Nazywam się … Mikołaj Kopernik i urodziłem się w pięknym mieście Toruń. Żyłem w epoce wielkich odkryć. Kolumb dotarł do Ameryki, Magellan opłynął Ziemię, potwierdzając, że jest okrągła, a ja odkryłem …..Układ Słoneczny. W jego centrum, jak dowiodłem, znajduje się Słońce, wokół którego obraca się kula ziemska i inne planety. Moja teoria heliocentryczna (Helios to po grecku słońce) stała się początkiem nowożytnej astronomii. Uznano mnie za człowieka, który pierwszy uczynił Ziemię jedną z planet, a więc wprawił w ruch. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”- napisał polski poeta.
Mikołaj Kopernik 1473 - 1543 -
biografia i działalność w skrócie
Rodzina
Przodkowie pochodzący ze Śląska
Dziadek Jan Kopernik, kupiec krakowski
Rodzice - Barbara i Mikołaj Kopernikowie, mieszczanie zamieszkali w Toruniu
Rodzeństwo - starszy brat Andrzej i dwie starsze siostry Katarzyna i Barbara.
Narodziny Mikołaja - 19 lutego 1473 roku przy ulicy św. Anny 17 w Toruniu
Chrzest Mikołaja w kościele pod wezwaniem świętego Jana
1483 - śmierć ojca
Wuj Łukasz Watzenrod, biskup warmiński, brat matki Mikołaja Kopernika i opiekun rodziny
Edukacja
Szkoła parafialna przy kościele p.w. św. Jana (lekcje łaciny, rachunków i śpiewu kościelnego)
1491 - 1495 Akademia Krakowska - wykłady na Wydziale Sztuk Wyzwolonych z matematyki, geometrii, trygonometrii, astronomii, medycyny, prawa kanonicznego
1496-1500 - Uniwersytet w Bolonii, studia z zakresu prawa kanonicznego
1501-1503 - Uniwersytet w Padwie, studia z dziedziny medycyny
1503 - tytuł doktora z prawa kanonicznego w Ferrarze.
Działalność w kapitule
Praktyka lekarska - stanowisko osobistego lekarza biskupa warmińskiego
Udział w zjazdach stanów pruskich
Opracowanie traktatu o monecie "Modus cudendi monetam" - dowodzenie tezy, że gorsza moneta wypiera z obiegu lepszą, wskazanie przyczyn pogarszania się stanu krajowej gospodarki: spadku wartości pieniądza i zmniejszenia handlu zagranicznego
Opracowanie traktatu o chlebie "Panis coquendi ratio". - ustanowienie sprawiedliwych cen za chleb
Współautorstwo licznych map Warmii, Prus Królewskich, Zalewu Wiślanego i Królestwa Polskiego.
Projekty architektoniczne m.in. wodociągów w Grudziądzu oraz zachowanych do dziś we Fromborku.
Prace translatorskie - głównie przekłady z greki na łacinę
Projekt reformy kalendarza opracowany na prośbę władz kościelnych i przesłany do Rzymu
1516 - objęcie stanowiska administratora dóbr wspólnych kapituły
styczeń 1521 - przemyślane przygotowanie Olsztyna przed atakiem wojsk krzyżackich i doskonałe przeprowadzenie obrony zakończone powodzeniem i obroną miasta.
1521 - nominacja na stanowisko komisarza Warmii
1523 - obranie na stanowisko generalnego administratora diecezji warmińskiej.
Przeniesienie się na stałe do Fromborka, zakup domu i stworzenie pracowni
1537 - uznanie kandydatury Kopernika na urząd biskupa kapituły warmińskiej, ( jednak stanowisko to zostaje przez króla powierzone Janowi Dantyszkowi)
Prace naukowe
Zainteresowanie astronomią od pierwszych lat studiów
Pierwsze systematyczne obserwacje nieba prowadzone w czasie pobytu we Włoszech
Dalsze obserwacje prowadzone na Warmii
Wstępne opracowanie teorii heliocentrycznej zawarte w "Komentarzyku" - wysunięcie podstawowych tez: Ziemia jest kulą krążącą wokół Słońca, Słońce jest nieruchomym centrum wszechświata,
Stworzenie obserwatorium i pracowni w jednej z wież fromborskiej katedry, zgromadzenie urządzeń mierniczych ( m.in. triquetrum, kwadrant słoneczny, sfera armilarna)
Prowadzenie systematycznych obserwacji, pomiarów i zapisków.
1515 - spisywanie pierwszych ksiąg dzieła całego życia zatytułowanego "De revolutionibus"
1539 - przybycie do Fromborka Jerzego Joachima von Lauchena zwanego Retykiem w celu zgłębienia teorii i poznania mistrza
1540 - wydanie przez Retyka rozprawy pt. "Narratio prima" czyli "Opowiadanie pierwsze", zawierającej krótki opis podstawowych tez teorii kopernikańskiej i rozpowszechniającej ją wśród europejskich uczonych.
1543 - pierwsze wydanie "De revolutionibus orbium coelestium libri VI" tj. o obrotach ciał niebieskich ksiąg sześć, w Norymbergii w drukarni Jana Petreiusa w nakładzie około tysiąca egzemplarzy, z przedmową Kopernika i dedykacją dla papieża Pawła III.
Śmierć
Choroba i śmierć Mikołaja Kopernika spowodowana wylewem krwi do mózgu dnia 24 maja 1543 roku
Układ słoneczny
Tysiące lat temu wszyscy wierzyli że Ziemia jest płaska. Ludzie uważali, że Ziemia jest wyspą otoczoną wodą. Ponad nią jest kopuła nieba. Słońce i gwiazdy poruszając się na całej kopule.
Starożytni Grecy mieli inne pomysły. Pitagoras (582-497 p.n.e.) uważał, że Ziemia nie jest płaska. Twierdził, że jest okrągła a Ziemia, Księżyc i gwiazdy poruszają się dokoła Słońca. Inny Grek Eratostenes (276-196 p.n.e. ) obliczył, że obwód Ziemi ma 40.000 km, co prawie zgadzało się z rzeczywistością.
Około 400 lat później inny Grek Ptolemeusz (120-180 n.e.) zmienił wszystko. Napisał, że Ziemia, a nie Słońce jest centrum wszechświata i że Księżyc , Słońce i gwiazdy poruszają się dokoła Ziemi. Przez następne 1400 lat większość ludzi w Europie wierzyła w to.
W XVI wieku polski matematyk i astronom Mikołaj Kopernik (1473-1543) powrócili do pomysłu starożytnych Greków i twierdzili że Słońce , a nie Ziemia jest centrum naszego układu słonecznego. Teoria Kopernika nie była popularna w tamtym czasie. W 1609 włoski astronom Galileo (1564-1642) oglądał ruch gwiazd za pomocą pierwszego teleskopu. Dostrzegł, że Słońce jest centrum naszego układu słonecznego. Tym samym potwierdził teorię Kopernika.