 marca w bibliotece szkolnej miało miejsce uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników naszej biblioteki. Na początku dzieci obejrzały ciekawą prezentację postaci bajkowych przygotowaną przez uczennice z klas gimnazjalnych. Następnie wzięły udział w quizie o bajkach, gdzie za poprawną odpowiedź otrzymały słodką nagrodę. Najważniejszym punktem uroczystości było pasowanie każdego ucznia na czytelnika szkolnej biblioteki. Na zakończenie każde dziecko wypożyczyło do domu jedną wybraną przez siebie książeczkę. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszaki otrzymały zakładki do książek.
W przygotowanie uroczystości zaangażowały się uczennice: Magda Czechowska (2AG), Ania Polak (2BG), Ola Nowaczek (2BG), Wiktoria Gumienik (3AG), Paulina Suszek (3 AG), Weronika Kałużna (3 AG), Karolina Baran (3 BG), Karolina Michalik (3 BG) i Marta Rafał (3 BG).
W listopadzie 2017 r. zostały ogłoszone w szkole dwa konkursy plastyczne przygotowane przez p. Teresę Swinarską pod nazwą JESIENNE KONKURSY PLASTYCZNE zgodnie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Jeden dla uczniów klas czwartych pt. „Mój przyjaciel Mikołajek”, drugi dla uczniów klas piątych pt. „Co Alicja zobaczyła po drugiej stronie lustra”. Wpłynęło łącznie 71 prac.
Jury szkolne wyłoniło następujących laureatów.
W konkursie o MIKOŁAJKU:
I miejsce zajęła Wiktoria Kuna 4d
II miejsce zajęła Katarzyna Kiełbasa 4e
III miejsce zajęła Karolina Czerwińska 4e
Wyróżnienie otrzymał Wojciech Rafa 4e
W konkursie o ALICJI:
I miejsce zajęła Marta Nowakowska 5c
II miejsce zajęła Aniela Góra 5c
III miejsce zajęła Weronika Szmigiel 5c
Wyróżnienie otrzymała Natalia Klimek 5a
Aniela Góra 5c
Marta Nowakowska 5c
Natalia Klimek 5a
Weronika Szmigiel 5c
Wiktoria Kuna 4d
Wojciech Rafa 4e
Teresa Swinarska
Spotkanie z bajkową Florką
W środę 29 listopada br. w szkolnej bibliotece gościły przedstawicielki Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika". Panie – Renata Szczypa i Aleksandra Lis są organizatorkami Festiwalu Książki Dziecięcej w Puławach pod hasłem KSIĄŻKA MÓJ PRZYJACIEL. W naszej szkole spotkały się z uczniami klasy 1a i 2a i zaprezentowały bajkową postać – Florkę. Dzieci wysłuchały obszernych fragmentów pamiętników tej bohaterki oraz obejrzały krótkie filmiki. Na zakończenie spotkania panie zaprosiły wszystkich na weekendowe spotkania z książką w Galerii Zielona. Więcej szczegółów na stronie
Spotkanie z bajkową Florką w klasach 1b, 1c i 1d przeprowadziła pani Marzena Piskorska. Seria książeczek o Florce jest dostępna w szkolnej bibliotece.
Zapraszamy
Szkolny konkurs recytatorski w klasach 0 - 3
27 listopada w bibliotece szkolnej odbyły się finały szkolnego konkursu recytatorskiego Wanda Chotomska dzieciom. Uczniowie zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych: „zerówki”, klasy 1 i 2 oraz klasy 3. Poziom artystyczny był bardzo wysoki i jury miało nie lada problem wyłonić zwycięzców. Ostatecznie wszyscy finaliści zostali nagrodzeni:
W kategorii „zerówek” I miejsce:Michalina Stolarek (0a), Mateusz Stachnio (0b), Antonina Krawczyk (0b), Lena Krygrowska (0b), Daria Cieniuszek (0d) II miejsce: Oskar Gral (0a), Jan Zawierta (0b), Piotr Cywka (0c), Lena Radlińska (0c), Zorian Pękala (0d).
W kategorii klas 1 i 2 I miejsce: Hanna Bartoszek (1a), Alicja Nowakowska (1a), Michał Piaseczny (1c), Franciszek Góra (2a), Alan Niemczuk (2a) II miejsce: Iren Kabakulakian (1b), Kuba Plewka (1c), Maja Badeńska (1d) III miejsce: Krzysztof Martyniak (1b), Damian Zwarycz (1d).
W kategorii klas 3 I miejsce: Róża Potocka (3a), Marta Janiszek (3b), Maria Grontkowska (3d), Nina Pruchniak (3e) II miejsce: Anna Figura (3a), Antonina Wawer (3b), Magdalena Kukier (3c), Jan Szarga (3c), Eliza Gral (3d), Róża Mizio (3f), Aniela Adach (3f) III miejsce: Kacper Nowak (3e).
Wszystkim finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
We wrześniu 2017 r. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na życzenia dla biblioteki z okazji październikowego święta.
Oto rezultaty:
Teresa Swinarska
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W FILII NR 5
W nowym roku szkolnym kontynuujemy współpracę z Biblioteką Miejską a szczególnie z Filią nr 5. Wspólnie czytaliśmy 2 września 2017 r. „Wesele”. A w dniach 11-12 września 2017 r. w ramach obchodów 25 edycji Europejskich Dni Dziedzictwapod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” odbyły się zajęcia edukacyjne w Filii nr 5, połączone z prezentacją multimedialną dla uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej nr 11. Skorzystały z nich klasa VI a z wychowawczynią p. Alicją Korpysz i klasa III a gimnazjalna z p. Renatą Lis. Dzięki tak sformułowanemu tematowi można było pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków, oraz wszelkich zmian w kontekście rozwoju cywilizacyjnego, ze zdobyciem świadomości postępujących zmian.
Teresa Swinarska
Rok Wisły
W początkach marca 2017 r. w Filii nr 5, odbył się kolejny cykl zajęć edukacyjnych dla starszych klas, tym razem związanych z obchodami Roku Rzeki Wisły. Warsztaty obejmowały prezentację diaporamy „Wisła dzika rzeka”, zaś uczestnicy pracowali na dostępnej literaturze przedmiotu, ze szczególnym uwzględnieniem historii i teraźniejszości Puław. Celem zajęć było przybliżenie księgozbioru w kontekście ważnych elementów przeszłości Wisły, jako drogowskazu, historii, inspiracji dla artystów i symbolu polskości. W zajęciach wzięły udział uczniowie wszystkich klas czwartych, piątych i szóstych wraz z nauczycielami przyrody. Zajęcia jak zwykle przeprowadziła niezastąpiona p. Elżbieta Nawrocka.
Teresa Swinarska
2017 Rokiem Brata Alberta
Biblioteka szkolna nieustająco współpracuje z Biblioteką Miejską w Puławach. W pierwszej połowie lutego 2017 r. w Filii nr 5 odbył się cykl zajęć edukacyjnych związanych z obchodami Roku Patrona Puław Świętego Brata Alberta. Uczestnikami zajęć byli dzięki zaangażowaniu p. Teresy Swinarskiej, nauczycielom religii w klasach młodszych i wychowawczyni klasy I a uczniowie naszej szkoły z klas I – III. Dziękujemy p. Elżbiecie Nawrockiej z Filii nr 5 za przeprowadzenie zajęć.
Legendy polskie
W październiku i listopadzie 2016 r. zgodnie z zaleceniami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klas 0-III naszej szkoły wzięli udział w cyklu spotkań w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach pt. „Legendy polskie”. Spotkania odbyły się dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Filią nr 5 w ramach wieloletniego programu „Czytam bo lubię”. Prezentacja książek, głośne czytanie, opowiadanie, metody aktywizujące uczestników, mających możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i wiedzy, złożyły się na zajęcia edukacyjne mające na celu zachęcenie dzieci wraz z opiekunami do sięgnięcia po lekturę.
Pasowanie na czytelnika
Zgodnie z tradycją 3 listopada 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Uroczystość przygotowała p. Teresa Swinarska przy pomocy p. Elżbiety Dudek. Udział wzięły uczennice z klasy VI d: Wiktoria Król, Olga Więcławska, Klaudia Rutkowska i Maja Bartoś oraz uczennica z klasy IV a Marika Sączek.
Teresa Swinarska
Czytamy dzieciom
W ramach projektu czytelniczego "Z książką przez świat" rodzice, nauczyciele oraz starsi uczniowie zostali poproszeni o czytanie bajek młodszym uczniom uczęszczającym do świetlicy szkolnej. Niektórzy rodzice i nauczyciele cyklicznie spotykali się z dziećmi.
XIII Festiwal Książki w Puławach
Wioletta Piasecka
W środę, 27 kwietnia 2016 r. w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej uczniowie klas I uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu autorskim z panią Wiolettą Piasecką. Ta miła, serdeczna i ciepła pisarka oczarowała dzieci swym wdziękiem osobistym. W bardzo ciekawy sposób opowiadała o losie małego H. Ch. Andersena, przedstawiła fragment sztuki teatralnej z użyciem kukiełek, zadawała chłopcom zagadki o najsłynniejszych piłkarzach świata, prezentowała w bardzo atrakcyjny sposób swoje książki, które dzieci bardzo chętnie kupowały na zakończenie spotkania. Największym zainteresowaniem cieszyły się wróżby, którymi autorka ponad 40 baśni i bajek dla dzieci dziękowała za właściwe odpowiedzi na zadawane pytania i zadania. Półtora godzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko, a dzieci zapamiętają je jako bardzo udane.
Izabella Klebańska
25 kwietnia b. r. w Bibliotece Miejskiej (Filia nr 5) uczniowie klas II uczestniczyli w spotkaniu z pisarką dla dzieci – Izabellą Klebańską. Autorka czytała fragmenty swoich wierszy, zachęcała dzieci do ekspresyjnego odbioru tekstu i ruchem wyrażenia emocji. Wprowadziła wszystkich w zaczarowany świat muzyki, grała na skrzypcach i prezentowała utwory muzyki poważnej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tym spotkaniu.
Jolanta Marcolla
27 kwietnia b. r. w ramach XIII Festiwalu Książki w Puławach uczniowie wszystkich klas III uczestniczyli w spotkaniu z Jolantą Marcollą. Autorka książek dla dzieci ciekawie zaprezentowała swoją nową książkę pt. „Czarownice”. Czytała krótkie fragmenty tej pozycji oraz miała dla dzieci nagrody niespodzianki za poprawnie rozwiązane zagadki i łamigłówki. Na koniec spotkania uczniowie mogli kupić prezentowaną książkę wzbogaconą o autograf autorki.
Zajęcia uczniów klas IV
W ramach Festiwalu Książki w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach odbyły się zajęcia edukacyjne dla klas IV SP nr 11 - „Iphone, phablet i inne mass media”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi komunikatorami. Poznali odpowiedzi na pytania: odkąd działa telewizja, radio, Internet, a także jaki wpływ na nasze życie wywiera reklama.
0 kłamstwie i kłamaniu
W lutym w Filii nr 5 na osiedlu Niwa odbyły się ostatnie spotkania wspierające i promujące czytelnictwo z cyklu „Czytam bo lubię”. Uczniowie klas IV uczestniczyli w zajęciach literackich z elementami biblioterapii pt. „Pinokio - o kłamstwie i kłamaniu”. Było to podsumowanie omawianej na lekcjach języka polskiego lektury, które polegało na udzieleniu odpowiedzi na proste pytania: czym jest kłamstwo? Dlaczego kłamiemy i jakie są rodzaje kłamstw? Podczas zajęć uczniowie poznali definicję kłamstwa, podawali przykłady okłamywania innych i samych siebie m.in. poprzez zakładanie w różnych sytuacjach tzw. masek. Podsumowanie spotkania stanowiła dyskusja, podczas której poruszono kwestię społecznych i moralnych konsekwencji kłamstwa.
Odcienie przyjaźni
W listopadzie klasy piąte uczestniczyły w kolejnych zajęciach edukacyjnych w ramach programu opracowanego wspólnie z Filią nr 5 Biblioteki Miejskiej pt. „Czytam bo lubię” zgodnie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Tematem zajęć były „Odcienie przyjaźni” w kontekście lektury Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Zajęcia zawierały elementy biblioterapii.
Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej
5 i 6 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację o problemach postaci bajkowych. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie z klasy 5d: Maja Bartoś, Weronika Ciechanowicz, Oliwia Daszczuk, Wiktoria Król i Ola Myka. Z klasy 5a wystąpiła Klaudia Kozak. W rolę bajkowego Jasia i Małgosi wcieliły się dzieci z klasy 2e - Ania Żmudzka i Szymek Stefaniak.
Po obejrzeniu przedstawienia pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę.
Podczas drugiej części uroczystości nowi czytelnicy poznali zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych i w towarzystwie postaci bajkowych wybierali dla siebie książeczki do wypożyczenia.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
TEN OBCY – SAMOTNY WŚRÓD NAS
W październiku bieżącego roku szkolnego Filia nr 5 Biblioteki Miejskiej zaczęła realizować program zajęć edukacyjnych dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 11. W tym roku pani Elżbieta Nawrocka z Filii nr 5 i pani Teresa Swinarska z SP11 opracowały program promujący i wspierający czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży „Czytam bo lubię” zgodnie z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa MEN. Od 19 do 22 października 2015 r. klasy szóste uczestniczyły w zajęciach literackich z elementami biblioterapii pt. „Ten obcy – samotny wśród nas”. Był to wstęp do omówienia lektury Ireny Jurgielewiczowej na lekcjach języka polskiego.
Teresa Swinarska
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
W ramach XII Festiwalu Książki w Puławach 28 kwietnia w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci – Grzegorzem Kasdepke. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas trzecich. Pisarz bardzo ciekawie opowiadał o swojej twórczej pracy, bohaterach książek i poruszanych tematach. Dowiedzieliśmy się kiedy i w jakich okolicznościach zrodził się pomysł napisania pierwszej przygodowej książki dla dzieci. Podczas „konferencji prasowej” pisarz odpowiadał również na prywatne pytania zadawane przez dzieci. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zakupienia książek Grzegorza Kasdepke i otrzymania autografu autora.
Papier ipad i coś więcej
Papier ipad i coś więcej to propozycja filii nr 5 BM w Puławach dla uczniów klas IV i V SP nr 11, z okazji trwającego właśnie XII Festiwalu Książki. Na zajęciach uczestnicy mieli możliwość poznać bliżej funkcjonowanie i historię mediów w kontekście zmieniających się technologii i bezpiecznego z nich korzystania.
Zajęcia edukacyjne w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej
W kwietniu 2015 r. zakończył się cykl zajęć edukacyjnych dla wszystkich klas szkoły podstawowej w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej. Zajęcia odbyły się według programu współpracy opracowanego na rok szkolny 2014/2015 przez p. Elżbietę Nawrocką przy współpracy p. Teresy Swinarskiej. Klasy pierwsze bawiły się w grudniu 2014 r. z okazji „Dnia Pluszowego Misia”. Klasy drugie w styczniu poznawały „Baśnie z różnych stron świata”. Klasy trzecie w lutym przypominały sobie „Autorów naszych lektur”. Klasy czwarte w marcu wzięły udział w warsztatach pt. „Kto to jest artysta”. Klasy piąte w ramach edukacji regionalnej poznawały „Insygnia miejskie”. Klasy szóste w kwietniu ćwiczyły „Czytanie krajobrazu”. Zajęcia były bardzo ciekawe z wykorzystaniem multimediów i pedagogiki zabawy KLANZA.
Teresa Swinarska
Ogólnopolskie Wybory Książek
W najbliższych latach biblioteki dostaną miliony złotych na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.
W naszej szkole wybory przeprowadzone zostały w dniach 16-18 marca. Uczniowie każdej klasy I - VI zostali wcześniej zapoznani z regulaminem tej akcji, a następnie mieli możliwość zagłosowania na swoje ulubione książki.
Na tej podstawie powstała nasza
szkolna lista bestsellerów!
W klasach 1 – 3 udział w głosowaniu wzięło 138 uczniów, co stanowi prawie 50% wszystkich uczniów klas młodszych.
Książki wskazane przez 23 uczniów:
1) Hania Humorek (seria) – Megan McDonald
Książki wskazane przez 15 uczniów:
1) Martynka (seria) – Gilbert Delahaye
2) Plastusiowy pamiętnik – Maria Kownacka
3) Koszmarny karolek (seria) – Francessa Simon
Książki wskazane przez 14 uczniów:
1) Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Lofting Hugh
2) Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
3) Kubuś Puchatek (seria) – A. Milne
Książki wskazane przez 12 uczniów:
1) Mikołajek – Sempe, Gościnny
Książki wskazane przez 9 uczniów:
1) Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz
Książki wskazane przez 6 uczniów:
1) Harry Potter – seria J.K. Rawling
Książki wskazane przez 5 uczniów:
1) Magiczne drzewo – Andrzej Maleszka
Książki wskazane przez 4 uczniów:
1) Opowieści z Narnii – seria C.S. Lewis
2) Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery
3) Seria Holly Webb
Książki wskazane przez 3 uczniów:
1) Bambi – Walt Disney
2) Kraina lodu – seria Disney ’a
3) Koziołek Matołek – Kornel Makuszyński
4) Julek I Julka – Annie Schmidt
5) Mój niesforny szczeniak – Holly Webb
Książki wskazane przez 2 uczniów:
1) 100 bajek – Jan Brzechwa
2) Fred się zagubił – Holly Webb
3) Anaruk chłopiec z Grenlandii – Czesław Centkiewicz
4) Samotne lwiątko – Amelia Cobb
5) Pięciopsiaczki – Wanda Chotomska
6) Kopciuszek – Jakub i Wilhelm Grimm
7) Dinozaury – B. Hoffmann
8) Franklin (seria) – Brenda Clark
9) Karolcia – Maria Kruger
10) Zuźka D. Zołzik – Barbara Park
11) Violetta – opracowanie zbiorowe
12) Nela mała reporterka (seria). – autor: 9-letnia Nela, wydawca: NATIONAL GEOGRAPHIC
13) Maksio szuka domu – Holly Webb
14) Magic Molly – Holly Webb /S
15) Samotne święta Oskara – Holly Webb
16) Scooby Doo – księga smakowitych przygód – praca zbiorowa
17) Smerfy – bajki dla dzieci
18) Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki
19) Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem - Żółtowska-Darska Yvette
Książki wskazane przez 1 ucznia:
1) Kacper Niewypał – Stephan Pastis
2) Piotruś pierwszak – Mieczysława Buczkówna
3) Mgiełka, porzucona kotka – Holly Webb
4) Porwanie małej Mili – Holly Webb
5) Smyk uprowadzony szczeniak – Holly Webb
6) Ktoś ukradł Prążka – Holly Webb
7) Wąsik niechciany kotek – Holly Webb
8) Zaopiekuj się mną – Holly Webb
9) Na ratunek Rufiemu! – Holly Webb
10) Biedna mała Luna – Holly Webb
11) Bratki – Eoin Colfer /
12) Gol! Ruszamy do Brazylii ! - Luigi Garlando
13) Emi i Tajny Klub Superdziewczyn – Mielech Agnieszka
14) Opowiadania z dreszczykiem – opracowanie zbiorowe
15) Przygody kota Filemona – M. Nejman, S. Grabowski
16) Wielka księga przygód – M. Oklejka
17) Fraszki – Ignacy Krasicki
18) Nie przejdziemy do historii – Maciej Frączyk
19) Opowieści wybrane – Jan Grabowski
20) Mity dla dzieci – Grzegorz Kasdepke
21) Ala ma kota. Maksymalnie ja. – Małgorzata Budzyńska
22) Sprzedawca czasu – Elżbieta Wojnarowska
23) Magiczne baletki – Draey Bussell
24) Sceny z życia smoków – Beata Krupska
25) Braciszek i Karlsson z Dachu - Astrid Lindgren
26) 11 wspaniałych. Lionel Messi
27) Barca. Życie, pasja, ludzie – Jimmy Burns
28) 101 sposobów, aby powiedzieć kocham cię – Vincent Gaudin i (R)obin
29) Ołowiany Żołnierzyk – J. Ch.Andersen
30) Księga dżungli – Walt Disney
31) Słownik ortograficzny – Aldona Kowalska
32) Sto największych odkryć medycznych – Angela Royston
33) Cztery osoby i trzy psy – Ewa Bylica
34) Konie – Emillie Beaumont
35) Banda Michałka – Ewa Karwan – Jastrzębska
36) Rózga – Grzegorz Kasdepke
37) Jaśki – Jean-Philippe Arrou-Vignod
38) Wróżka Felicja – Emma Thomson
39) Biuro detektywistyczne Lassego i Mai – Martin Widmark
40) Smokologia – Drake Ernest
41) Przyjaciółki na zabój – Gitty Daneshvari
42) Przyjaciółki i niezła heca - Gitty Daneshvari
43) Funia, kicia i cała reszta – Andrzej Grabowski
44) Hot dogi (seria) – Thomas Brezina
45) Wiersze – Jan Brzechwa
46) Na Wyspach Bergamutach – Jan Brzechwa
47) Lokomotywa – Julian Tuwim
48) Wielka księga wierszy – Julian Tuwim
49) Śmieszne wierszyki – opracowanie zbiorowe
50) Złota księga bajek – oprac. Aleksandra Michałowska
51) Poczytaj mi mamo (seria) – wyd. Nasza Księgarnia
52) Gdzie jesteś Emilko? – Ewa Stadtmuller
53) Bajki świata – Wydawnictwo Olesiejuk
54) Bajkowi bohaterowie – Barbara Galińska
55) Jak Wojtek został strażakiem – Czesław Janczarski
56) Przygody Tappiego (seria) – Marcin Mortka
57) Z przysłowiami za pan brat – Renata Piatkowska
58) Nowe przygody Bolka i Lolka – oprac. zbiorowe
59) Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa
60) Mity dla dzieci – Grzegorz Kasdepke
61) Walizka pana Hanumana – Rafał Witek
62) Pippi Pończoszanka – Astrid Lindgren
63) Pippi Langstrumpf - Astrid Lindgren
64) Bracia Lwie Serce – Astrid Lindgren
65) Bajki dla dziewczynek – autor zbiorowy
66) Anielskie ciasto – Rodnej Peppe
67) Seria niefortunnych zdarzeń – Lemony Snicket
68) Basia (seria) – Zofia Stanecka
69) Siła marzeń. Życie w One Direction – One Direction
70) Ratatuj – oprac. zbiorowe
71) Podróż na tajemniczą wyspę
72) Pingwiny z Madagaskaru – oprac. zbiorowe
73) Był sobie człowiek. Encyklopedia dla dzieci.
74) Było sobie życie. Encyklopedia dla dzieci.
75) Strażacy (seria: Czytaj i poznawaj)
76) Detektyw Kwiatkowski na tropie – Jurgen Banscherus
77) Niezwykły dziennik Betsaby Klarysy de Trop – Rasheed Leila
78) Pchła Szachrajka – Jan Brzechwa
79) Franka Stein. Szalony naukowiec. Przepis na potwora. – Jim Benton
80) Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek – Jo Nesbo
81) Małpa w kąpieli – Aleksander Fredro
82) Poznajemy świat. Wokół nas. – wyd. Fenix
83) Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke
84) Bon czy ton savoir-vivre dla dzieci – Grzegorz Kasdepke
85) Kacperiada – Grzegorz Kasdepke
86) Odarpi, syn Egigwy – Czesław Centkiewicz
87) Łezka, przerażona kotka – Holly Webb
88) Klub księżycowej bransoletki (seria) – Skórzewska Agnieszka
89) Baśnie polskie. Szklana góra i inne opowieści.
90) Baśnie – Jakub i Wilhelm Grimm
91) Ostatni elf – Silwana De Mari
92) Zwiadowcy – John Flanagan
93) Baśnie Andersena
94) Baśnie Braci Grimm
95) Konik Garbusek – Piotr Jerszow
96) Na ratunek Smokolandii – Agnieszka Bandura
97) Tomek w krainie kangurów – Affred Szklarski
98) Wilk i siedem koźlątek - Jakub i Wilhelm Grimm
W klasach 4 – 6 udział w głosowaniu wzięło 39 uczniów, co stanowi 13,3% wszystkich uczniów klas starszych.
Książki wskazane przez 8 uczniów:
Magiczne drzewo (seria) – Andrzej Maleszka
Książki wskazane przez 6 uczniów:
Dziennik cwaniaczka (seria) – Jeff Kinney
Książki wskazane przez 4 uczniów:
Harry Potter (seria) - J. K. Rowling
Książki wskazane przez 3 uczniów:
Zeszyt z aniołami – Monika Madejek
Książki wskazane przez 2 uczniów:
Czarna Operacja - Agnieszka Błotnicka
Igrzyska śmierci – Suzanne Collins
Kosogłos – Suzanne Collins
W pierścieniu ognia - Suzanne Collins
Majka i miejska dżungla - Susanne Fülscher
Gwiazd naszych wina - Green John
Superwakacje z szaloną babcią - Elin Lindell
Tęczowa piękność - Kelly McKain
FBI i dziewięć kocich żywotów - Sophie Mullenheim
Zjeść żabę - Beata Ostrowicka
Szkoła przy cmentarzu (seria) - Tom B. Stone
Pomyśl tylko życzenie - Ewa Zienkiewicz
Książki wskazane przez 1 ucznia:
Gdzie byłeś Adamie? - Heinrich Böll
Korona dla Vicky (z serii Szkoła Księżniczek) - Prunella Bat
Zwierzenia klowna - Heinrich Böll
Pinokio – Carlo Collodi
Borussia Dortmund – Tomasz Ćwiąkała
Charlie i fabryka czekolady - Roald Dahl
Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa - Arthur Conan Doyle
Jeżynka nie chce się bawić – Liliana Fabińska
Maksio ma kłopoty - Liliana Fabińska
Atramentowe serce – Cornelia Funke
Dziewczynka z fotografii - Barbara Gawryluk
Bear Grylls - książkibrytyjskiego podróżnika, alpinisty i popularyzatora sztuki przetrwania
Historia II Wojny Światowej
Muminki - Tove Jansson
Trzech grubasów - Jurij Karłowicz Olesza
Bodzio i Pulpet – Grzegorz Kasdepke
Dzieci z Bullerbyn - Astrid Lindgren
Jeszcze żyje Emil ze Smalandii - Astrid Lindgren
Hania Humorek - Megan McDonald
Jagodowe życzenia - Kelly McKain
Truskawkowe lato - Kelly McKain
Magiczne drzewo. Pojedynek – Andrzej Maleszka
Akademia Wampirów - Richelle Mead
Pan Tadeusz – Adam Mickiewicz
Minecraft. Poradnik dla wojowników. – Mojang
Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery
Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek - Jo Nesbø
Dynastia Miziołków – Joanna Olech
Misja profesora Gąbki - Stanisław Pagaczewski
Tomek Łebski (seria) – Liz Pichon
Anielka – Bolesław Prus
Frytki, fasolka i limuzyny - Rasheed Leila
Pączki, bolączki i dramaty księżniczki - Rasheed Leila
Niezgodna - Roth Veronica
Mały Książe - Antoine de Saint-Exupéry
Koszmarny Karolek (seria) - Francesca Simon
Tajemnica gwiezdnego jeziora – Agnieszka Stelmaszyk
Wybrzeże szkieletów – Agnieszka Stelmaszyk
Udręka i ekstaza - Irving Stone
Władca Lewawu - Dorota Terakowska
Dzieci Húrina - John RonaldReuel Tolkien
Hobbit - John Ronald Reuel Tolkien
Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie. - Jan Twardowski
Czaruś mały uciekinier – Holly Webb
Inka, porzucone szczenię – Holly Webb
Ktoś ukradł prążka – Holly Webb
Porwanie małej Mili – Holly Webb
Zagubiona w śniegu – Holly Webb
Sekret Mai – Holly Webb
Seria o zwierzątkach - Holly Webb
Dzieci kapitana Granta – Juliusz Verne
Białe siostry – Astrid Vollenbruch
Warsztaty w Bibliotece Miejskiej
„Autorzy naszych lektur naszymi przyjaciółmi” pod takim tytułem odbył się cykl spotkań edukacyjnych dla klas II Szkoły Podstawowej nr 11. Co łączy wnuczka z „Rzepki” , z Kłapouchym, ile wagonów ma pociąg Tuwima, jakie warzywa są zdrowe, odpowiedź na te i inne pytania, można było znaleźć na zajęciach w filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach.
Układanie pociągu, inscenizacja „Rzepki”, i szukanie ulubionego zakątka Kubusia Puchatka
złożyły się na dobą zabawę literacką.
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
5 i 6 listopada odbyło się w bibliotece szkolnej pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Uroczystość przygotowała p. Teresa Swinarska wraz z uczniami: Wiktorią Król z 4d, Weroniką Ciechanowicz z 4d, Olą Myką z 4d, Oliwią Daszczuk z 4d, Mają Bartoś z 4d, Wiktorią Tarką z 4e, Karoliną Nocek z 4e, Małgosią Benicką z 4e, Wiktorią Lis z 4e, Zosią Drążek z 3a oraz Jankiem Daniszewskim i Mateuszem Gałązką z 6b. Uczniowie klas pierwszych na pamiątkę otrzymali zakładki do książek.
Teresa Swinarska
Cała Polska Czyta Dzieciom
Cała Polska Czyta Dzieciom to kampania społeczna rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego. Kampania zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego, co najmniej 20 - minutowego czytania dzieciom, co jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.
26 września
W naszej szkole z nowym rokiem (podobnie jak w latach poprzednich) akcja „Cała Polska czyta dzieciom” ruszyła pełna parą. Daniel Mazur – uczeń PG3 i nasz absolwent – 26 września czytał dzieciom w świetlicy szkolnej dwa opowiadania z tomu „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?”
1 października
W środę uczniowie naszego gimnazjum: Daniel Mazur i Natalia Pyszczak czytali dzieciom ze świetlicy bajki. Daniel przeczytał kolejne opowiadania z tomu „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?”, a Natalka – historyjki o Kubusiu Puchatku.
2 października
Dzień później do głośnego czytania zgłosiły się: Sandra Podstawek, Ala i Agata Górskie oraz Magda Panicz (absolwentki naszej podstawówki). Dziewczyny podzieliły się na dwie grupy i czytały w tym samym czasie w pomieszczeniu czytelni biblioteki szkolnej oraz w jednej z sal lekcyjnych. Dzieci z klas młodszych wysłuchały „Kopciuszka” i „Baśni i legend”.
3 października
3 października Daniel Mazur czytał dzieciom z klas pierwszych kolejne historie z książki „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?”. Po przeczytaniu bajki Ala i Agata zaangażowały dzieci do różnych gier i zabaw.
Bajka o ciepłym i puchatym
10 czerwca klasa II b z p. Anną Daniszewską i P. Teresą Swinarską wzięła udział w pilotażowych zajęciach literackich z elementami biblioterapii będących większym projektem realizowanym w następnym roku szkolnym przez p. Elżbietę Nawrocką w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach. Pierwsze zajęcia „Bajka o ciepłym i puchatym” były przez dzieci bardzo dobrze przyjęte i dały im dużo radości.
W związku z obchodami XI Festiwalu Książki w Puławach biblioteka szkolna ogłosiła konkurs w klasach II - VI na najciekawszy lekturnik ucznia. Do konkursu przystąpiły klasy: 3b, 3c, 3e, 6a, 6b i 6c. Łącznie w konkursie wzięło udział 48 uczniów.
Członkowie komisji konkursowej pod przewodnictwem pani w-ce dyrektor Anny Daniszewskiej po obejrzeniu wszystkich zeszytów lektur wyłonili zwycięzców konkursu przyznając niżej wymienionym uczniom nagrody i wyróżnienia:
I miejsce
1.
Julia Pyra – 3b
2.
Joanna Stępień – 6b
II miejsce
1.
Maja Sumorek – 3b
2.
Natalia Wenerska – 3e
3.
Karolina Nocek – 3e
4.
Marcin Borowik – 3c
5.
Martyna Niedźwiecka – 3c
5.
Klaudia Dębiec – 6b
6.
Sebastian Woźniak – 6b
7.
Dominika Lis – 6a
8.
Natalia Majewska – 6c
III miejsce
1.
Sandra Ahamefule – 3c
2.
Filip Koper – 3e
3.
Justyna Borowik – 6c
4.
Daria Targońska – 6a
5.
Julia Abramowicz – 6c
Wyróżnienie
1.
Adam Betiuk – 3c
2.
Zuzanna Choina – 3c
3.
Emilia Bajew – 3b
4.
Mikołaj Górecki – 3b
5.
Jakub Zagulski – 3e
6.
Jakub Pecio – 6b
7.
Karolina Tudryj – 6c
Łącznie nagrodzono 22 uczniów. Wszystkim bardzo serdecznie GRATULUJEMY!
XI Festiwal Książki w Puławach
W ramach XI Festiwalu Książki w Puławach 24 kwietnia w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z Anną Czerwińską-Rydel – muzykiem, pedagogiem, blogerką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pani Anna bardzo ciekawie opowiadała o Kornelu Makuszyńskim, o którym napisała książę pt. „Słońcem na papierze”. Dzieci usłyszały fragmenty tej interesującej lektury oraz zadawały pytania na temat życia Kornela Makuszyńskiego i twórczości pani Anny. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 3b, 3e, 4b, 5b.
25 kwietnia uczniowie z klas 3c i 3d spotkali się z panią Moniką Madejek - duszą artystyczną, informatykiem, blogerką, autorką książek dla dzieci. Pani Monika bardzo ciekawie opowiadała o swojej twórczości, wyznawanych wartościach: przyjaźni, miłości, rodzinie, o których szeroko mówi na łamach swej debiutanckiej książki dla dzieci "Zeszyt z aniołami". Na zakończenie spotkania pani Monika złożyła dzieciom autografy.
28 kwietnia uczniowie z klasy 5a i 5b pod opieką wychowawców w Bibliotece Miejskiej uczestniczyli w spotkaniu pt. "Kto czyta żyje podwójnie". Dzieci z zainteresowaniem obejrzały pokaz multimedialny o powstawaniu książki. Pani bibliotekarka Katarzyna Nawrocka przedstawiła ciekawe pozycje do czytania dla młodzieży szkolnej oraz zachęciła do pisania własnych książek. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pogadance na temat "Co daje nam czytanie książek". Wykazali się dużym zainteresowaniem i ciekawymi spostrzeżeniami.
Cała Polska czyta dzieciom
W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciomuczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 3 (nasi absolwenci) czytają bajki zerówkowiczom - najmłodszym dzieciom SP 11. We wtorek (1 października) Natalia Surajewska przeczytała „Planetę marzeń” Justyny Poremby-Patze. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały historię o Filipku, jego marzeniach i wyraziły chęć ponownego spotkania ze starszymi koleżankami i nowymi bajkami.
"Skąd się biorą dziury w serze?" - to tytuł książki, której fragment czytał dzieciom z zerówki Dawid Niezabitowski z klasy III A naszego gimnazjum. Tym razem dzieci mogły dowiedzieć się dlaczego zapominamy o tym, co nam się śniło i jaką przygodę przeżył bohater w ZOO.
Dzieci były bardzo zaciekawione i z ochotą odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Najlepsze odpowiedzi zostały nagrodzone słodyczami.
Nieustający konkurs czytelniczy
Zadanie 6
Dopisz do imienia i nazwiska pisarza nazwę epoki, w której tworzył, np. Adam Mickiewicz – romantyzm
Jan Kochanowski - .........................................................
Jan Chryzostom Pasek - .........................................................
Ta i inne kolędy zabrzmiały w czasie przedstawienia Jasełek w środę 9 stycznia w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej na osiedlu Niwa.
Przygotowane przez pięciolatki z Miejskiego Przedszkola nr 3, zostały zaprezentowane uczniom klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 11. Nie zabrakło Dzieciątka w żłobie, Maryi, Józefa a także Trzech Króli z darami. Dzięki temu uczestnicy przedstawienia mieli możliwość uczestniczenia w widowisku o Bożym Narodzeniu wzorowanym na misterium średniowiecznym w kontekście obchodzonych niedawno Świąt .
Szalona lokomotywa
Zwieńczeniem obchodów Roku Juliana Tuwima w naszej szkole było przedstawienie przygotowane przez zespół teatralny działający przy bibliotece „Zakręcone dziesięciolatki” pt. „Lokomotywa”. Dnia 4 grudnia 2013 r. w czytelni bibliotecznej zespół dał 6 przedstawień dla klas: 0, I a, b, c, d i III e. Występ bardzo się podobał. Wszystkich uczestników porwała szalona lokomotywa.
Teresa Swinarska
"Bal u lal" - przedstawienie w Bibliotece Miejskiej
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. W związku z tym świętem w naszej Filii Biblioteki Miejskiej grupa zerówkowiczów z Miejskiego Przedszkola Nr 3 zaprezentowała sztukę teatralną zatytułowaną „Bal u Lal”. Obejrzeli je nasi pierwszoklasiści oraz grupa zerówkowa. Perfekcyjnie przygotowane przedstawienie przybliżyło naszym najmłodszym kolegom postać leniwego, ale bardzo sympatycznego Kubusia Puchatka. W podziękowaniu wspaniali aktorzy otrzymali słodką nagrodę.
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
6 i 7 listopada nasza biblioteka zorganizowała uroczystość dla pierwszoklasistów. Na początku najmłodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie „Czerwony Kapturek” przygotowane przez szkolny zespół teatralny. Następnie wysłuchali słów baśniowej księgi, która prosiła o poszanowanie i złożyli przyrzeczenie odpowiedzialnego traktowania książek. Najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.
"zerówka"
klasa 1a
klasa 1b
klasa 1c
klasa 1d
Konkurs dla klas młodszych
Uwaga uczniowie klas I – III !
Kontynuując obchody Roku Juliana Tuwima biblioteka szkolna zachęca do czytania utworów tego poety i ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III pt. „Lokomotywa i inne wiersze”. Prace wykonane różnymi technikami prosimy składać do biblioteki do 15 listopada 2013 r. Rozstrzygnięcie konkursu planujemy na 10 grudnia. Owocnej pracy!!!