Wrzesień - rok szkolny 2019/2020

Warsztaty ekologiczno - turystyczne

We wrześniu klasa 2c rozpoczęła drugi cykl warsztatów ekologiczno- turystycznych organizowanych w puławskim Młodzieżowym Domu Kultury. W trakcie tych zajęć uczniowie zgłębiają wiedzę przyrodniczą, poznają tajemnice, które skrywa otaczająca nas przyroda. Dzieci kształtują postawy proekologiczne, uczą się dostrzegania piękna w przyrodzie oraz okazywania jej szacunku. Rozwijają zdolności poznawcze, są uwrażliwiane na problemy środowiska przyrodniczego poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą.

Zapraszamy do GALERII.

 

Klasy 2b i 2c na wycieczce w Wojciechowie

30 września 2019 r. klasy 2b i 2c wybrały się na wycieczkę do Wojciechowa. Dzieci zwiedziły Muzeum Minerałów. Wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których poznały budowę Ziemi i różne rodzaje skał. Uczestniczyły w pokazie wybuchu wulkanu. Miały również okazję stać się poszukiwaczami złota. Klasy rywalizowały ze sobą w grze terenowej w pobliskim lesie. Na szczęście obu udało się znaleźć ukryty skarb.

Pobyt w Wojciechowie zakończył się ogniskiem, dzieci mogły wspólnie spędzić czas podczas posiłku, rozmów i zabaw integracyjnych.

Zapraszamy do GALERII.

Wycieczka rowerowa klasy 5F

W poniedziałek 30 września wraz z opiekunami wybraliśmy się na wycieczkę rowerową nad rzekę Kurówkę. Po sprawdzeniu stanu technicznego rowerów oraz podzieleniu się na kolumny wyruszyliśmy w drogę. Pomimo kapryśnej pogody humory dopisywały wszystkim, a wycieczka miała nie tylko charakter integracyjny i sportowy, lecz także edukacyjny.
Nad Kurówką, Pan Marcin Kika w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam co to są meandry, jaki materiał skalny niesie ze sobą rzeka oraz w jaki sposób przebiega erozja brzegów rzecznych. Dodatkowo, nasz rajd był dla nas świetną okazją do sprawdzenia naszej wiedzy z dziedziny przepisów ruchu drogowego oraz znajomości znaków drogowych. Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni. To była wspaniała przejażdżka :)
Zapraszamy do GALERII.
Uczniowie klasy 5F
Dzień Chłopaka w grupie 0a

30 września 2019 r. w grupie 0A obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki wraz z wychowawczyniami Panią Moniką Szarugą i Panią Karoliną Korbus przygotowały niespodziankę dla chłopców… Każdy SUPER CHŁOPAK otrzymał medal oraz dyplom.

Chłopcy poczuli się wyjątkowo a uśmiechy nie schodziły z twarzy do końca zajęć.

Klasa 7d w Lublinie

Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy 7d wybrali się na wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem programu był spacer po Ogrodzie Botanicznym z przewodnikiem. Temat tej ciekawej lekcji biologii to „Zobacz, poznaj i pomóż je chronić. Polskie rośliny chronione, rzadkie i zagrożone”.

Następnie na Uniwersytecie Przyrodniczym uczniowie mieli przyjemność zobaczyć między innymi urządzenia służące do wyrobu wędlin czy makaronów, a także poobserwować pod mikroskopem bakterie oraz  wysłuchać interesującej lekcji na temat higieny żywności.

Zapraszamy do naszej GALERII.

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Szanowni Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele

Nasza szkoła uczestniczy w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 4 października 2019 r.

Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia.

Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.wmtday.org/pl.

Program:
30.09. - 03.10.2019r..

Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.

 

04.10.2019r.

Egzaminy z tabliczki mnożenia.
        Konkurs Klasowy Mistrz Tabliczki Mnożenia.

 

08.10.2019r.

Konkurs Szkolny Mistrz Tabliczki Mnożenia.

 

Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy - nauczyciele matematyki

Dzień Chłopaka w klasie 6a

Z okazji Dnia Chłopaka uczennice klasy VI a wraz z wychowawczynią przygotowały dla chłopców gazetkę z życzeniami oraz stylowe krawaty. Ponadto cała klasa rewelacyjnie bawiła się w puławskim Escape Roomie, a potem wszyscy delektowali się pysznymi lodami i ciasteczkami.

6e na Lubelskim Festiwalu Nauki

Uczniowie klasy 6e nie ominą nigdy okazji do uczestniczenia w warsztatach organizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. W tegorocznej edycji tego naukowego wydarzenia,  ćwiczyliśmy umiejętność obsługi mikroskopu i przygotowywania preparatu mikroskopowego. Dokumentację obserwacji ułatwiły nam smartfony, a dokładniej ich aparaty fotograficzne. Zawsze jest interesująco, gdy można zajrzeć do wnętrza rośliny. Wszystkim polecamy udział w kolejnych edycjach festiwalu.

Zapraszamy do GALERII.

Twierdza Modlin zdobyta wycieczka klas 7b i 6d

Dnia 30 września uczniowie klasy 7 b i 6 d spędzili dzień w Twierdzy Modlin. Wśród licznych atrakcji największe wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł schron Pułkownika Piętki, Reduta Napoleona, Brama Północna i Cytadela. Zwiedzanie budowli podziemnej, zamieszkanej przez nietoperze, odbywało się w świetle latarek.

Kolejnym punktem programu była gra terenowa i zawody strzeleckie. Nagrodą za sprawne rozwiązanie szyfrów w grze była skrzynia pełna skarbów-smacznych kiełbasek, które uczniowie upiekli na ognisku. Na zakończenie naszej wycieczki, dziewczynki, złożyły chłopcom życzenia i obdarowały słodkim drobiazgiem. 

Klasa 3c w Warszawie

W dniu 27 września uczniowie klasy IIIc wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie interaktywnej wystawy w Centrum Nauki Kopernik. Dzieci mogły tam nie tylko oglądać eksponaty, ale przede wszystkim przeprowadzać eksperymenty i wykonywać doświadczenia. Dzięki temu, dotychczas skomplikowane zjawiska, stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Wszyscy przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął bardzo szybko

Następnie, korzystając z pięknej pogody odbyliśmy spacer ulicami stolicy. Kolejnym punktem wyjazdu było odwiedzenie Pijalni Czekolady „Wedel”. Po krótkiej, ale bardzo ciekawej opowieści o historii Wedla i powstawaniu czekolady, zostaliśmy zaproszeni do degustacji tego wyjątkowego napoju. Uczestniczyliśmy także w warsztatach cukierniczych, w których ozdabialiśmy przygotowane dla nas wedlowskie torciki. Wycieczka była bardzo udana i długo zapadnie nam w pamięci.

Zapraszamy do GALERII.

Marsz nadziei

26 września przedstawiciele naszej szkoły, klasa Vc pod opieką p. Iwony Chmielewskiej, wzięli udział w corocznym marszu organizowanym przez puławskie hospicjum.

O godzinie 10.00,  przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Dęblina, uczestnicy wyruszyli spod Urzędu Miasta. Udali się pod hospicjum, gdzie zagrano piosenkę dla podopiecznych. Celem marszu był port Marina Puławy. Tam chętni uczestnicy wzięli udział w zabawach, skosztowali kiełbasek lub drożdżówek oraz zaprezentowali się na scenie. Przedstawiciele klasy Vc wykonali hymn szkoły, do czego perfekcyjnie przygotowywała ich p. Ewa Jurkowska, nauczycielka muzyki.

 

Zapraszamy do GALERII.

4a w Woli Okrzejskiej

23 września uczniowie klasy 4a wybrali się na wycieczkę do Woli Okrzejskiej. Jest to miejsce bliskie naszemu sercu ponieważ tam właśnie przyszedł na świat PATRON NASZEJ SZKOŁY. Pierwszym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA, które utworzone zostało 1966 roku. 
W pozostałościach majątku przeżyliśmy podroż w czasy Sienkiewicza oraz poznaliśmy szczegóły z życia NOBLISTY. Mieliśmy okazję obejrzeć fotografie, rzeczy codziennego użytku rodziny Sienkiewiczów, rekwizyty z filmów oraz makiety bitew opisanych w powieściach. Po emocjonującym zwiedzaniu był czas na relaks przy ognisku. Wycieczkę zakończyliśmy wejściem na KOPIEC SIENKIEWICZA, który na wszystkich uczestnikach wywarł ogromne wrażenie.
To była bardzo udana wycieczka i mile spędzone chwile.
Zapraszamy do GALERII.
Dni Kreatywności

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole po raz pierwszy miały miejsce Dni Kreatywności, których inicjatorką była p. Iwona Chmielewska, a współorganizatorką p. Ilona Wrótniak-Terlecka. Działania te zostały zainspirowane książką pt. „The DotPetera Reynoldsa. Bohaterką krótkiej ilustrowanej książeczki jest Vashti, która dzięki pomocy nauczycielki i postawieniu małej kropki, odnajduje w sobie artystkę. Kropka staje się symbolem kreatywności, odwagi, poszukiwania mocnych stron, odkrywania talentów.

Od poniedziałku 19 września chętni nauczyciele prowadzili w ramach swoich zajęć lekcje, na których przewijał się motyw tejże kropki. Pozwoliło to na pokazanie, w jak wielu obszarach jest miejsce na pomysłowość i niebanalne podejście do nauki. Uczniowie, przy wsparciu wychowawców, przygotowywali Drzewa Talentów, którymi zostały udekorowane drzwi do poszczególnych sal lekcyjnych. Działanie to uświadomiło uczestnikom zajęć, że każdy z nas posiada jakąś mocną stronę, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę..  Klasom zostało również zaproponowane wykonanie techniką kropek prac plastycznych i napisanie wierszy, które można przeczytać na stronie szkoły w zakładce „Młodzież pisze”. Prace tworzą dekorację szkolnych korytarzy. Czwartek był dniem kropkowego stroju i zdjęć upamiętniających kreatywne działania. Od tego dnia uczniowie mieli również możliwość zmierzenia się z zagadkami logicznymi ukrytymi w kropkach rozmieszczonych na drugim piętrze naszej szkoły.

Zaproponowane aktywności cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że podobne działania na stałe zagoszczą w murach naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w nasze kropkowe działania, nauczycielom za ich pomysłowość i zaangażowanie oraz rodzicom za wsparcie i zachęcanie dzieciaków do wzięcia udziału w zaproponowanych działaniach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Chcę zobaczyć DNA

20 września klasa 8a w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki uczestniczyła w zajęciach pt.: „Co siedzi w żywej komórce? Chcę zobaczyć DNA!”. Uczniowie pod opieką nauczycielki biologii - Małgorzaty Kuś udali się do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, gdzie w  laboratorium Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin utrwalili wiedzę na temat budowy kwasu dezoksyrybonukleinowego oraz jego funkcji w komórce. Uczniowie poznali poszczególne etapy ekstrakcji DNA oraz samodzielnie przeprowadzili proces izolacji  materiału genetycznego w skali makro z owocu kiwi.

Zapraszamy do naszej GALERII.

 

Zajęcia taneczne w klasie IIIB

19 września uczniowie klasy III b wzięli udział w zajęciach tanecznych w ramach obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 do tańca zachęcał pan Wojciech Gędek – instruktor Studia Tańca POKUS. To był intensywny trening, a mimo to trzecioklasiści z dużym zaangażowaniem włączyli się w taneczną aktywność, która sprawiła im wiele radości.

Zapraszamy do GALERII.

Z mikroskopem za pan brat

W środę 18.09.2019 r. nasza klasa pod opieką wychowawczyni Barbary Grontkowskiej  wzięła udział w projekcie edukacyjnym ,,Z mikroskopem za pan brat'' zorganizowanym w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Udaliśmy się do Instytutu Badawczego w JUNG-u. Od godziny 9:00 do 10:15 świetnie się bawiliśmy i poszerzaliśmy swoją wiedzę o świecie roślin, owadów, bakterii i grzybów. Przypomnieliśmy sobie budowę mikroskopu i samodzielnie wykonaliśmy preparaty mikroskopowe, które z zainteresowaniem oglądaliśmy.

Zajęcia bardzo nam się podobały, wszyscy byliśmy bardzo zaangażowani i aktywni.
Szkoda, że trwały tak krótko.
Z pewnością za rok znowu zgłosimy się do udziału w równie atrakcyjnym projekcie 
Kropki na wodzie

 

Ruszyły zajęcia rękodzieła artystycznego dla klas 5. Z okazji Dnia Kropki tworzyliśmy niepowtarzalne wzory na zagęszczonej wodzie. Nasze kropki falowały, zmieniały kolory, przekształcały się w kwiatki, chmurki, roślinki… Każdy widział coś innego! W magiczny sposób przenosiliśmy wzory na papier. W ten sposób poznaliśmy turecką sztukę EBRU (marmurkowanie).

Zapraszamy do naszej GALERII.

Hanna Bilotserkovets

 

Co się kryje we wnętrzu rośliny?

Na to pytanie poszukiwali odpowiedzi uczniowie klasy Vc. 20 września 2019 roku wraz z wychowawczynią, p. I. Chmielewską, wybrali się do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, by w ramach XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki, zgłębić tajemnice tkanek.

Warsztaty trwały 2 godziny. Młodzież oglądała tkanki roślinne oraz zwierzęce, a także samodzielnie sporządzała preparaty i oglądała je pod mikroskopem. Wygląd krwi, płatka róży czy włosa w powiększeniu, nie jest już dla nikogo tajemnicą.

W drugiej części zajęć uczniowie mieli możliwość posadzenia grochu, fasoli, a także rosiczki. Zadanie wzbudziło wiele emocji, ponieważ odbywało się w laboratoryjnych warunkach z użyciem specjalistycznego sprzętu. Stworzone minihodowle uczniowie mogli zabrać do domu, by obserwować kolejne etapy wzrostu roślin.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Klasa 7a w IUNGu

18 września uczniowie klasy 7a wzięli udział w niecodziennych zajęciach laboratoryjnych.

W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki  klasa pod opieką wychowawcy - Małgorzaty Kuś udała się do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. W laboratorium Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin uczniowie mieli okazję poznać świat roślin rosnących na pożywkach w zamkniętych pojemnikach.

Pod okiem doświadczonych pracowników Instytutu każdy uczestnik warsztatów założył własną hodowlę, która posłuży do prowadzenia obserwacji wzrostu i rozwoju roślin w szkolnej pracowni biologicznej. W drugiej części zajęć uczniowie samodzielnie wykonali preparaty mikroskopowe i prowadzili obserwacje elementów budowy tkanek roślinnych oraz mogli obserwować szczegóły budowy zewnętrznej owadów.

Zapraszamy do naszej GALERII

Pamięć i przestroga - akt drugi. 17 września 1939.

 

Trwamy we wrześniowej zadumie i historycznej refleksji. Pamiętamy 1 września, chcemy także pamiętać 17 września 1939 roku, dzień kiedy Związek Radziecki zaatakował Polskę. Rozpoczął się wtedy, bardzo smutny  dla wielu Polaków czas. 

W 80. rocznicę tych wydarzeń, przedstawiciele naszej szkoły - jako poczet sztandarowy: Natalia, Magda, Zofia, Julia, Iga, Szymon, Jan wraz z opiekunem brali udział w uroczystej Mszy Świętej w kościele p.w. św. Józefa na Włostowicach. W następnej części uroczystości wzięliśmy udział w złożeniu ziemi z grobu płk Macieja Kalenkiewicza w niszy pomnika poświęconego Męczeństwu Polaków na Wschodzie.

Autor zdjęć: Daniel Krawczyk.

Za udostępnienie dziękujemy.

W. Kostecki

Dni Kreatywności w Szkole

W związku z obchodami Dni Kreatywności w Szkole, 16 września w na poziomie oddziałów zerowych ogłoszono konkurs na "najbardziej zakropkowaną grupę". Oczywiście wszystkie zerówki wzięły udział i mocno się zakropkowały, dlatego komisja konkursowa miała niemały kłopot z podjęciem ostatecznej decyzji i wyłonięciem zwycięskiej grupy…

Najbardziej zakropkowana okazała się grupa 0C. Serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do GALERII.

 

Warsztaty garncarskie w Muzeum Nadwiślańskim w ramach Lubelskiego Festiwalu Naukowego

19 września uczniowie klasy 2b mieli okazję poznać tajniki lepienia z gliny. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat wykorzystywanego surowca i narzędzi oraz pracy garncarza na przestrzeni wieków. Podczas warsztatów, korzystając ze wskazówek instruktora, uczniowie samodzielnie ulepili i udekorowali misy. Warsztaty stanowiły nie tylko okazję do rozwijania zdolności manualnych, lecz przede wszystkim sprawiły dzieciom ogromną radość.
Zapraszamy do GALERII.

 

 

Wycieczka klasy 8C

 

Dnia 18 września 2019 roku w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki nasza klasa 8C uczestniczyła zajęciach – Historia Zespołu Pałacowo-Parkowego Książąt Czartoryskich. Gdy dotarliśmy na miejsce pan przewodnik zaprowadził nas do Centralnej Biblioteki Rolniczej IUNG, gdzie mogliśmy zobaczyć jak robi się okładki na książki oraz obejrzeć piękne stare ilustracje z zabytkami parku Czartoryskich. Nawet niektórym z nas udało się użyć jednej ze starych maszyn przeznaczonej do przycinania kartek.

Następnie poszliśmy na spacer do parku. Pan przewodnik opowiedział nam bardzo dużo ciekawych informacji o historii pałacu, parku oraz ich dawnych właścicielach. Choć pogoda nie była zbyt dobra każdy z nas chciał dowiedzieć się jak najwięcej.

Była to dla nas interesująca wyprawa.

Zapraszamy do GALERII.

N. Kubala

Jak zajrzeć do wnętrza rośliny?

Dnia 17.09.2019r. klasa VB wraz z wychowawczynią p. Agatą Kantorską wybrała się do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa na warsztaty w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Zajęcia pt. "Jak zajrzeć do wnętrza rośliny?” trwały 2 godziny i były podzielone na dwie części. W pierwszej części zajęć dzieci poznawały specyfikę pracy w laboratorium, a następnie samodzielnie wykonywały nasadzenia roślin w sterylnych warunkach przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Druga część warsztatów była związana z pracą przy mikroskopach. Prowadzący pokazywał dzieciom jak przygotować preparaty roślinne i zwierzęce, a następnie jak obsługiwać mikroskop w celu uzyskania jak najlepszego obrazu. Pod koniec uczestnicy sami wykonywali preparaty roślinne i obserwowali je pod mikroskopem.

Zapraszamy do naszej GALERII.

Udział klasy 2b w projekcie IUNG „O czym szumią drzewa"

17 września uczniowie klasy 2b, wraz z wychowawczynią p. Agatą Skowyrą, wzięli udział w wycieczce terenowej po puławskim ogrodzie zabytkowym w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. W praktyczny sposób dowiedzieli się, po czym rozpoznać gatunki drzew. Mieli okazję zebrać liście i nasiona poszczególnych drzew, które posłużą im do wzbogacenia kącika przyrodniczego. Jednocześnie dzieci poznały ciekawostki o życiu zwierząt i ptaków zamieszkujących puławski ogród.

Zapraszamy do GALERII.

 

 

Najładniejszy zamek z piasku

12 września w przyszkolnej piaskownicy odbył się konkurs na Najładniejszy zamek z piaskuWyniki poznaliśmy 19.09.2019 r., podczas których dzieci otrzymały nagrody. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie:

  • Krystian Kosmowski, Bartłomiej Dąbrowski, Bartosz Kostrzewa, Franciszek Materek, Magdalena Złotnicka, Jakub Kozak i Jakub Plewka.

Drugie miejsce zajęli uczniowie:

  • Lidia Głuchowska, Amelia Dobrowolska, Maja Badeńska, Natalia Wójcik i Antoni Wójcik. Trzecie miejsce zajęli uczniowie: Natalia Nogalska, Nadia Bochenkiewicz, Oliwia Musiatowicz, Nina Szymanek, Aleksandra Wenerska, Szymon Kleszczyński, Frank Kowalik oraz Maja Cwajda, Kornel Krajewski i Krzysztof Kacperczyk.

Zapraszamy do GALERII.

Czwartki Lekkoatletyczne

12.09.2019r. na stadionie MOSiR odbyły się zawody sportowe „Czwartki Lekkoatletyczne”. Naszą szkołę reprezentowała bardzo liczna grupa sportowców z naszej szkoły – 30 uczniów. Dzieci rywalizowały w konkurencjach lekkoatletycznych tj. bieg na 60m, 300m, 600m, 1000m, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową.

Każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje możliwość w dwóch wybranych konkurencjach. Mimo bardzo mocnej konkurencji (w zawodach uczestniczyły niemal wszystkie puławskie szkoły) nasi uczniowie odnieśli wiele zwycięstw. Najczęściej na stopniach podium stawali: Iga Kuchczyńska, Maciej Olszański, Julia Pękala, Jagoda Gil.

Zapraszamy do GALERII.

Nie szufladkuj talentu

Kolejne projekty etwinning w naszej szkole

Miło nam przekazać kolejną dobrą informację. Już od września w naszej szkole ruszają kolejne projekty w ramach programu eTwinning.

Co to jest eTwinning? – część unijnego programu pod patronatem Komisji Europejskiej, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno - komunikacyjnych. Wiele szkół europejskich, także z Polski, bierze udział w projekcie łączenia szkół z innych krajów w jedną wielką „rodzinę” .Szkoła Podstawowa nr 11 im. Henryka Sienkiewicza jako pierwsza ze szkół puławskich zaczęła się angażować się w projekty eTwinning. Kolejne projekty realizowane są nieprzerwanie od ponad 14! Pomocą w projektach (rejestracja, przeprowadzenie) służą Beata Kryczka-Tarka I Anna Bieleń - koordynatorki projektów eTwinning.

 

Zapraszamy do współpracy i wspólnych projektów.

 

 

Projekt Let's create our digital journal!

 

Projekt skierowany jest do uczniów w wieku 9-14 lat, a dotyczy codziennego życia uczniów w szkole. Uczniowie tworzą elektroniczny „dziennik szkolny”: dziennik wydarzeń, działań i uczuć uczniów na temat ich szkoły i szkół partnerów. Projekt rozpoczyna się w połowie września 2019 r., a kończy w połowie czerwca 2020 r. Pomysł jest prosty: pragniemy stworzyć uczniom możliwości komunikacji w języku angielskim, jednocześnie dzieląc się informacjami na temat ich życia w szkole (zajęciach szkolnych, pozalekcyjnych, przyjaciołach, nauczycielach itp.), a także porównać je z życiem ich partnerów w innych krajach europejskich. Ostatecznym rezultatem jest stworzenie cyfrowego dziennika szkolnego. Partnerzy projektu to uczniowie z 7 szkół:

Nazwa szkoły Adres Kraj

Collège Rémy Nainsouta

Quartier Ducharmoy

97120 Saint-Claude

Guadeloupe

French West Indies

Szkoła Podstawowa nr 11

Legionu Pułaskiego 8

24-100 Puławy

Poland

IE Montagut

C/ Camí de la Riera de Dalt, s/n

08398 - Santa Susanna

Spain

IES Padre Manion

Calle Gonzalo Gallas s/n

CP 18003 -Granada

Spain

Képes Géza Általános Iskola

4700 Mátészalka,

Szokolay Örs út 2-4.

Hungary

Collège Voltaire

Rue de Berry

18400 Saint-Florent-sur-Cher

France

Uğur Okulları Ünye Fatsa Kampüsü

Saraçlı Mah. Eğiloğlu Sk.

No: 21 Ünye/ORDU

Turkey

Nasze działania i rezultaty warto śledzić na Twin Space: https://twinspace.etwinning.net/91010/home

 

Projekt Nauczanie przez programowanie

 

Projekt skierowany szkół podstawowych.Wspólne opracowanie słownika terminologii związanej z programowanie i robotyką "Słowniczek młodego programisty". Stworzenie quizu on-line. Opracowanie poradnika: „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci. ”Przygotujemy materiał dotyczący terminologii związanej z programowaniem. Nasze działania i rezultaty warto śledzić na Twin Space: https://twinspace.etwinning.net/84327/home

 

 

 

Nowe projekty w naszej szkole

Klasa 2e, 5a, 5f, 6e i 7b rozpoczęły nowe projekty edukacyjne we współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Projekt  Uniwersytetu  Dzieci  w klasie to propozycja, która pozwala uczynić szkolne zajęcia interesującymi, zachęcającymi do podejmowania różnorodnych działań, zaspokajających ciekawość poznawczą dzieci. W ramach realizacji projektu edukacyjnego nauczyciel otrzymuje dostęp do bezpłatnych gotowych scenariuszy lekcji, materiałów, filmów, instrukcji. Projekty edukacyjne dotyczą różnych dziedzin nauki m.in. matematyki, programowania, zarządzania emocjami, przyrody czy techniki i dostosowane są do potrzeb uczniów klas 1–3 i 4–8. W przypadku starszych klas szkoły podstawowej idealnie sprawdzą się na godziny wychowawcze, ponieważ poruszają zagadnienia związane z emocjami i pracą projektową.

Podczas lekcji dzieci nauczą się, jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje, dobrze komunikować się ze sobą, działać na rzecz najbliższego otoczenia. Te umiejętności są niezbędne do dobrego funkcjonowania w przyszłości.

O kolejnych etapach naszych działań będziemy informować na bieżąco.

Klasa VI A konserwuje rowery

W środę 11 września klasa VI A mogła wykorzystać swoją wiedzę dotyczącą przygotowania i konserwacji roweru w praktyce. 

Uczniowie w grupach diagnozowali stan techniczny swoich rowerów i dokonywali potrzebnych korekt.
Niektóre czynności zostały wymuszone przez nauczyciela np: pompowanie kół. Przekonaliśmy się jaka jest różnica pomiędzy pompką nożną a ręczną :). Ustawiliśmy wysokość siodełek w zależności od wzrostu użytkownika roweru. A na koniec sprawdziliśmy działanie hamulców.
Uczniowie wykazali ogromne zaangażowanie na lekcji pod chmurką.
Do zobaczenia na szlaku rowerowym.

Zapraszamy do GALERII.

Narodowe Czytanie w Puławach

7 września 2019 r. nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w Narodowym Czytaniu organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Puławach.

Reprezentowali nas uczniowie z klas VIe 

  • Julia Gaweł
  • Weronika Staniak
  • Zuzanna Moskalik
  • Agata Wąchała

oraz

  • Igor Ziembowicz z klasy VIIb

Pod opieką p. Teresy Swinarskiej uczniowie przygotowali się do czytania wybranych nowel polskich i pięknie zaprezentowali przed mieszkańcami Puław.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 

 

 

Pierwszaki i Zerówkowicze na start

2 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy Rok Szkolny 2018/2019. Po Mszy świętej w kościele pod wezwaniem  Świętej Rodziny uczniowie klas 1 wraz z rodzicami oraz dzieci z oddziałów zerowych ze swoimi wychowawczyniami zgromadzili się w sali gimnastycznej. Tam najmłodszych uczniów powitali starsi koledzy z klasy 7 oraz Pani Dyrektor Monika Mocarska. Po przydziale klas i pamiątkowym zdjęciu dzieci wraz z rodzicami i wychowawczyniami udali się do swoich sal. Zrobimy wszystko, aby najmłodsi koledzy dobrze czuli się w naszej „Jedenastce”. 

Pamięć i przestroga

  

1 września o godzinie 1200 w Puławach  rozpoczęły się obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Naszym obowiązkiem jest pamiętać, nie wolno zapomnieć o czasie, który zadrwił z planów i marzeń, życie Polaków postawił na krawędzi. Bolesne ślady II Wojny Światowej nosi do dziś prawie każda polska rodzina. Jako szkoła odpowiedzialnie stajemy w sztafecie pokoleń. Podczas tej ważnej i podniosłej uroczystości patriotyczno – religijnej upamiętniającej ten niezwykły w historii czas dla każdego Polaka na Cmentarzu Wojennym przy ul. Piaskowej w Puławach nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej Szkoły W tym ważnym dniu społeczność szkolną reprezentowali: Małgorzata Grzęda, Sylwia Karpińska, Edyta Wrótniak, Wojciech Kostecki.

 

Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )