Wielcy uczeni krajów partnerskich

UWAGA!!! KONKURS

Już w przyszłym tygodniu 18 października (czwartek) odbędzie się konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku.

Pomocą może być prezentacja. Przejrzyjcie ją. Warto!!!

 

opis dokumentutypdata

Prezentacja o Mikołaju Koperniku przygotowana przez Mikołaja Jeżaka

pptx09-10-2012[ Pobierz ]
3 125 kB

Lekcja o Mikołaju Koperniku

pdf10-10-2012[ Pobierz ]
6 kB
POLSKA - Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie

Marie Skłodowska Curie - opowieść o ciekawości!!!

 

Czy wiesz, że Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie? Dyrektorka warszawskiego muzeum słynnej noblistki twierdzi, że większość Polaków tego nie wie. Zresztą nie tylko tego. Wiele faktów z życia Skłodowskiej wciąż pozostaje mało znanymi. Chcesz je poznać?

lightbox Maria Skłodowska-Curie

Albert Einstein mówił o niej, że była jedynym człowiekiem niezepsutym przez sławę. Mimo swojej ogromnej wiedzy Maria Skłodowska-Curie pozostała osobą skromną i pracowitą. Jej siła woli oraz otwarty umysł doprowadziły ją na francuską Sorbonę, gdzie była pierwszą kobietą-profesorem. Jako pierwsza kobieta została również pochowana w Panteonie. Jako jedyna kobieta dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla - w 1903 roku z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 - już samodzielnie - z chemii za wydzielenie czystego radu. Jako jedyny naukowiec Nobla otrzymała w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Maria znała pięć języków, lubiła rysować, grała na fortepianie i czytała wiersze. Mówiła, że naukowiec jest jak dziecko w zaczarowanym, bajkowym  świecie. Lubiła pomagać ludziom. Nie lubiła za to ani biżuterii, ani pięknych ubrań, ani butów na wysokich obcasach.  Maria Skłodowska - Curie chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią widząc nowe buty swojej córki zwraca się do niej:

 

- Och moje biedactwo, jakież okropne obcasy. Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach.
Była niesamowita! I dlatego warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

 

Życie słynnej polskiej noblistki

 

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Miała czwórkę

lightbox Maria Skłodowska-Curie z mężem Piotrem w laboratorium

 

rodzeństwa i dbających o jej edukację rodziców intelektualistów. 12 czerwca 1883 roku ukończyła gimnazjum, by w 1891 zostać pierwszą kobietą w historii Sorbony, która zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii. W czasie studiów poznała swojego przyszłego męża, a następnie wraz z nim rozpoczęła pracę w laboratorium Henri’ego Becquerela. W 1903 roku, jako pierwsza kobieta w historii uzyskała stopień doktora fizyki, by trzy lata później zostać wdową samotnie wychowującą dwie córki - Ève i Irène.

 

Fakty z życia Marii Skłodowskiej-Curii

 

1. Guwernantka, odrzucona synowa

Zanim jeszcze młodziutka Maria Skłodowska wyjechała do Francji, by rozpocząć studia, pracowała jako guwernantka. Mimo ukończenia gimnazjum (ba! nawet ze złotym medalem za pilność i znajomość języka rosyjskiego) o studiach w rodzimym kraju mogła tylko pomarzyć. Powód był prosty - była kobietą, a dla nich miejsca na krajowych uczelniach nie było.

 

Praca przyniosła Marii kilka korzyści. Oczywiście pieniądze, ale także… miłość. Gdy Maria pracowała u państwa Żurawskich, poznała Kazimierza. Miłość ta była co prawda miłością odwzajemnioną, jednak nie doczekała się zrozumienia ze strony rodziców niedoszłego narzeczonego. Biedna guwernantka u boku ich syna? Wykluczone! I tak zakończyła się i miłość i praca w dworku.

 

2. Skłodowskie we Francji

Nie każdy wie, że pierwszą z sióstr Skłodowskich, która rozpoczęła studia we Francji nie była Maria a Bronisława. To właśnie po namowach siostry, oraz po krótkim pobycie w jej paryskim mieszkaniu, Maria Skłodowska zdecydowała się na wyjazd za granicę.

 

3. Matka

Maria Skłodowska-Curie była matką dwóch córek - Ève i Irène. Irène podzielała zainteresowania matki, a ta przekazywała jej swoją wiedzę i doświadczenie. Podobnie jak matka, Irène nie tylko została laureatką Nagrody Nobla, ale również przepłaciła swoje zainteresowania zawodowe rakiem. W 1956 roku w Paryżu zmarła na białaczkę. Ève zamiast nauk ścisłych wybrała humanistykę. Została pisarką, dziennikarką i pianistką. Pierwszy koncert dała w Paryżu w 1925 roku. Czynnie angażowała się w prace UNICEF-u. Napisała biografię swojej matki, która pod tytułem „Madame Curie” ukazała się w 1937 roku m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Sześć lat później została sfilmowana przez znaną wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer. Zmarła w 2007 roku.

 

4. Jedna z pierwszych kobiet, które zdobyły prawo jazdy

Podczas I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie pracowała jako szefowa wojskowej komórki medycznej. Wtedy właśnie zdecydowała się na zrobienie prawa jazdy, by móc prowadzić jeden z 20 samochodów z aparatami Roentgena i docierać do rannych. W starym samochodzie dociera do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun. Jej pogotowie zna cały front, a francuscy żołnierze w aparaty rentgenowskie pojazdy zwano "małymi Curie". Przebadano w nich 10 tysięcy rannych. Oprócz pogotowia Maria Curie zakłada 220 stacji radiologicznych i kształci kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy

 lightbox Maria Skłodowska-Curie w polowym ambulansie

 

Ważniejsze daty z życia Marii Skłodowskiej- Curie:

  • 1867 -  urodziła się 7 listopada w Warszawie
  • 1891 - wyjechała na studia do Paryża
  • 1893 - otrzymała licencjat nauk fizycznych
  • 1984 - otrzymała licencjat nauk matematycznych
  • 1895 - poślubiła Piotra Curie
  • 1897 - urodziła córkę Irenę
  • 1903 - otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za odkrycie radu i polonu
  • 1904 - urodziła drugą córkę Ewę
  • 1906 - umiera mąż Marii
  • 1911 - otrzymała drugą Nagrodę Nobla, tym razem z chemii
  • 1934 - zmarła 4 lipca na skutek choroby spowodowanej pracą z substancjami promieniotwórczymi
opis dokumentutypdata

Maria Skłodowska-Curie

Wersja w języku angielskim

doc01-10-2012[ Pobierz ]
40 kB
POLSKA - Mikołaj Kopernik

lightbox

 

Nazywam się … Mikołaj Kopernik i urodziłem się w pięknym mieście Toruń. Żyłem w epoce wielkich odkryć. Kolumb dotarł do Ameryki, Magellan opłynął Ziemię, potwierdzając, że jest okrągła, a ja odkryłem …..Układ Słoneczny. W jego centrum, jak dowiodłem, znajduje się Słońce, wokół którego obraca się kula ziemska i inne planety. Moja teoria heliocentryczna (Helios to po grecku słońce) stała się początkiem nowożytnej astronomii. Uznano mnie za człowieka, który pierwszy uczynił Ziemię jedną z planet, a więc wprawił w ruch. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”- napisał polski poeta.

 

Mikołaj Kopernik 1473 - 1543 -

biografia i działalność w skrócie

Rodzina

Przodkowie pochodzący ze Śląska

Dziadek Jan Kopernik, kupiec krakowski

Rodzice - Barbara i Mikołaj Kopernikowie, mieszczanie zamieszkali w Toruniu

Rodzeństwo - starszy brat Andrzej i dwie starsze siostry Katarzyna i Barbara.

Narodziny Mikołaja - 19 lutego 1473 roku przy ulicy św. Anny 17 w Toruniu

Chrzest Mikołaja w kościele pod wezwaniem świętego Jana

1483 - śmierć ojca

Wuj Łukasz Watzenrod, biskup warmiński, brat matki Mikołaja Kopernika i opiekun rodziny

 

Edukacja

Szkoła parafialna przy kościele p.w. św. Jana (lekcje łaciny, rachunków i śpiewu kościelnego)

1491 - 1495 Akademia Krakowska - wykłady na Wydziale Sztuk Wyzwolonych z matematyki, geometrii, trygonometrii, astronomii, medycyny, prawa kanonicznego

1496-1500 - Uniwersytet w Bolonii, studia z zakresu prawa kanonicznego

1501-1503 - Uniwersytet w Padwie, studia z dziedziny medycyny

1503 - tytuł doktora z prawa kanonicznego w Ferrarze.

 

Działalność w kapitule

Praktyka lekarska - stanowisko osobistego lekarza biskupa warmińskiego

Udział w zjazdach stanów pruskich

Opracowanie traktatu o monecie "Modus cudendi monetam" - dowodzenie tezy, że gorsza moneta wypiera z obiegu lepszą, wskazanie przyczyn pogarszania się stanu krajowej gospodarki: spadku wartości pieniądza i zmniejszenia handlu zagranicznego

Opracowanie traktatu o chlebie "Panis coquendi ratio". - ustanowienie sprawiedliwych cen za chleb

Współautorstwo licznych map Warmii, Prus Królewskich, Zalewu Wiślanego i Królestwa Polskiego.

Projekty architektoniczne m.in. wodociągów w Grudziądzu oraz zachowanych do dziś we Fromborku.

Prace translatorskie - głównie przekłady z greki na łacinę

Projekt reformy kalendarza opracowany na prośbę władz kościelnych i przesłany do Rzymu

1516 - objęcie stanowiska administratora dóbr wspólnych kapituły

styczeń 1521 - przemyślane przygotowanie Olsztyna przed atakiem wojsk krzyżackich i doskonałe przeprowadzenie obrony zakończone powodzeniem i obroną miasta.

1521 - nominacja na stanowisko komisarza Warmii

1523 - obranie na stanowisko generalnego administratora diecezji warmińskiej.

Przeniesienie się na stałe do Fromborka, zakup domu i stworzenie pracowni

1537 - uznanie kandydatury Kopernika na urząd biskupa kapituły warmińskiej, ( jednak stanowisko to zostaje przez króla powierzone Janowi Dantyszkowi)

 

Prace naukowe

Zainteresowanie astronomią od pierwszych lat studiów

Pierwsze systematyczne obserwacje nieba prowadzone w czasie pobytu we Włoszech

Dalsze obserwacje prowadzone na Warmii

Wstępne opracowanie teorii heliocentrycznej zawarte w "Komentarzyku" - wysunięcie podstawowych tez: Ziemia jest kulą krążącą wokół Słońca, Słońce jest nieruchomym centrum wszechświata,

Stworzenie obserwatorium i pracowni w jednej z wież fromborskiej katedry, zgromadzenie urządzeń mierniczych ( m.in. triquetrum, kwadrant słoneczny, sfera armilarna)

Prowadzenie systematycznych obserwacji, pomiarów i zapisków.

1515 - spisywanie pierwszych ksiąg dzieła całego życia zatytułowanego "De revolutionibus"

1539 - przybycie do Fromborka Jerzego Joachima von Lauchena zwanego Retykiem w celu zgłębienia teorii i poznania mistrza

1540 - wydanie przez Retyka rozprawy pt. "Narratio prima" czyli "Opowiadanie pierwsze", zawierającej krótki opis podstawowych tez teorii kopernikańskiej i rozpowszechniającej ją wśród europejskich uczonych.

1543 - pierwsze wydanie "De revolutionibus orbium coelestium libri VI" tj. o obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć, w Norymbergii w drukarni Jana Petreiusa w nakładzie około tysiąca egzemplarzy, z przedmową Kopernika i dedykacją dla papieża Pawła III.

 

Śmierć

Choroba i śmierć Mikołaja Kopernika spowodowana wylewem krwi do mózgu dnia 24 maja 1543 roku

 

Układ słoneczny

 

W co wierzyli ludzie na początku ?

Tysiące lat temu wszyscy wierzyli że Ziemia jest płaska. Ludzie uważali, że Ziemia jest wyspą otoczoną wodą. Ponad nią jest kopuła nieba. Słońce i gwiazdy poruszając się na całej kopule.

 

W co wierzyli starożytni Grecy?

Starożytni Grecy mieli inne pomysły. Pitagoras (582-497 p.n.e.) uważał, że Ziemia nie jest płaska. Twierdził, że jest okrągła a Ziemia, Księżyc i gwiazdy poruszają się dokoła Słońca. Inny Grek  Eratostenes (276-196 p.n.e. ) obliczył, że obwód Ziemi ma 40.000 km, co prawie zgadzało się z rzeczywistością.

 

Jak Ptolemeusz zmienił ten pogląd?

Około 400 lat później inny Grek  Ptolemeusz (120-180 n.e.) zmienił wszystko. Napisał, że Ziemia, a nie  Słońce jest centrum wszechświata i że Księżyc , Słońce i gwiazdy poruszają się  dokoła Ziemi. Przez następne 1400 lat większość ludzi w Europie wierzyła w to.

 

W co wierzyli Kopernik i Galileo?

W XVI wieku polski matematyk i astronom Mikołaj Kopernik (1473-1543) powrócili do pomysłu starożytnych Greków i twierdzili że Słońce , a nie Ziemia jest centrum naszego układu słonecznego. Teoria Kopernika nie była popularna w tamtym czasie. W 1609 włoski astronom Galileo (1564-1642) oglądał ruch gwiazd za pomocą pierwszego teleskopu. Dostrzegł, że Słońce jest centrum naszego układu słonecznego. Tym samym potwierdził teorię Kopernika. 

 

 

 

 

`

opis dokumentutypdata

Guide for Mikołaj Kopernik

docx05-11-2013[ Pobierz ]
838 kB

Układ słoneczny

doc05-11-2013[ Pobierz ]
653 kB

Mikołaj Kopernik po angielsku

pdf06-11-2013[ Pobierz ]
6 kB

Układ słoneczny w języku angielskim

doc06-11-2013[ Pobierz ]
6 443 kB

The EARTH

pdf06-11-2013[ Pobierz ]
303 kB

Theories of the Uniwerse

pdf06-11-2013[ Pobierz ]
50 kB

Prezentacja

"Mikołaj Kopernik - najlepszy piłkarz"

ppt06-11-2013[ Pobierz ]
1 890 kB

Prezentacja

Kopernik

jpg06-11-2013[ Pobierz ]
196 kB

Prezentacja

Mikołaj Kopernik - Język angielski

ppt06-11-2013[ Pobierz ]
2 315 kB

Prezentacja

Mikołaj Kopernik - Język angielski

ppsx06-11-2013[ Pobierz ]
3 300 kB
WIELCY ASTRONOMOWIE
opis dokumentutypdata

WIELCY ASTRONOMOWIE

Od starożytnych Greków, przez Ptolemeusza

do Kopernika i Galileusza.

doc16-10-2012[ Pobierz ]
1 212 kB
FINLANDIA
opis dokumentutypdata

ARTTURI ILMARI VIRTANEN

doc09-10-2012[ Pobierz ]
145 kB
HISZPANIA
opis dokumentutypdata

Naukowiec hiszpański: ANTONIO GAUDI I CORNET

doc09-10-2012[ Pobierz ]
30 kB
SZWECJA
opis dokumentutypdata

Karol Linneusz

doc06-11-2013[ Pobierz ]
77 kB

Prezentacja

Korol Lineusz

ppt06-11-2013[ Pobierz ]
6 503 kB
TURCJA
opis dokumentutypdata

Uczony turecki: ARCHITECT SINAN

doc20-10-2012[ Pobierz ]
2 416 kB
BUŁGARIA
opis dokumentutypdata

ŚWIĘCI CYRYL I METODY

docx09-10-2012[ Pobierz ]
130 kB

Uczony bułgarski - Dr STAMEN GRIGOROV

docx09-10-2012[ Pobierz ]
379 kB

Uczony bułgarski:BG PPOSTER ALEKO KONSTANTINOV

lightbox

docx09-10-2012[ Pobierz ]
243 kB

POSTER BULGARIA

docx09-10-2012[ Pobierz ]
1 468 kB
RUMUNIA
opis dokumentutypdata

Uczony rumuński: HENRI MARIE CONADA

lightbox

doc09-10-2012[ Pobierz ]
174 kB

Prezentacja 

rumuński uczony

ppt19-11-2013[ Pobierz ]
559 kB
Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )