Październik

Bo warto pomagać tym, którzy sami pomóc sobie nie mogą

Pod koniec października klasa V "c" przeprowadziła ogólnoszkolną zbiórkę darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Puławach. Udało nam się zebrać duże ilości karmy suchej, mokrej, ciepłych kocy, misek, zabawek oraz wiele innych rzeczy potrzebnych do codziennej pielęgnacji kotów i psów. Również wśród nauczycieli i pracowników szkoły została zorganizowana zbiórka pieniężna, która została przeznaczona na zakup specjalistycznego mleka dla malutkich kociąt. Finałem całej zbiórki było przekazanie przez klasę V "c" zebranych darów w schronisku, gdzie klasa mogła nauczyć się jak dbać o zwierzęta, poznała procedury adopcyjne oraz pracę schroniska.

Wszystkim darczyńcom, tj. uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły dziękujemy z całego serca za włączenie się do akcji.

 

     

 

Również klasa I "f" włączyła się w pomoc najmniejszym i przeprowadziła klasową zbiórkę na rzecz Schroniska. Zwierzęta otrzymały wiele wspaniałych darów, dzięki którym choć w malutkim stopniu będą mogły się poczuć kochane. Zwieńczeniem zbiórki był wyjazd dzieci do schroniska i przekazanie zebranych darów. Na miejscu, tak jak kasa V "c", dzieci mogły poznać funkcjonowanie schroniska, obejrzeć zwierzęta, a także dowiedziały się w jaki sposób adoptować i dbać o zwierzaka. Dzieciom ogromną radość sprawiła możliwość zabawy z niektórymi zwierzętami. I już zapowiedziały kolejne zbiórki dla zwierząt.

  

 

  

Bombkowy zawrót głowy

30 Października 2015 r. dzieci z kl. II b wybrały się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych w Józefowie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.

Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach. Były to ręczne arcydzieła! Następnie zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową.

Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe które wcześniej sami ozdabiali. 

    

    

    

    

  

Klasa 1f w Sandomierzu oraz w Muzeum Bombki Choinkowej

Dnia 27 października b.r. klasa I "f" wybrała się na wycieczkę do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, odwiedzając po drodze Zamek Królewski w Sandomierzu. Na zamku dzieci uczestniczyły w krótkiej ale bardzo ciekawej lekcji muzealnej, podczas której zobaczyły wiele interesujących wystaw stałych, m. in. „Sandomierskie dziedzictwo” - wystawa prezentująca zabytki związane z historią Sandomierza, "Dawna wieś sandomierska" -  prezentująca wybrane aspekty kultury ludowej, "Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu" - umożliwiająca fascynującą wędrówkę w zamierzchłą, bogatą przeszłość regionu sandomierskiego z epoki kamienia, brązu oraz żelaza. Dodatkową atrakcją była wystawa krzemienia pasiastego w biżuterii i małych formach złotniczych a także dawna kuchnia królewska, w której mogliśmy podziwiać liczne zbiory artystyczne.

Po wspaniałej lekcji muzealnej klasa przejechała do Muzeum Bombki Choinkowej - jedynego takiego muzeum w Europie. W muzeum podziwiać można setki unikatowych, niepowtarzalnych eksponatów z różnych krajów i epok. Dzieci były zachwycone widokiem setek różnorodnych bombek. Klasa miała również okazję zobaczyć proces tworzenia bombek począwszy od ogrzania szkła do ręcznego zdobienia. Na koniec dzieci mogły stworzyć własnoręcznie ozdobioną bombkę oraz zakupić bombki w sklepiku przymuzealnym.  
   
 
Pamiętamy...

"Spieszmy się kochać ludzi,

tak szybko odchodzą...."

 

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, dzień pamięci o tych, którzy już odeszli z tego świata. Każdy pozostawia po sobie ślad - w sercu, pamięci, życiu tych, którzy pozostali.

Uczniowie pracujący w Radzie Samorządu Uczniowskiego wybrali się na puławskie cmentarze, by zapalić znicze i zachować w pamięci uczniowskiej tych, którzy kiedyś otaczali troską swych wychowanków i pomagali im zgłębiać tajemnice wiedzy - nauczycieli pracujących w naszej szkole, którzy zmarli.

Młodzi odwiedzili też groby dzieci, które zmarły będąc uczniami Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach.

 

...Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...

 

     

    

  

Spotkanie ze strażnikiem miejskim

8 października gościł w naszej klasie II b przedstawiciel Straży Miejskiej w Puławach. Opowiedział nam, jak należy zachowywać się uczestnicząc w ruchu publicznym, przestrzegał przed kontaktami z obcymi, od których nigdy nie wolno brać słodyczy ani wsiadać z nimi do samochodu. Odgrywaliśmy scenki sytuacyjne, wspólnie powtórzyliśmy numery alarmowe, odpowiadaliśmy na pytania, które dotyczyły bezpiecznego poruszania się po drodze i zasad przechodzenia przez jezdnię. Dzielnie zdany egzamin zakończył się wręczeniem uczniom przez strażnika upominków.

 

   

  

Klasa 2c z wizytą w piekarni

23 października 2015 r. uczniowie kl.II c  byli na wycieczce w Piekarni Zubrzycki w Kraczewicach. Dzieci zwiedziły piekarnię i zapoznały się z tradycyjną metodą produkcji pieczywa. Brali udział w warsztatach piekarniczych, dzięki którym, oprócz własnoręcznie wykonanych bułeczek (chałki, ślimaczki, jeżyki, żółwie, pani  Jesień), zapoznali się z historią rzemiosła, cechów piekarskich oraz produkcją zdrowego pełnowartościowego pieczywa. Wycieczka była bardzo ciekawa i dostarczyła dzieciom wiele ciekawych informacji.

     

     

Wycieczka do Kazimierza

 Wycieczka do Kazimierza

 

Klasa 6a, wych.  Anna Bieleń

Mateusz  Rułka  VIa

 

Dnia 13 października 2015r. wyjechaliśmy do Kazimierza Dolnego na zajęcia dotyczące Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Oglądaliśmy tam prezentację dotyczącą form ochrony przyrody, a także flory i fauny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się wiele o mieszkańcach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego: ssakach, ptakach, owadach i roślinach.

Po prezentacji malowaliśmy „Torby Podróżnika”  farbami do tkanin o wzorach takich jak nietoperze, zimorodki, różne kwiaty i motyle. 

   

  

Po zajęciach plastycznych obejrzeliśmy jeszcze ogródek botaniczny znajdujący się obok muzeum i udaliśmy się z powrotem do szkoły.

Moim zdaniem zajęcia były udane i ciekawe.

W świecie klocków LEGO

21 października uczniowie klasy Ib i Ic wzięli udział w WYSTAWIE BUDOWLI Z KLOCKÓW LEGO W LUBLINIE. Trzy miliony klocków, to całe mnóstwo zabawy i radość dla ludzkiego oka. Wśród wielu makiet zainteresowaniem cieszyła się makieta edukacyjna, przedstawiająca popularne instrumenty muzyczne (między innymi trąbka, gitara, skrzypce). Dzieci miały okazję nie tylko zobaczyć instrumenty wykonane z nietypowego budulca, ale także posłuchać każdego z nich. Oprócz makiet z klocków uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i samodzielnie zbudować to, co podpowiadała im wyobraźnia. 

    

     

  

Poczuj chemię do kultury

16 października w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Poczuj chemię do kultury” zorganizowanego w ramach Chemikaliów 2015.

Uczennice klasy III „a”: Weronika Szmigiel oraz Milena Szymanek, odebrały główne nagrody w kategorii wiekowej: dzieci szkół podstawowych, klasy I – III.

Klara Łaszcz, Malwina Wieleba, Maja Piętak, Izabela Stefaniak, Julia Ochal, Kinga Paniak
z klasy III „a” otrzymały dyplomy oraz upominki za udział w konkursie. Prace wszystkich uczennic można podziwiać na wystawie pokonkursowej w
Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika". Wszystkie prace zostały wykonane pod kierunkiem Małgorzaty Kuś.

    

  

Dzień Edukacji Narodowej

14 października już za nami. Dzień, w którym swoje święto mają wszyscy pracownicy szkoły, był w naszej szkole "wyjątkowy". Oprócz uśmiechów, życzeń, pamiątkowej zakładki do książki i słodkiego poczęstunku (Samorząd Uczniowski ciastem wykonanym w domu częstował wszystkich pracowników SP11) mogliśmy obejrzeć zabawne przedstawienie przygotowane przez klasę Vb.

Uczniowie wcielili się w role pań dbających o porządek w szkole, nauczycielki i....zagrali siebie. Byli po prostu uczniami.

Teksty przygotowane przez nich bawiły i zaskakiwały do tego stopnia, że czasami trzeba było poczekać na ciszę, którą zakłócały śmiechy niezwykle żywiołowo reagujących słuchaczy. Część artystyczną ubogacały świetnie zaśpiewane piosenki. Przedstawienie pokazało, że życie ucznia w szkole nie jest usłane różami, a praca nauczyciela nie jest łatwa...

 

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

lightbox lightbox lightbox  lightbox lightbox

 lightbox lightbox lightbox lightbox lightbox

Jabłkowy zawrót głowy

7 października panie Kinga Kapusta, Anna Daniszewska i Agata Kantorska wraz z uczniami klasy Ib i Ic uczestniczyli w wycieczce do dwóch gospodarstw: sadów w Podolu Starym i „Kurkowo.” Podróż była niezwykła, ponieważ do sadów uczniowie pojechali malutkimi wagonikami ciągniętymi przez traktor. W trakcie tej podróży poznali pana Kazimierza – sadownika, który opowiedział im o pracach związanych z prowadzeniem sadu. Dzieci poznały różne odmiany jabłek oraz skosztowały pysznych, soczystych owoców - które zerwały prosto z drzew. Uczniowie zwiedzili również pomieszczenie, gdzie były one przechowywane. Następnie odwiedzili „Kurkowo” i poznali różne, barwne odmiany kur, kaczek, gęsi i indyków. Słoneczna pogoda umożliwiła uczniom uczestniczenie w licznych zabawach, między innymi w poszukiwaniu „zaginionych jajek”, grach i zabawach plenerowych. Dzieci wypuściły w niebo wiele mydlanych baniek w kolorach tęczy. W trakcie pobytu posiliły się smaczną kiełbaską z grilla i ciepłą herbatą. Do Puław wszyscy wrócili z „rumianymi” policzkami i uśmiechem na ustach. 

     

    

    

   

Spotkanie z Policjantem

06 października 2015 r. uczniowie kl. II c uczestniczyli w spotkaniu z Policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Puławach. Dzieci miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią, o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto stosować elementy odblaskowe, jakie podstawowe wyposażenie powinien posiadać każdy rower, jak bezpiecznie podróżować w samochodzie. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Na zakończenie uczniowie otrzymali opaski odblaskowe i książeczki – poradniki. Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

    

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )