Maj

2e w Wojciechowie

23 maja 2016r. klasa II „E” wybrała się na wycieczkę do Wojciechowa. Pierwszym punktem programu było Muzeum Kowalstwa, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach, na których wykonali podkowy z masy solnej. Następnie udali się na wystawę w muzeum, gdzie oglądali przedmioty związane z kowalstwem. Po pobycie w muzeum odwiedzili kowala i kowalową. Piekli tam bułeczki i oglądali kowala przy pracy, który w śmieszny sposób opowiadał o swoim zawodzie. Po pysznym obiedzie nadeszła pora na wojciechowskie ZOO. Uczniowie oglądali tam różne zwierzęta, a następnie bawili się na placu zabaw. Było wspaniale!!

      

      

    

Nagroda za sumienną pracę na rzecz szkoły

23 maja uczniowie pracujący w redakcji gazetki szkolnej Nasza Szkoła Podwórkiem Przyjaciół oraz w Radzie Samorządu Uczniowskiego udali się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem programu były zajęcia artystyczne w Muzeum Nadwiślańskim. Poprzez malowanie na ścianach, wykonanie rzeźb według własnej fantazji uczniowie mogli wyrazić siebie, przelać na prace własne emocje. Powstałe dzieła w niedługim czasie będzie można obejrzeć w naszej szkole.

 

       

      

            

 

Po zakończeniu pracy twórczej wszyscy udali się na wystawę"Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich". W Galerii Wystaw Czasowych zaprezentowane zostały jedne z najcenniejszych prywatnych kolekcji sztuki powstałych w Polsce w XX w. Uczniowie mogli nie tylko podziwiać wspaniałe eksponaty, ale też wyszukiwać i bliżej poznawać te, które odnajdywali i wskazywali na podstawie otrzymanego przez przewodnika opisu. Była to zabawa, która wymagała skupienia, spostrzegawczości, zwrócenia uwagi na szczegóły i jednocześnie przybliżała wspaniałe dzieła zgromadzone przez Litawińskich.
Nietypowym zadaniem dla uczestników wycieczki było poznanie eksponatów za pomocą zmysłu dotyku. Uczniowie z zasłoniętymi oczami dotykali plastikowych odpowiedników dzieł sztuki, a następnie musieli wskazać właściwy eksponat w gablotach Muzeum. W ten sposób dowiedzieli się w jaki sposób osoby niewidome poznają sztukę.

     

     

   

 

Po skończonych warsztatach w Muzeum Nadwiślańskim przyszedł czas na posiłek. Tradycyjnie była to pizza, którą wszyscy z apetytem zjedli w urokliwej restauracji na Rynku.
Wycieczka, sponsorowana przez Zarząd Rady Rodziców, była nagrodą za sumienną pracę uczniów na rzecz społeczności szkolnej.  

 

    

XXIV Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Oblęgorku

W dniach 20-22 maja przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w XXIV Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Oblęgorku. Nasi reprezentanci to: przewodnicząca RSU – Lena Janiszek (5a), zastępca – Wiktoria Sosnowska (6a) oraz pani Ilona Sumorek i pani Marzena Piskorska. Tradycyjnie zlot rozpoczął się przemarszem ulicami miasta wszystkich uczestników, a następnie Galą z udziałem pocztów sztandarowych, władz miasta Kielc i Oblęgorka, dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz zaproszonej rodziny Noblisty. Atrakcją imprezy były występy uczniów ukazujące scenki z dzieł Henryka Sienkiewicza oraz pokazy taneczne nauczycieli i przyjaciół szkoły w Oblęgorku. Niezwykle interesujące i humorystyczne było spotkanie z filmowymi odtwórcami postaci dzieł Noblisty – Danielem Olbrychskim i Janem Nowickim.  Aktorzy w zabawny sposób opowiadali o nietypowych sytuacjach, które miały miejsce na planie nagrywanych filmów.

 

   

  

 

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty w szkole w Oblęgorku – organizatora Zlotu. Obfitował w pokazy umiejętności tanecznych, wokalnych i recytatorskich uczniów. Mogliśmy podziwiać artystów z każdego poziomu wiekowego od „0” do III klasy gimnazjum. Licznie zgromadzeni potomkowie Henryka Sienkiewicza opowiadali o sobie, rozmawiali z uczestnikami Zlotu, podpisywali zakupione książki o pisarzu.  Tego dnia zostały wręczone dyplomy i nagrody dla uczniów, którzy zajęli wysokie miejsca w konkursach przygotowanych dla szkół sienkiewiczowskich. Lena Janiszek odebrała nagrodę dla naszej uczennicy – Wiktorii Tarki (5e), która zajęła I miejsce w konkursie literackim i dla Jakuba Pietrasa (5a), zdobywcy II miejsca w tej samej kategorii. Obydwoje przygotowała pani Anna Ląd.

    

     

 

Tego samego dnia w pałacu Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku uczestniczyliśmy w pikniku pełnym gier dotyczących życia i twórczości Noblisty i zabaw z czasów pisarza. 

 

    

 

Od kilku lat Zlot Szkół Sienkiewiczowskich posiada swoją flagę, która przekazywana jest kolejnym gospodarzom spotkania. W tym roku szkoła w Oblęgorku uroczyście przekazała flagę Lenie i Wiktorii, gdyż to nasza szkoła za rok będzie organizatorem jubileuszowego XXV Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich. 

 

   

 

Ostatni dzień Zlotu to wycieczka do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w podzamczu chęcińskim oraz zwiedzanie  zamku w Chęcinach.
Każdy Zlot Szkół Sienkiewiczowskich to integracja szkół imienia naszego Patrona, pielęgnowanie pamięci o pisarzu i umacnianie postaw patriotycznych. 

 

     

Wycieczka szkolna uczniów klasy 6a i 6b do Białowieży

W dniach od 17 do 19 maja 2016 roku uczniowie klas 6a i 6b uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Białowieży. Opiekę nad grupą sprawowały panie Anna Bieleń, Beata Kryczka i Justyna Strus. Program wycieczki był bardzo bogaty i pogoda na szczęście nie popsuła naszych planów. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Stadninę Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, odwiedziliśmy siedzibę Muzeum Przyrodniczego Białowieskiego Parku Narodowego a po zakwaterowaniu w pensjonacie „Gawra” udaliśmy się na kompleks basenów. Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy warsztatami z malowania na tkaninowych torbach w Ośrodku Kultury Białoruskiej, potem obejrzeliśmy Park Miniatur a następnie pojechaliśmy wąskotorówką do wioski Topiło na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie mogliśmy ominąć tajemniczego „Miejsca Mocy”. Wieczorem odbył się wycieczkowy „Must be the music”. Ostatni dzień rozpoczęliśmy od wędrówki ścieżką edukacyjną „Żebra Żubra”. Na jej zakończenie podziwialiśmy zwierzęta w rezerwacie pokazowym i mogliśmy zachwycić się ogromnymi okazami starych dębów na „Szlaku Dębów Królewskich”. W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się na Górze Grabarce. Wycieczka była bardzo udana i wszyscy pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do domu.

     

     

     

     

     

W Zakładzie Pszczelnictwa

W dniu 16 maja 2016r. klasa II „E” wybrała się do Zakładu Pszczelnictwa. Spotkała tam Panią Beatkę, która zapoznała dzieci z częścią świata zwierząt. Prosiła o słuchanie śpiewu ptaków, pokazywała pszczoły w szklanym ulu, omówiła ich życie i zwyczaje, zwróciła uwagę na pracę pszczelarza. Niespodzianką dla dzieci były trzmiele, które mieszkały w specjalnie przygotowanym pudełku. Następnie uczniowie oglądali maszynę, którą nazwali „sztuczną pszczołą”. Zapylała ona kwiaty truskawek. Wycieczka była ciekawa i udana.

   

      

 

Turniej Szkół Sienkiewiczowskich w Adamowie

Od kilku lat tradycją szkoły jest udział naszych uczniów w Turnieju Szkół Sienkiewiczowskich w Adamowie. W tym roku w sześciu konkurencjach swoich sił próbowało 15 uczniów z klas III-VI.

Oto poszczególne konkurencje i nasi reprezentanci:

Konkurs ortograficzny: Anna Jaraszek (6a), Julia Trych (6c), Małgorzata Rybczyńska (3d), Patrycja Borys (3a).

Gry terenowe:  Wiktoria Tarka (5e), Maja Sumorek (5b), Karolina Panicz (5b).

Konkurs matematyczny: Natalia Abramowicz (3c), Krzysztof Wilk (3d), Szymon Staszczyk (4a), Maja Rudnik (5a), Kuba Zawadzki (6d).

Konkurs z Języka Angielskiego: Oliwia Bogusz (6d), Zuzanna Dąbrowska (5a), Karol Kowalik (4c).

 

W tym roku Szkoła w Adamowie obchodzi 10 lecie nadania Imienia Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji Turniej odbył się wyjątkowo uroczyście. Podczas krótkiej części artystycznej zobaczyliśmy naszego Patrona we współczesnym świecie. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na słodkości i napoje. Punktem kulminacyjnym był smaczny tort. Miła i sympatyczna atmosfera sprzyjała zawieraniu nowych znajomości, swobodnej rozmowie na rożne tematy. Za rok z przyjemnością ponownie weźmiemy udział w międzyszkolnej rywalizacji w Adamowie.

O osiągnięciach naszych uczniów na Turnieju przeczytasz w zakładce „Nasze sukcesy”.

 

     

     

    

Turniej ekologiczny

W dniu 16 maja 2016 r. uczniowie klasy I b i I c brali udział w Międzyklasowym Turnieju Ekologicznym zorganizowanym przez MDK. Podczas różnych konkurencji musieli wykazać się m.in. znajomością grzybów jadalnych i trujących, liści i igieł drzew oraz odpowiadać na bardzo trudne pytania z zakresu warunków życia roślin i zwierząt. Z wielkim zaangażowaniem układali również hasła ekologiczne i rozwiązywali krzyżówkę z hasłem. Podczas rozwiązywania kolejnych zadań zdobywali punkty. Rywalizacja okazała się bardzo wyrównana i jednym punktem zwyciężyli uczniowie klasy I c zdobywając zaszczytne I miejsce. Najważniejsze jednak okazało się ugruntowanie wiedzy o otaczającej dzieci przyrodzie i środowisku.

    

      

  

Dzień Polskiej Niezapominajki

 Najpiękniejszy miesiąc maj... Wokół przyroda budzi się do życia i pokazuje nam swe niezwykłe oblicze. Gdzie nie spojrzeć zieleń najzieleńsza, burza kwiatów, tęcza kolorów... Wiosna mogłaby trwać wiecznie. Wśród pięknych kwiatów nieśmiało mrugają do nas niezapominajki. Pięknie pisała o nich polska poetka, Maria Konopnicka.

"Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

Od kilku lat 15 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Polskiej Niezapominajki, dzień pamięci o przyjaciołach i tych, którzy wyświadczyli nam wszelkie dobro.

Rada Samorządu Uczniowskiego ozdobiła drzwi sal lekcyjnych rysunkami niezapominajek i plakatami, zorganizowała też tzw. POCZTĘ NIEZAPOMINAJKOWĄ. Za jej pośrednictwem można było składać wyrazy swej życzliwości i pamięci zarówno kolegom, jak i nauczycielom. Nasze PANIE LISTONOSZKI wyglądały uroczo. W kolorach niezapominajek, z koszami przystrojonymi pięknymi kwiatami, odwiedziły każdą klasę i wręczyły wysłane "niezapominajki".

Uczniowie wszystkich klas przygotowali się na ten dzień naprawdę znakomicie. W szkole dominował piękny, niebieski kolor niezapominajek.

     

     

     

  

Laureaci konkursów kuratoryjnych

    W dniu 13 maja 2016 roku w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyła się uroczysta Gala Podsumowująca Konkursy Przedmiotowe i Tematyczne organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

      Celem uroczystości było uhonorowanie laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2015/2016 i podziękowanie nauczycielom oraz dyrektorom szkół za pracę dydaktyczną i wychowawczą z uczniami. Nagrody naszym laureatkom – Julii Trych ( konkurs ortograficzny) i Oliwii Bogusz( konkurs języka angielskiego) wręczyli Lubelska Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk i dyrektor LSCDN Pan Andrzej Zieliński. Listy gratulacyjne otrzymały Pan dyrektor Mirosław Kamola oraz nauczycielki: Pani Anna Ląd oraz Pani Beata Kryczka-Tarka. Nagrodzonym uczennicom raz jeszcze gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów i osiągnięć.

 

     

Wycieczka klasy 2b do Warszawy

W dniu 10 maja 2016r. klasa II b wraz z wychowawczynią Moniką Szarugą i Panią Dorotą Leonienko - wybrała się na wycieczkę do Centrum Nauki KOPERNIK w Warszawie. Uczestnicy wycieczki zebrali się przed szkołą o godzinie siódmej rano. Po sprawdzeniu obecności, podekscytowani, wyruszyliśmy w podróż. Na miejsce tj. Centrum Nauki Kopernik dojechaliśmy po godzinie dziewiątej.

Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając CNK, mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie.

 

      

 

Z wizytą w piekarni

Dzisiaj 09.05.2016 roku nasza klasa II „e” pod opieką p. Moniki Mocarskiej i p. Marzenki Piskorskiej wybrała się do piekarni i cukierni pana Abramowicza w Klikawie. Pojechaliśmy tam emką nr 16. W piekarni oglądaliśmy różne maszyny i urządzenia do wypieku pieczywa. Zobaczyliśmy też ogromne pojemniki na mąkę, które nazywają się silosy. Piekarze pokazywali jak wyrabiają, formują i pieką chleby i bułki. Panie i Tata Gabrysi zajmowali się robieniem ciasteczek i babeczek. Pobyt w piekarni zakończył się poczęstunkiem. Wafelki i „klikawianki” były pyszne. Wróciliśmy szczęśliwi i zadowoleni.

 

    

    

   

Ustanawiamy Rekord Polski w czytaniu Sienkiewicza

W bieżącym roku kalendarzowym przypadają ważne rocznice dotyczące Henryka Sienkiewicza:

- 170 rocznica urodzin,
- 100 rocznica śmierci,
- 50 lecie powstania Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Aby uczcić naszego Noblistę Dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaproponował Ustanowienie Rekordu Polski w czytaniu Sienkiewicza.

5 maja (dzień urodzin Pisarza) od godziny 1000 chętni do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu czytali wybrane dzieło Noblisty.

Henryk Sienkiewicz jest naszym Patronem, dlatego z wielkim zaangażowaniem wzięliśmy udział w Ustanowieniu Rekordu Polski. O wyznaczonej porze uczniowie klas II – VI wraz z nauczycielami zaczęli głośno czytać.  Wybór dzieł i fragmentów pozostawał w kwestii poszczególnych klas i nauczycieli.

 

Czytało 444 uczniów z 21 klas i 21 nauczycieli!

 

         

     

    

Jedz smacznie i elegancko

4 maja w klasie 6d odbył się konkurs „Jedz smacznie i elegancko”. Zadaniem uczniów było przygotować dowolną, zdrową potrawę i zastawić stół. Większość dzieci było świetnie przygotowana do zajęć i podczas dobrej zabawy powstawały smaczne posiłki. Efektem końcowym były przygotowane sałatki, świeże soki oraz kanapki, które znalazły się na pięknie nakrytych stołach. Zwycięzcami została najmniej liczna, trzyosobowa grupa chłopców: Jakub Kuszyk, Kuba Zawadzki i Filip Pakuła, którym udało się prawie z niczego wyczarować ciekawą kompozycję. Ich pomysłowość wszystkich bardzo zaskoczyła.

    

     

     

  

"Witaj maj, trzeci maj..."

Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.

Stanisław Aleksandrzak „Rocznica”

 

Wprawdzie już w piątek 29 kwietnia, ale za to we wspaniały sposób świętowaliśmy kolejną rocznicę ustanowienia niezwykle ważnego dokumentu - KONSTYTUCJI 3 MAJA. Znaczenie tego dokumentu, jego rolę dla historii i bohaterów wydarzenia sprzed 225 lat, przybliżyła nam klasa 6b w akademii przygotowanej pod kierunkiem swej wychowawczyni, pani Beaty Kryczki-Tarki i nauczycielki historii, pani Ilony Rzepkowskiej.

Co widzieliśmy? Niecodzienną lekcję historii, na której zjawiła się uosobiona KONSTYTUCJA. Uczniowie mogli zadawać jej pytania, które były ciekawe, czasami zabawne. Dzięki nim, wydarzenie z 1791 roku, stało się bliższe i bardziej zrozumiałe dla uczniów - młodych polskich patriotów. Byliśmy świadkami zawładnięcia Polską przez zaborcze państwa, poznaliśmy czołowych działaczy - inicjatorów stworzenia konstytucji. Podczas przedstawienia nie zabrakło też piosenek, które śpiewali uczniowie wspomnianej klasy przygotowani przez panią Ewę Jurkowską i zespół dziewcząt z klasy 3c prowadzony przez panią Bożenę Krygier.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się utwór śpiewany przez chłopaków - raperów, który wspominał ważnych bohaterów oświecenia, oraz symbolizujący zwycięstwo Polski taniec czterech dziewcząt, które w biało-czerwonych strojach zaprezentowały się bardzo ładnie.

Całą uroczystość uczniowie oglądali z wielkim zainteresowaniem.

 

lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Zdrowo - sałatkowo w 5b

W kwietniu obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. W naszej szkole odbyły się z tej okazji kiermasze zdrowej żywności, zawody sportowe, uczniowie poszczególnych klas przygotowywali plakaty o witaminach i ich roli dla organizmu, a klasa 5c zaprezentowała nam apel. Poświęcony był oczywiście zdrowemu stylowi życia.

Idea odpowiedniego odżywiania tak się spodobała wszystkim uczniom, że postanowili oni dbać o swoje zdrowie i jeść zdrowe posiłki. Klasa 5b wpadła na pomysł, by na godzinie wychowawczej przygotować zdrowe i kolorowe sałatki. Uczniowie dobrali się w grupy i z przyniesionych przez siebie produktów przygotowali wspaniałe kulinarne dzieła. Kroili, obierali, siekali i  świetnie się bawili. Królowały sałatki owocowe, ale nie zabrakło też tzw. sałatki greckiej i owocowych szaszłyków. "To była super lekcja" - stwierdziły dzieci na zakończenie zajęć.

 

lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )