Październik - rok szkolny 2019/2020

 

Anioły klasowe

30 października w ramach Dni Świętości w naszej szkole odbył się konkurs pt.: „Anioł klasowy”. Uczniowie klas IV-VIII mieli udekorować drzwi swojej sali wspólnie zrobionym aniołem. I miejsce zajęła klasa IVa, która wraz ze swoją wychowawczynią - Panią Anną Kulig wygraną przeznaczy na wspólną integrację i wyjście integracyjne. Nagrodę ufundowała Rada Rodziców, za co bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do GALERII.

6e w Puławskiej Galerii Sztuki

W piękny, jesienny czwartek, 24.października uczniowie klasy 6e uczestniczyli w spotkaniu ze sztuką ludową w Puławskiej Galerii Sztuki. Obejrzeliśmy coroczną ekspozycję dzieł naszych rodzimych artystów ludowych. Dzieła bardzo różnorodne, nasiąknięte tradycją i folklorem. Smutne, że coraz mniej osób garnie się do podtrzymywania tradycji kowalskich, garncarskich czy plecionkarskich.

A przecież Nasz Patron, Henryk Sienkiewicz, mówił:  „Naród bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni, które lada wiatr obalić zdoła”.

W części warsztatowej nauczyliśmy się wykonywać misterne wycinanki z papieru. Umiejętność ta bardzo się przydała podczas wykonywania klasowych aniołów.

Zapraszamy do GALERII.

Razem dotykamy przeszłości

W piątek 25 października klasy 5b, 5c, 5f brały udział w warsztatach archeologicznych.

Klasa 5b zgłębiała tajniki pracy archeologa. Uczniowie oglądali i dotykali różne zabytki archeologiczne. Dzięki płonącemu modelowi zobaczyli jak archeolodzy określają wiek wykopanych przez siebie zabytków. Każdy uczestnik tego warsztatu samodzielnie wykopał zabytek i przy użyciu prawdziwych naukowych narzędzi zbadał go i opisał. Uczniowie podobnie jak prawdziwi archeolodzy, w grupach sklejali potłuczone naczynia – repliki zabytków, które aktualnie  stanowią ozdobę sali historycznej.

Natomiast uczniowie klas 5c i 5f przenieśli się w czasy epoki kamienia. Przypomnieli sobie skąd na ziemi pojawili się pierwsi ludzie. Zobaczyli model czaszki Australopiteka. Samodzielnie próbowali rozpalić ogień oraz wiercili przy pomocy krzemiennych wiertarek zamachowych. Uczniowie wykonywali wydmuchiwane malowidła oraz naszyjniki z prawdziwych muszelek. Samodzielnie lepili paleolityczne figurki z gliny.

Zajęcia bardzo się wszystkim podobały, dużo fajnej zabawy. Okazało się, że historia nie jest i nie musi być nudna.

Zapraszamy do GALERII.

Renata Lis

Wizyta klasy 1e w Bibliotece Miejskiej

Dnia 29.10.2019 r. klasa Ie uczestniczyła w zajęciach literackich z elementami biblioterapii oswajające różne słowa i sytuacje dla dzieci i rodziców. Jest to cykl zajęć bibliotecznych.

Zapraszamy do GALERII.

Grupa 0a na spotkaniu z policjantami

W dniu 28 października 2019 r. w oddziale 0a wychowawczynie Karolina Korbus i Monika Szaruga zorganizowały spotkanie z policjantami Puławskiej Komendy Powiatowej Policji. Tematem rozmów było bezpieczeństwo, ale głównie jak powinniśmy się zachować  w sytuacjach zagrożenia życia np. kiedy zaatakuje nas pies. Dzieci dowiedziały się również jak trudna jest praca policjanta.

Na koniec spotkania dzieci dostały odblaskowe opaski i oczywiście nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia z naszymi policjantami.  Dziękujemy za odwiedziny i przeprowadzenie niezwykle ciekawej lekcji.

Zapraszamy do GALERII.

 

W POSZUKIWANIU ZAWODU W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

 

25 października w ramach zajęć z doradztwa zawodowego z klasą 8 b i 8c wybraliśmy się na wycieczkę zawodoznawczą do jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. Na początku młodzież dowiedziała się od zastępcy komendanta Straży Pożarnej pana Krzysztofa Morawskiego jakie wymagania musi spełnić każdy z kandydatów ubiegający się o przyjęcie do służby w straży pożarnej, czym charakteryzuje się ta praca oraz jak wygląda droga awansu i rozwoju zawodowego. Następnie odwiedziliśmy dyspozytornię i teraz już uczniowie wiedzą gdzie trafiają zgłoszenia alarmowe i co się dzieje w jednostce po otrzymaniu alarmu o zagrożeniu pożarowym lub np. zgłoszeniu wypadku. Na koniec odwiedziliśmy garaż strażackiej remizy, który wywarł duże wrażenie szczególnie na chłopcach. Dowódca zmiany zaprezentował sprzęt i scharakteryzował samochody, które są na wyposażeniu jednostki PSP.

 

Dziękujemy pracownikom Państwowej Straży Pożarnej za włączenie się w proces przygotowania uczniów do podejmowania świadomych decyzji edukacyjno-zawodowych i możliwość zwiedzenia jednostki oraz zapoznania się z zawodem strażaka w jego środowisku zawodowym.

 

Doradca zawodowy Ilona Wrótniak-Terlecka

 

UCZNIOWIE JEDENASTKI UCZĄ SIĘ MATEMATYKI NA UMCS-IE!

 

Informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 11 od października 2019 r. rozpoczęła współpracę z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zdolni uczniowie z naszej szkoły, którzy są szczególnie zainteresowani dodatkowymi zajęciami z matematyki mają możliwość uczestniczenia w  nieodpłatnym projekcie dydaktycznym, składającym się  z:

  1. Lubelskiej Młodzieżowej Ligi  Zadaniowej
  2. Koła Olimpijskiego dla uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych.

 

Koło Olimpijskie będzie odbywało się w wybrane soboty, w godzinach 10:30-12.30 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie.

Koło będzie się odbywało w dwóch grupach:

  • I grupa: Math Monster, grupa przeznaczona dla uczniów z klas 4, 5, 6 SP;
  • II grupa: Mega Math Monster, grupa przeznaczona dla uczniów z klas 7, 8 SP.

 

Serdecznie zapraszamy na oficjalne rozpoczęcie zajęć Koła Olimpijskiego, które odbędzie się 09.11.2019 o godzinie 10:20 w Auli Matematyki na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie. Natomiast w godzinach 11:00-13:00 odbędą się pierwsze spotkanie Koła Olimpijskiego dla uczniów szkoły podstawowej.

 

Więcej informacji znajduje się w dziale PROJEKTY.


koordynator projektu:
Beata Kryczka-Tarka oraz nauczyciele matematyki

Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia

W piątek 25 października poznaliśmy Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia.

Wcześniej wszyscy uczniowie z klas IV - VIII uczestniczyli w zawodach, które wyłoniły Mistrza Klasowego. Aby nim zostać należało w ciągu 10 minut rozwiązać prawidłowo jak najwięcej przykładów.

W drugim etapie konkursu Mistrzowie Klasowi rozwiązywali zadania wymagające oprócz sprawnego liczenia, umiejętności myślenia wykraczającego poza schematy.

Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Krzysztof Wójcik z klasy 7d.

Klasowymi Mistrzami Tabliczki Mnożenia zostali:

  • 8c - Szymon Paciejewski
  • 8b - Amelia Chodacka
  • 8a - Kacper Pykacz
  • 7d - Krzysztof Wójcik
  • 7c - Aleksandra Szarga
  • 7b - Ignacy Szymanek
  • 7a - Michał Podsiadły
  • 6e - Oskar Turski
  • 6d - Wiktoria Kuna
  • 6c - Nikodem Czuba
  • 6b - Karolina Sempoch
  • 6a - Patryk Niemiec
  • 5f - Filip Włodarczyk
  • 5e - Marta Podsiadła
  • 5d - Michał Drozd
  • 5c - Szymon Lassak
  • 5b - Szymon Tyński
  • 5a - Anna Figura
  • 4a - Alan Niemczuk

Uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców odbyło się dziś na 4 godzinie lekcyjnej. Nagrody zostały zakupione z budżetu Rady Rodziców.

Zapraszamy do naszej GALERII z obchodów IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole.


Organizatorzy konkursu
Monika Kuś
Marcin Słomka
Joanna Tarka

 

 

Szkoła pamięta
22 października rozpoczęliśmy zbiórkę zniczy na terenie naszej szkoły. W trzeciej edycji akcji udział wzięły wszystkie oddziały klasowe. Wyrazy uznania należą się Samorządowi Uczniowskiemu, który zorganizował wydarzenie i koordynował przebieg akcji.
Wszystkim uczniom, którzy odpowiedzieli na apel, w imieniu Kresowiaków, składamy serdeczne podziękowania. Jesteśmy z Was dumni. Przypominamy, że do 8 listopada można przynosić znicze do parafii Świętej Rodziny w Puławach. W dniach od 22 do 25 października zebraliśmy ponad 500 zniczy. Nasza szkolna akcja wpisuje się w akcję MEN Szkoła pamięta
Zapraszamy do naszej GALERII.
Więcej informacji w linku poniżej:
Dotknąć historii

Za nami prehistoria i wstęp do starożytności. Jak wciągu 45 minut opowiedzieć o tysiącach lat przeszłości? To raczej trudne zadanie, ale…. Próbujemy odnajdywać ślady przeszłości w teraźniejszości.

Nina, która mieszka pod Celejowem opowiedziała nam o małej figurce ceramicznej, z okresu neolitu, która wśród archeologów nosi nazwę Wenus z Lasu Stockiego. Byliśmy rolnikami - zasialiśmy zboże w klasie i obserwowaliśmy jako wzrastało. A Antoni nawet przyniósł swoje poletko w doniczce do klasy. Oglądaliśmy nasze kanapki jako wytwór rewolucji neolitycznej. Dziwne że rewolucja była parę tysięcy lat temu a nasze kanapki wciąż świeże!

Dotykaliśmy gliny, która jest miękka jak plastelina, patykami pisaliśmy jak Sumeryjczycy i rysowaliśmy piktogramy. Wiemy, już jaki związek ma amoniak ze starożytnym Egiptem. A nawet zmumifikowaliśmy skrzydełko kurczaka, trzy pomidory i plasterek kiełbasy, co prawda nie w natronie, ale w soli kuchennej i też działa. A pożeracze ciał – sarkofagi ( sarko – fagus) zrobiliśmy z pudełka.

Zajęcia eksperymentalne odbywały się w klasach 5d i 5e.

Zapraszamy do GALERII.

 

W Kostecki, foto W. K

Spotkanie ze Sztuką Współczesną

Kreatywność w naszej szkole jest standardem. Sięgamy do przeszłości, pracujemy w teraźniejszości z myślą o przyszłości, parafrazując motto znad oddrzwi Świątyni Sybilli.. Wszak bycie Puławianką, Puławiakiem zobowiązuje.

Klasa 7d poznawała na zajęciach z plastyki problematykę środków wyrazu sztuk wizualnych. Efektem działań osnutych na kanwie dadaizmu, formalnych eksperymentów M. Duchamp’a są uczniowskie realizacje ready made.

Zapraszamy do GALERII.

W. Kostecki.

Klasa 1e w Puławskiej Galerii Sztuki

Dnia 24.10.2019r klasa Ie pod opieką wychowawcy Anetty Grzędy rozpoczęła, tak jak inne klasy, przygodę z Puławską Galerią Sztuki. W tym dniu uczniowie obejrzeli wystawę pt. "Artystyczna Twórczość Wsi", a następnie samodzielnie wykonali przepiękne wycinanki.

Radości i pomysłów na następne prace nie było końca:).
Zapraszamy do GALERII.
Czas na programowanie

Niezbędną umiejętnością we współczesnym świecie staje się programowanie. Umiejętność ta polega nie tylko na sterowaniu zasobami komputerowymi, ale na planowaniu strategii postępowania, rozwiązywania problemów. Kodowanie uczy cierpliwości, logicznego myślenia, analizowania.
W związku z Tygodniem Kodowania w naszej szkole były przeprowadzone zajęcia programowania dla najmłodszych, jak i tych starszych.
Pracowaliśmy w aplikacji PixBlocks, gdzie sterowaliśmy zachowaniem głównego bohatera. Szukaliśmy najkrótszej drogi, zamalowywaliśmy określone obszary. Wykorzystaliśmy także popularną aplikację o nazwie LightBot. Naszym zadaniem było zaprogramowanie za pomocą bloczków tytułowego robota tak, aby w określonych miejscach zapalać światło.
Kodowanie to nie tylko praca na komputerze. Przekonali się o tym uczniowie klasy 6A, którzy wykorzystali układ współrzędnych do zakodowania danych.
Zapraszam do GALERII.

Sałatkowe pyszności

Uczniowie klas szóstych znają już podstawowe zasady dotyczące prawidłowego odżywiania się. Wiedzą, dlaczego powinno się jeść pięć razy dziennie. Jak unikać napadów wilczego głodu i skutków przejedzenia.
Na ostatnich zajęciach skupiliśmy się na przekąskach. Drugie śniadanie i podwieczorek to lekkie przegryzki, a nie duże posiłki. Porównywaliśmy ze sobą różne przekąski, w tym m.in. słodycze, owoce. Wartość odżywcza tych pierwszych dostarcza nam energii tylko na bardzo krótki czas, dlatego też są niewskazane.
Uczniowie jako eksperci rozpisywali całodzienne menu dla grupy rówieśników.

A na koniec przyszedł czas na wykazanie się umiejętnościami praktycznymi. Dzieci wykonały kolorowe i bardzo smaczne sałatki :)
Zapraszamy do GALERII.

Klasa Ic koduje

16 października w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania w klasie Ic odbyły się zajęcia pt. „Algorytmy w życiu codziennym w zintegrowanym kształceniu przedmiotowo – językowym”. Pracując w małych grupach uczniowie stworzyli algorytm wysiewu nasion przy czym rozwijali umiejętność rozwiązywania problemów.

Klasa 2e wie jak dbać o środowisko

18 października 2019 r. uczniowie klasy 2e w obecności przedstawiciela Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Puławach uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez wychowawcę klasy panią Sylwię Karpińską dotyczących ciepła systemowego.

Tematem lekcji były zanieczyszczenia powietrza i smog oraz ich wpływ na życie człowieka. Podczas przeprowadzonych zajęć dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i poprawić jakość naszego powietrza, by wszystkim żyło się lepiej. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki od przedstawiciela OPEC.

Zapraszamy do GALERII.

Klasa 6a w Motyczu Leśnym

W dniach 17–18.10.2019 roku klasa VIa pod opieką wychowawczyni Elżbiety Dudek oraz Pani Justyny Strus, przebywała na wycieczce klasowej w Motyczu Leśnym. Uczniowie brali czynny  udział w intensywnych zajęciach integracyjnych w czasie których, wykorzystywali swoja wiedzę z różnych dziedzin nauki, aby lepiej się poznać. Był to również czas spędzony na łonie natury. Gry i zabawy na świeżym powietrzu wpłynęły pozytywnie na nastrój uczniów. Obecność nietypowych zwierząt urozmaiciła pobyt w ośrodku. Piękna pogoda, była dodatkowym atutem wycieczki. Wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni. Szczególne podziękowania należą się Panu Tomaszowi Jarosińskiemu za zaangażowanie i organizację wycieczki.

Zapraszamy do naszej GALERII.

XIX Niedziela Papieska

Obchodzona od dziewiętnastu lat Niedziela Papieska jest  okazją do tego, by przypomnieć sylwetkę, a przede wszystkim nauczanie Świętego Jana Pawła II. ZZ tej okazji Stowarzyszenie Rodzina organizuje różnorodne konkursy. Chodzi o to, by nauczanie Jana Pawła II wciąż przypominane wpływało na nasze życie. Tegoroczne hasło Niedzieli Papieskiej brzmiało: "Wstańmy i chodźmy!".

To prawda. Nie możemy stać w miejscu. Musimy wychodzić poza siebie - ku radości, innym ludziom i świętości.

Uczniowie naszej szkoły z radością włączali się w różne działania. Brali udział w wyścigu po kremówki, śpiewali Ojcu Świętemu, ale i recytowali utwory napisane przez niego lub poświęcone jego sylwetce.

 

lightbox

Oto recytatorzy z naszej szkoły.

 

W konkursie recytatorskim wystartowali uczniowie kilku  klas. Zmagania przebiegały w bardzo miłej atmosferze, poprzedzone zostały wspaniałą rozgrzewką, która miała za zadanie pozbawić walczących o nagrodę laureata recytatorów tremy.

 

Wykonanie wierszy przez naszych uczniów podobało się wszystkim, a w gronie laureatów znalazła się Małgorzata Rybczyńska z klasy 7d. Uczennica naszej szkoły zajęła trzecie miejsce dzięki niezwykłemu wykonaniu wiersza napisanego przez Jana Pawła II. Wyrecytowała ona utwór pochodzący z "Tryptyku rzymskiego" - "Rozmowa ojca z synem".

Małgosiu, gratulujemy Ci i życzymy wielu sukcesów zarówno Tobie jak i wszystkim recytatorom z naszej szkoły.

Kosz Pani Jesieni

W piątek 18 października dzieci z grupy 0A rozpoczęły swą przygodę z programowaniem. Wychowawczyni, Pani Monika Szaruga na „Code Week” przygotowała dla dzieci ćwiczenia o tematyce jesiennej. Podczas wykonywanych zadań pt. „Kosz Pani Jesieni” dzieci korzystały z Ozobotów, które należało wcześniej w odpowiedni sposób zaprogramować. Wszystkie dzieci były zachwycone oraz wykazały wielkie zaangażowanie podczas wykonywanych zadań. Już nie możemy się doczekać kolejnej przygody z Ozobotami  ;)

Zapraszamy do GALERII!

 

 

Nie szufladkuj talentu

 

Czy jest twórczość? To słuchanie wewnętrznego głosu. To także realizacja głębokiej potrzeby, to wreszcie zmagania z tworzywem, który tego głosu i potrzeby są materialnym wyrazem. Twórczość to także czas pracy w ciszy, samotności. Twórczość to także dialog, najpierw artysty z samym sobą a potem z widzem. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasze uczennice Nikola i Amelia zechciały otworzyć szufladę swojej twórczości i pokazać jej zawartość szerokiej publiczności. Cieszymy się, że możemy Je wspierać w artystycznym debiucie. Dzielimy się także nasza radością z faktu prezentacji swoich prac przez nauczycielki pracujące w naszej szkole p. Dorotę Leonienko i p. Marzannę Bednarz. Wernisaż tegorocznej edycji miał miejsce 18 października w Puławskiej Galerii Sztuki. Wystawę można oglądać do 22 listopada br.

Zapraszamy do GALERII.

W. Kostecki 

Fotografie D. Leonienko, E. Ostrach

Bieg na 6 łap

Dnia 19 października w sobotę dzieci z klasy Ie wspólnie z rodzicami i wychowawczynią  Panią Anettą Grzędą wybrali się w ramach integracji do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Puławach aby uczestniczyć w akcji „Bieg na 6 łap”. Zwierzaki zostały obdarowane pysznymi smakołykami,dużą dawką ruchu i czułości.

Ciekawej  przygodzie towarzyszyło piękne słońce,jesienna leśna przyroda i uśmiechy widoczne na twarzy wszystkich uczestników.

Zmęczeni, ale szczęśliwi z pomysłem ponownego powrotu!!!:)

Zapraszamy do GALERII.

Przełajowe biegi sztafetowe chłopców

 

W piątek 18 października drużyna chłopców w składzie: Krasowski Szymon, Kubiak Ireneusz, Mączka Jakub, Pakuła Bartosz, Ponikowski Maciej, Rodzoś Paweł i Ziobroń Patryk pod opieką p. Zbigniewa Dorsa wywalczyła bardzo dobre 4 miejsce w rejonowych sztafetowych biegach przełajowych w ramach Igrzyska Dzieci w Leszkowicach.

Serdecznie gratulujemy!

 

UCZNIOWIE NA KONFERENCJI SZKOLENIOWEJ O MEDIACJI RÓWIEŚNICZEJ

 

18 października br. pod patronatem wojewody lubelskiego pana Przemysława Czarnka odbyła się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowana przez Lubelskie Kuratorium Oświaty oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie konferencja informacyjno-szkoleniowa pt. „Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu społecznemu młodzieży”, w której udział wzięli nasi uczniowie. Podczas konferencji nastąpiło podsumowanie osiągnięć związanych z realizacją programu do, którego przystąpiła również w tym roku nasza szkoła oraz zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu plastycznego i literackiego.

W związku z przystąpieniem przez naszą szkołę do programu ”Mediacja rówieśnicza sposobem na przezwyciężenie agresji i przemocy w szkole” odbędą się spotkania informacyjne dla rady pedagogicznej oraz rodziców. Wśród uczniów klas VI, VII i VIII zostaną przeprowadzone ankiety typujące młodzież na arbitra i mediatora, a wszyscy uczniowie zapoznają się z ideą sprawiedliwości naprawczej i mediacji szkolnych. Zapraszamy do włączenia się w realizację programu.

 

Koordynator programu pedagog szkolny p. Ilona Wrótniak-Terlecka

 

   

 

Klasa 4a w Teatrze i w Papugarni
18 października uczniowie klasy 4a pod opieką p. Anny Kulig i p. Dagmary Mazonik pojechali do Lublina  w celu obejrzenia przedstawienia pod tytułem "Akademia Pana Kleksa" i odwiedzenia Papugarnii.
Pierwszym punktem naszej wycieczki było przedstawienie w wykonaniu aktorów Krakowskiej Agencji Artystycznej. Bohaterami spektaklu byli uczniowie szkoły pana Ambrożego Kleksa, on sam, szpak Mateusz oraz golarz Filip i jego syn. W roztańczonej i rozśpiewanej szkole profesora na straży dobrego samopoczucia uczniów stał szalony pan Kleks. W klimat baśni uczniowie przenieśli się za sprawą wspaniałych, kolorowych kostiumów. Uwadze widza nie mogła umknąć scenografia, która była eksponowana przez grę świateł. Uczniowie owacjami na stojąco podziękowali występującym aktorom.
Po zakończonym spektaklu dzieci odwiedziły pierwszą Papugarnię w Lublinie. Mieli okazję zobaczyć mnóstwo przesympatycznych, oswojonych papug takich jak: Kakadu, Aleksandretta, Lora wielka czy Ara. Ptaki były bardzo towarzyskie, siadały na ramionach, dawały się karmić, fruwały nad głowami i chętnie pozowały do zdjęć. Wizyta w Papugarnii była bardzo udana i emocjonująca...
Zapraszamy do obejrzenia GALERII.
Sukces „Rozśpiewanej Rodzinki“

Obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego w Puławach towarzyszył IX Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej „Śpiewajmy Ojcu Świętemu“. Miło nam poinformować, że wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły.  Duet „Rozśpiewana Rodzinka“ w składzie Marta i Michał
Podsiadli
utworem „Ojciec świętych marzeń“ wyśpiewał I miejsce. Marta jest uczennicą klasy 5e a Michał uczęszcza do klasy 7a. Opiekunem artystycznym duetu jest Małgorzata Kuś.

Uzdolnionemu rodzeństwu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Zapraszamy do obejrzenia występu naszych uczniów z przesłuchań

 

Książki dla Polaków mieszkających na Kresach II RP
18 października br. po raz trzeci przekazaliśmy ponad 1500 podręczników polskim szkołom i instytucjom kulturalno-oświatowym działających na terenie dzisiejszej Ukrainy, Białorusi i Litwy. Włączamy się w ten sposób w działania wspierające łączność z językiem polskim, Polaków pozostających za wschodnia granicą.
Akcja została przeprowadzona w porozumieniu ze Świetlicą Opiekuńczo - Wychowawczą OHP w Lublinie, której pracownicy książki rozdysponują zainteresowanym. Kolejna edycja akcji za rok. Osobom do których trafią książki życzymy miłej lektury.
W.Kostecki
Fotografia z Historia Polski do kolorowania, K. Wiśniewski, B. Kuropieska, Wydawnictwo Oleksiejuk 2019
Zaplątany w sieci - Teatr Maska

   

 

     W czwartek 17 października 2019 r. klasy 5c i 5d uczestniczyły w przedstawieniu „Zaplątany w sieci” Teatru Maska z Krakowa. Tematem spektaklu było uzależnienie od Internetu i wszelkich nośników informacji. Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej, która była organizatorem wydarzenia.

     Aktorzy w umiejętny sposób wciągnęli dzieci w rozważania na temat tego, co można robić w wolnym czasie oprócz surfowania po Internecie oraz uzmysłowili im,  jak ważny jest bezpośredni kontakt z innym człowiekiem.

Zapraszamy do GALERII.

 

  

 

 Jolanta Żmudzka

Zajęcia z języka niemieckiego dla młodszych klas

Od września 2019 r. chętni uczniowie klasy 3a i 3c rozpoczęły naukę języka niemieckiego. Raz w tygodniu spotykamy się, aby przyswajać podstawowe słownictwo poprzez gry i zabawy, śpiewać niemieckie piosenki, uczyć się wierszyków i rymowanek. W ten sposób rozwijamy swoje kompetencje językowe, pamięć i koncentracje, poznajemy tradycje i kulturę krajów niemieckojęzycznych.

Włącz się do akcji Dzień Pluszowego Misia

W dniach od 14.10.2019 r. do 14.11.2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach  wraz z Fundacją  Mam Marzenie organizuję zbiórkę nowych pluszowych maskotek, gier, puzzli, zabawek oraz materiałów plastycznych dla małych pacjentów oddziałów onkologicznych.

Osoby zainteresowane pomocą zapraszam o przynoszenie nowych pluszowych maskotek, gier, puzzli, zabawek i materiałów plastycznych na świetlicę szkolną do sali 116 do Pani Ilony Siwiec. Przyniesione materiały i maskotki zostaną przekazane dla dzieci oddziałów onkologicznych.

Organizator

Ilona Siwiec

RAK TO NIE WYROK

 

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Uczniowie z klasy 8b włączyli się w akcję biorąc udział w marszu, którego celem jest popularyzacja badań profilaktycznych i rozpowszechnianie wiedzy na temat nowotworów. Marsz pod hasłem „Rak to nie wyrok” przeszedł ulicami miasta w dniu 16 października br. kierując uwagę mieszkańców na rolę zdrowego stylu życia i konieczność wykonywania badań profilaktycznych. Organizatorem marszu było Puławskie Stowarzyszenie Amazonek, Państwowy Inspektor Sanitarny w Puławach i Zespół Szkół nr 1 w Puławach.

Pedagog szkolny p. Ilona Wrótniak-Terlecka

 

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 15 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły uczcili go uroczystym apelem. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy 4a i 6d. Młodzi artyści piosenką, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Dodatkową atrakcją był występ wokalny uczennic z klasy 6c, które pięknymi piosenkami wzbogaciły akademię. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła hiszpański taniec w wykonaniu uczennic z klasy 6d.
Każdy z nauczycieli otrzymał słodki upominek przygotowany przez Samorząd Uczniowski
Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do GALERII.

Rodzinny rajd rowerowy w klasie 2b

 

12 października uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią p. Agatą Skowyrą, rodzicami i rodzeństwem wybrali się na wycieczkę rowerową do leśniczówki Azotrop. Mimo że wyprawa stanowiła nie lada wyzwanie, to jednak wszystkim udało się dotrzeć na miejsce w świetnych humorach.  W leśniczówce dzieci i ich bliscy mieli okazję spędzić wspaniałe chwile przy wspólnym posiłku przy ognisku, grach zespołowych i zabawach integracyjnych. Dodatkową atrakcję stanowiły zajęcia przeprowadzone przez pana leśniczego, podczas których dzieci nauczyły się rozpoznawać tropy zwierząt, zbudowały budkę lęgową i karmnik. Pełne wrażeń spotkanie pozostanie jeszcze długo w pamięci jego uczestników.

Zapraszamy do GALERII.

Szanowni Rodzice i Uczniowie

Nasza szkoła przystąpiła do programu Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie pt. „Mediacje rówieśnicze sposobem na przezwyciężanie przemocy i agresji w szkole” realizowanego wspólnie z Kuratorium Oświaty w Lublinie pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie agresji, promocja rozwiązywania konfliktów i sporów rówieśniczych bez przemocy oraz podniesienie kultury prawnej w szkołach poprzez propagowanie idei sprawiedliwości naprawczej oraz uczenie dzieci i młodzieży, że każdy konflikt można rozwiązać poprzez dialog prowadzący do porozumienia. Uczestniczący w programie kandydaci na mediatorów rówieśniczych w ramach Sądowego Uniwersytetu dla Szkół realizowanego w programie Edukacji Prawnej dla szkół zostaną zapoznani z funkcjonowaniem sądów i sądownictwa, uczestnictwa w symulacji rozprawy sądowej czy dyskusji na temat zasad wyrokowania poprzez organizowane dla nich wizyt w sądzie, w grupach do 30 uczniów.

 

W ramach programu młodzież weźmie udział w serii spotkań edukacyjnych. Uczniowie otrzymają odpowiedź na pytania: czym jest prawo, kiedy mamy do czynienia z jego naruszeniem, co to jest przestępstwo i jakie są jego konsekwencje. Poznają anatomię i psychologię konfliktu. W sposób szczególny eksperci prowadzący pogadanki skupią się na zaprezentowaniu mediacji, jako głównej metody radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Spośród uczniów od klasy szóstej zostaną wyłonieni potencjalni arbitrzy – mediatorzy rówieśniczy, którzy wcielą się w role mediatorów i w trakcie organizowanych przez szkoły, organizacje mediatorów i koordynatorów do spraw mediacji w Sądach Rejonowych danego okręgu warsztatów nabędą umiejętności potrzebne do niesienia pomocy innym w rozwiązywaniu konfliktów. W trakcie trwania projektu przewiduje się kilkugodzinne prelekcje dla nauczycieli i pedagogów a w razie potrzeby również dla rodziców podczas zebrań szkolnych. W celu sprawdzenia efektywności programu uczniowie i nauczyciele wypełnią specjalne ankiety. Uczniowie - kandydaci na mediatorów rówieśniczych otrzymają zaświadczenia o ukończenia szkolenia i nabycie uprawnień do prowadzenia mediacji rówieśniczych na terenie danej szkoły.

 

Zwieńczeniem projektu będzie przeprowadzenie wśród uczestników programu konkursów: literackiego pt. „Moje prawo do mediacji – pierwszy stopień wtajemniczenia do mediacji sądowej i pozasądowej?” z wykorzystaniem ponadczasowych myśli Janusza Korczaka oraz plastycznego pt. ,,Moje prawo do mediacji rówieśniczej” na terenie każdej szkoły, która będzie mogła przedstawić do oceny Komisji Konkursowej tylko jedna pracę literacką albo plastyczną. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi w maju 2020 r.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na stronie:

 

https://www.lublin.so.gov.pl/informacje-ogolne-o-mediacji,m,m1,282,293 

 

Koordynatorem-opiekunem Programu w szkole jest p. Ilona Wrótniak-Terlecka

Znicze dla Kresów 2019

Po raz trzeci w naszej szkole zbierać będziemy znicze, które zapalone zostaną na Kresach RP - Wołyniu, Podolu, Tarnopolszczyźnie, Nowogródczyźnie, Wileńszczyźnie.

Kresy Rzeczypospolitej Polskiej to nasze kulturowe dziedzictwo  pozostawione nam Polaków przez wieki tam mieszkających. To miejsca, zwyczaje, wydarzenia opisywane przez Sienkiewicza w Trylogii. To  twórczość Słowackiego i Mickiewicza, to wiekowe rodowe siedliska, kościoły, zabytki, szkoły i uniwersytety, a także cmentarze. W większości cmentarze opuszczone i zniszczone. Od paru lat docierają tam ochotnicy, zapaleńcy, kresowi Zagończycy.

Akcję przeprowadzamy w porozumieniu ze Świetlicą Środowiskową OHP w Lublinie i Towarzystwem Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńskiej w Lublinie. To środowiska, które od lat prowadzą różne działania na terenach Kresów (ekshumacje, porządkowanie cmentarzy, wsparcie kulturalne Polaków tam mieszkających np. zbiórki książek , które od 3 lat przekazujemy, spotkania z ludnością i budowanie porozumienia z Ukraińcami, Litwinami, Białorusinami).

Zbiórka jest dobrowolna. 20  października, w niedziele zbiórka rozpocznie się w parafii Św. Rodziny na Niwie. Zbiórka w szkole rozpocznie się  22 października (wtorek). Akcję koordynuje Samorząd Uczniowski.  Zebrane znicze w poszczególnych klasach przynoszą do sali 304 przedstawiciele poszczególnych samorządów klasowych.

W klasach młodszych (0 – 3) pomocy udzielą członkowie RSU. W celu lepszej organizacji zbiórki proponujemy następujące terminy przynoszenia zniczy:

  • 22.10 wtorek      klasy 0 – 2
  • 23.10 środa        klasy 3 – 4
  • 24.10 czwartek   klasy 5 – 6
  • 25.10 piątek       klasy 7 – 8

 

Apelujemy o aktywne włączenie się do wspólnej akcji. Pomóżmy zanieść światło na Kresy!

 

Wybory, wybory...

9 października w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów parlamentarnych w ramach realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej projektu „Młodzi Głosują”. Projekt wyborów szkolnych realizowany jest w całej Polsce od 1995r. przez CEO i aktualnie jest współfinansowany ze środków unijnych.

W tej edycji wzięło udział ponad 900 szkół w tym nasza. Przedsięwzięcie to ma na celu zwiększenie uczestnictwa w życiu publicznym młodych ludzi, w tym zachęcenie do świadomego udziału w wyborach tegorocznych jak i przyszłych. Akcja w naszej szkole skierowana była do uczniów klas 6, 7 i 8.

Rozpoczęła się przeprowadzeniem w klasach quizu  „Co wiem na temat polskiego parlamentu?”. Kolejny etap miał na celu uzupełnienie wiedzy o parlamencie  i zachęcenie do głosowania. Uczniowie przygotowali gazetkę, ulotki, instrukcję dla wyborcy. Odbyły się również lekcje poświęcone wyborom. W końcu w środę 9 października uczniowie klas 6, 7 i 8 mogli przystąpić do głosowania.

Udział w głosowaniu był dobrowolny. Oczywiście podobnie jak w prawdziwych wyborach głosowanie przebiegało zgodnie z wszelkimi procedurami. Została powołana Komisja Wyborcza, przygotowano lokal wyborczy, urnę i miejsce do zachowania zasady tajności. Uczniowie musieli okazać ważny dokument w postaci legitymacji i podpisać się na liście.

Młodzi głosują”  to świetna nauka obowiązków obywatelskich w formie zabawy. Mamy nadzieję, że będzie ona owocować w przyszłości zdecydowanie wyższą frekwencją. Zwracamy się z tym do zapominalskich, którzy nie zabrali ze sobą legitymacji i niestety choć chcieli nie mogli zagłosować.

W naszej szkole zwyciężył Komitet Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu uplasował się Komitet Sojusz Lewicy Demokratycznej, a na trzecim Komitet Konfederacja Wolność i Niepodległość.

W całej akcji „Młodzi Głosują” również zwycięzcą wyborów zostało Prawo i Sprawiedliwość, na kolejnych miejscach uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej, Koalicja Obywatelska i Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Zapraszamy do GALERII. 

Europejski Tydzień Kodowania

Od 5 do 20 października w całej Europie, w tym oczywiście w Polsce, będziemy świętować Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2019.
Nasza szkoła również przyłączyła się do projektu. Uczniowie poznają czym jest kodowanie. W jakim celu się je stosuje. Za pomocą instrukcji będą sterować ruchem elektronicznego bohatera i nie tylko..

Więcej informacji o wydarzeniu jest TUTAJ.

Przygotowujemy zdrowe śniadanie


  • Dlaczego powinniśmy jeść regularnie?
  • Jakie produkty powinniśmy spożywać, a jakich unikać?
  • Co to jest porcja?

Na te i podobne pytania odpowiadamy na lekcjach techniki w klasach szóstych. Omawiamy piramidę zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dowiadujemy się, że nie każdy człowiek powinien jeść to samo i tyle samo.
Umiemy w sposób sprytny określać wielkość porcji, którą powinniśmy spożywać. Dowiedzieliśmy się, że jedna porcja czekolady powinna być wielkości opuszka naszego kciuka.
Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie naszej wiedzy w sposób praktyczny. A więc własnoręcznie przygotowywaliśmy zdrowe śniadanie.
Zapraszamy do GALERII.

BEZPIECZNY INTERNET

 

W klasie 2e, której wychowawcą jest p. Sylwia Karpińska, odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez pedagoga szkolnego p. Ilonę Wrótniak-Terlecką, których celem było przekazanie dzieciom wiedzy na temat zagrożeń online i zapoznanie ich z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Na podstawie obejrzanego filmu i w wyniku burzy mózgów uczniowie w grupach przygotowali plakaty, na których przedstawili swoje pomysły bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych. Prace uczniów można obejrzeć na korytarzu w szatni.

 

PODSUMOWANIE AKCJI ODWRÓCONY ESCAPE ROOM

 

 

W zabawie kodami QR udział wzięło 114 uczniów:

 

Klasy 4 – 2 uczniów

Klasy 5 – 45 uczniów

Klasy 6 – 51 uczniów

Klasy 7 – 13 uczniów

Klasy 8 – 1 uczeń

 

Uczestnicy gry otrzymali oceny szóstki z informatyki oraz słodki dodatek. Najważniejsze jednak, że zdobyli umiejętność posługiwania się aplikacją do czytania kodów QR i zdobywania nowych informacji.

Przekonali się, że w biblioteka jest nowoczesnym miejscem, które wykorzystuje nowe technologie informacyjno-komunikacyjne w popularyzacji czytelnictwa. Jest miejscem przyjaznym uczniom, wychodzącym naprzeciw ich potrzebom i zainteresowaniom.

 

Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka

Konkurs szachowy SzachMaks


W czwartek 10 października w naszej szkole został przeprowadzony ogólnopolski konkurs internetowy "SzachMaks". W konkursie wzięło udział 13 uczniów - 8 uczniów klas V-VI i 5 uczniów z klasy IIA. Koordynatorką konkursu z ramienia szkoły była Pani Agata Kantorska, która zorganizowała i przeprowadziła konkurs w sali komputerowej.

Wszyscy zawodnicy mieli do rozwiązania 24 zadania dostosowane do swojego wieku, które musieli rozwiązać w 45 minut. Była to druga edycja konkursu. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, podczas I edycji nasz uczeń - Damian Hałas zajął bardzo wysokie 2 miejsce w województwie i 13 miejsce w kraju. Wyniki z obecnej edycji powinny być znane do końca października.

Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

Zapraszamy do GALERII.  

Harcerstwo - sposób na dobrze spędzony czas

CZUWAJ!

 

Nazywam się Kinga, należę do Skautów Europy Federacji Skautingu Europejskiego. Jestem w II Gromadzie Puławskiej Św. Joanny d’Arc, jesteśmy harcerstwem katolickim. W harcerstwie jestem dwa lata. Harcerstwo sprawia mi radość, poznaję nowych ludzi, nowe kultury. Uczymy się różnych umiejętności np. potrzebnych w codziennym życiu, sportowych. Przez to co robimy w harcerstwie uczymy się też historii, dat ważnych wydarzeń. Warto być harcerka, bo można nauczyć się wiele nowych rzeczy, można poznać nowych ludzi. Jeździmy także na obozy, gotujemy, integrujemy się. Razem spędzamy czas, chodzimy razem do Kościoła. Harcerstwo jest fajne. Ostatnio na zbiórkę przyszły do nas dwa młode Wilczki, opiekujemy się nimi. Starsi opiekują się młodszymi. Odgrywamy różne scenki i dzięki tym scenkom możemy coś młodszym przekazać.

 

Mam na imię Noela. Chodzę do jednej klasy z Kingą i jesteśmy razem w zastępie. Jestem w harcerstwie od roku. Harcerstwo uczy mnie samodzielności, pomaga mi radzić sobie w trudnych sytuacjach. Poznaje także różne sprawy związane z religią katolicką, np. ostatnio rozmawiałyśmy o Aniołach Stróżach. Uczę się także nowych rzeczy, zdobywam sprawności. Mam sprawność Złotej Rączki i Sanitariuszki. Potrafię dzięki temu pomagać ludziom w różny sposób. Zachęcam moje koleżanki i kolegów żeby zostać harcerzem, harcerką. Jest radośnie w harcerstwie. Spotykamy się razem, rozmawiamy, rozwiązujemy wspólnie problemy tak jak ostatnio na zbiórce podczas Skały Narady. Przeprowadzamy misje charytatywne. Ostatnio pisałyśmy listy do powstańców warszawskich.

 

Nasze zbiórki odbywają się w soboty od godziny 9.00. Spotykamy się pod Kościołem Św. Brata Alberta. Chłopcy maja zbiórki w tym samym czasie, ale mogą być gdzieś w terenie. Jeśli odpowiada Wam taka forma spędzania czasu zapytajcie rodziców o zgodę i zapraszamy!

 

Harcerek, Kingi i Noeli, na długiej przerwie wysłuchał druh Wojtek. CZUWAJ!

Święty Brat Albert - praktyczne inspiracje
Czy pomaganie drugiemu człowiekowi wychowuje? Tak. Pomaga zauważyć drugiego człowieka – bliźniego. Świadectwo Patrona miasta Puławy, Świętego Brata Alberta pomaga nam, uczniom i nauczycielom odkrywać radość i dobro wynikające z kontaktu z drugim, innym człowiekiem. Pomaga widzieć jego potrzeby.
Propagujemy wiedzę o Szarym Bracie poprzez rokroczne konkursy wiedzy o Nim. Proponujemy także inne działania inspirowane Jego życiem.  Poprzez nasze zaangażowanie w Jego tercjarskie dzieło – cykliczne zbiórki odzieży dla najbardziej potrzebujących - organizowane w naszej szkole, chcemy włączyć dzieci w tworzenie świata opartego na szlachetnych wartościach. 10 października br. przekazaliśmy Puławskiemu Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta w Puławach odzież zebrana w szkole. Kolejne zbiorki już wkrótce.
Grupa 0a poznaje bibliotekę

W tym tygodniu dzieci z grupy 0A wraz z wychowawczynią Moniką Szarugą odwiedziły pierwszy raz szkolną bibliotekę. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Poznały zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz sposób wypożyczania i zwrotu książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o wypożyczone książki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególne zainteresował ich dział dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Będziemy odwiedzać bibliotekę w każdy wtorek. Już nie możemy doczekać się następnego wtorku…

Zapraszamy do GALERII.

Przesunięty Dzień Chłopaka

4 października dziewczęta z klasy VB zorganizowały swoim kolegom "Przesunięty Dzień Chłopaka".  Po wyjściu ze szkoły chłopcy musieli rozwiązać rebusy, aby dotrzeć do miejsc, w których ukryte były kolejne wskazówki. Miejskie podchody doprowadziły całą klasę do sali zabaw Maginus. Tam spędziliśmy bardzo wesołe 2h. Była dyskoteka, konkursy i  mnóstwo zabawy. W drodze powrotnej udaliśmy się do pizzerii, gdzie czekały na nas przepyszne pizze i napoje. Cała klasa bawiła się znakomicie!

Zapraszamy do naszej GALERII.

Sukces w sztafetowych biegach przełajowych chłopców

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Zbigniewa Dorsa zajęli II miejsce w sztafetowych biegach przełajowych chłopców w kategorii Igrzyska Dzieci w ramach Mistrzostw Powiatu Puławskiego 2019/2020. Chłopcy niebawem będą reprezentować szkołę na zawodach rejonowych w Leszkowicach.
W zawodach brały udział także dziewczęta, które po bardzo dobrym występnie zajęły 5 miejsce.

 

Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za zawody rejonowe.

 

Spotkanie z autorem w Bibliotece Miejskiej

8 października 2019 r. w Filii nr 5 Biblioteki Miejskiej w Puławach odbyły się 3 spotkania z autorem  książki „Jak być lepszym -  w życiu prywatnym i zawodowym”. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 7 – 8.

Pisarz dużo opowiedział o tym, jak ważne w życiu każdego człowieka jest posiadanie pasji. Równie istotne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Mówił również o tym, że każdy człowiek ma dwa oblicza – to dobre i to złe. Tylko od nas samych zależy, którą twarz pokażemy światu i innym ludziom. Zachęcał do tego, aby każdego dnia stawać się coraz lepszą wersją siebie.

Konkurs Pix Programming Challenge PL

Zapraszam do udziału w międzynarodowym konkursie z zakresu programowania.

Pix Programming Challenge to międzynarodowy konkurs programistyczny dla dzieci i młodzieży. Jest on w pełni przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji PixBlocks. Konkurs jest organizowany w 5 krajach europejskich, Indiach oraz Nigerii.

Zarówno udział w konkursie jak i aplikacja są całkowicie bezpłatne!

Uczestnicy konkursu muszą rozwiązać zadania z zakresu programowania. Zadania dostosowane są do różnych grup wiekowych. Dla najmłodszych są to zadania z zakresu programowania blokowego, a dla starszych uczestników konkursu – zadania z zakresu programowania tekstowego w języku Python.

Udział w konkursie może wziąć każda osoba, która jest uczniem/uczennicą szkoły podstawowej oraz średniej.

Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej pixchallenge.org.

Chęć wzięcia udziału w konkursie prosimy zgłaszać do p. Marcina Słomki.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dziś (4 października) w naszej szkole odbyła się akcja Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Wybrani uczniowie tzw. Lotne Patrole Egzaminacyjne uzbrojeni w identyfikatory, a przede wszystkim zestawy egzaminacyjne odpytywali z tabliczki mnożenia kolegów, koleżanki, a także nauczycieli i pracowników naszej szkoły. 

Wyruszyliśmy także poza teren szkoły odpytywać przypadkowych przechodniów.

Sprawdziliśmy mi.n. wiedzę pracowników Urzędu Miasta na czele z Prezydentem Pawłem Majem, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Alior Banku, radia Puławy24, oraz pracowników okolicznych sklepów i przypadkowych przechodniów.

Każdy, kto poprawnie odpowiedział na 5 pytań otrzymał certyfikat luz tabliczkę eksperta tabliczki mnożenia.

Przeprowadzono także ogólnoszkolny konkurs na Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia, wyniki będą dostępne na początku przyszłego tygodnia.

Zapraszamy do GALERII.

3b w jednostce wojskowej

4 października w ramach realizacji treści dotyczących doradztwa zawodowego klasa III b udała się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej „Twierdza” w Dęblinie. Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez żołnierzy. Trzecioklasiści zwiedzili teren jednostki, obejrzeli eksponaty w niewielkim muzeum, zaznajomili się z mapą dotyczącą obrony terytorialnej naszego regionu. Najwięcej emocji wzbudziła przejażdżka quadem i wojskowym jelczem. Na koniec żołnierze poczęstowali nas gorącą żołnierską herbatą i wręczyli upominki. To był miło spędzony czas.

Zapraszamy do GALERII.

Dzień Chłopaka w 6b

Każda klasa Dzień Chłopaka obchodzi na różne sposoby. Dziewczęta z naszej klasy, tj. z klasy 6b, dla swoich klasowych chłopaków przygotowały grę terenową po Puławach.

Okazało się, że po wybuchu bomby atomowej przetrwali tylko oni - wspaniała JEDENASTKA. Wychowała ich lwica, aż pewnego dnia odnaleźli fotografie z ludźmi podobnymi do nich, lecz starszymi. Było też kilka wskazówek... Podzielili się na dwie grupy i rozwiązując zadania, szyfry, rebusy - poznawali historię Puław. Zabawa był przednia, wszyscy bawili się świetnie. Uśmiech nie schodził z ust chłopców, którzy odkrywali różne tajemnice swego rodzinnego miasta i z ust dziewcząt, którze wraz z rodzicami czekały na swoich kolegów na wyznaczonych stanowiskach.

 

 

Dzień Chłopaka w klasie 5f
We wtorek 1 października w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki samodzielnie przygotowały dekoracje oraz pamiątkowe laurki, które były spersonalizowane dla każdego klasowego asa. Dzięki pomocy naszych rodziców mogliśmy skosztować przepysznych słodkości. Całość dopełniała lecąca w tle muzyka taneczna, a rozmowom i żartom nie było końca. To była bardzo przyjemna godzina wychowawcza :)
Zapraszamy do GALERII.
Uczniowie klasy 5F
Kartki dla Powstańców. Pamiętamy i dziękujemy

1 sierpnia wielu z nas o godzinie 17.00 zatrzymuje się, aby dać wyraz pamięci o przeszłości. Godzina Wolności – Godzina W. Puławianie od lat zbierają się w tym szczególnym dni przy tablicy poświęconej poetce i sanitariuszce Krystynie Krahelskiej „Danucie” poległej 2 dnia powstania.

Na Skwerze Niepodległości mijamy rzeźbę przedstawiającą matkę opiekującą się dzieckiem. Macierzyństwo to rzeźba powstańca warszawskiego  - Jarosława Olejnickiego po wojnie tworzącego w Nałęczowie. Na ulicy Krańcowej stał dom z czerwonej cegły – dom rodzinny Opaniów. Julian Opania „Zych” - Tata Mariana Opani, znanego aktora, walczył i poległ w Powstaniu Warszawskim.To tylko niektóre powstańcze wątki związane z naszym miastem.

Włączając się w akcje Fundacji Sensoria  - Kartka dla Powstańca chcemy dołączyć osobisty kontakt z Powstańcami Warszawskimi do obszaru naszej pamięci o tym wydarzeniu. Uczniowie klas 5, 6, 7 tworzyli własnoręcznie kartki i pisali osobiste listy do wybranych Powstańców Warszawskich. Przekazujemy życzenia wszelkiej pomyślności i podziękowania za podjęty wysiłek zakończony 2 października 1944 roku.

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Szanowni Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele

Nasza szkoła uczestniczy w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 4 października 2019 r.

Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.wmtday.org/pl.

Program:
30.09. - 03.10.2019r..

Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.

 

04.10.2019r.

Egzaminy z tabliczki mnożenia.
        Konkurs Klasowy Mistrz Tabliczki Mnożenia.

 

08.10.2019r.

Konkurs Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia.

 

Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy - nauczyciele matematyki

Dzień Chłopaka

30 września w całej Polsce składamy życzenia chłopakom - tym małym, większym i całkiem dużym. Dzień Chłopaka jest okazją nie tylko do tego, by życzyć panom wszystkiego najlepszego, ale i zastanowić się m.in. nad tym, jaki chłopak powinien być, jaki jest wzór chłopaka. Dziewczęta w naszej szkole stwierdziły, że to osoba kulturalna, punktualna, koleżenska, życzliwa, chętnie pożyczająca przybory szkolne, wyrażająca się w taki sposób, by nikogo nie obrazić...

W wielu klasach naszej szkoły taki wzór wybrano. PODOBIZNY WZOROWYCH CHŁOPAKÓW można podziwiać na tablicy Rady Samorządu Uczniowskiego, który te wybory zorganizował. Wszystkim zwycięzcom - klasowym wzorom - z serca gratulujemy!!!

 

 

Zapraszamy do obejrzenia tej niezwykłej i zabawnej galerii!

Dzień Chłopaka

Obchodzony 30 września Dzień Chłopaka stał się w Szkole Podstawowej nr 11 im. Henryka Sienkiewicza okazją do tego, by złożyć chłopakom naszej szkoły życzenia za pomocą specjalnej poczty, którą zorganizowała RSU. Dziewczęta swoim ulubieńcom, kolegom z klasy i nauczycielom wysyłały kartki z niezwykłymi życzeniami. Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o tym, że to właśnie patron naszej szkoły, czyli Henryk Sienkiewicz, jest autorem tak powszechnie używanego i znanego słowa - POCZTÓWKA.

Panowie. Wprawdzie Wasze święto już należy do historii, ale jeszcze raz - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

 

Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała tego dnia też kiermasz słodkości. Był to BABECZKOWY DZIEŃ. A ponieważ chłopcom należały się przywileje - przecież to ich święto - otrzymali oni tego dnia specjalną bonifikatę. Mogli kupić babeczki po obniżonej cenie... Byo słodko i smacznie. Jak na Dzień Chopaka przystało!

 

 

Otwieramy bibliotekę

ODWRÓCONY ESCAPE ROOM

 

 

W pracy szkoły i biblioteki wykorzystujemy nowoczesne technologie w edukacji, dlatego do rozwiązania hasła w zabawie „Odwrócony Escape Room” potrzebne będą uczniom  telefony z aplikacją odczytującą kody QR.

 

Zachęcamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w przygodzie z kodami QR. Waszym zadaniem będzie znalezienie klucza – hasła do otwarcia biblioteki.

 

Na terenie szkoły rozwieszone będą cztery kody QR. Po ich odczytaniu trzeba ułożyć hasło – klucz i przyjść      z nim do biblioteki oraz pokazać nam przynajmniej jedno słowo rozszyfrowane w telefonie. Osoby, które prawidłowo rozwiążą hasło otrzymają nagrodę-niespodziankę.

 

Zabawa trwa od 1 do 11 października. W tym czasie możecie używać telefonów do odczytywania zadań.

 


 

QR kod zamieszczony powyżej może posłużyć jako test sprawdzający poprawnie działającą aplikację.

 

Teresa Swinarska, Jolanta Żmudzka

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )