Styczeń

Inspirowani naturą

24. stycznia 2018 uczniowie klasy 4e pod opieką wychowawczyni, p. Anny Bieleń, oglądali w Puławskiej Galerii Aneks malarstwo artystki o puławskim rodowodzie, p. Jolanty Johnsson.

W Jej twórczości obecne są dwa nurty: figuracja i pejzaż. Co to jest pejzaż, wszyscy wiemy. Figuracja to w pełni swobodna, artystyczna interpretacja elementów otaczającej przyrody. Natura to ogrom bogactwa i różnorodności. Nawet niewielka ich część w prostym układzie pozwala stworzyć  zachwycające formy.

Dzieci także spróbowały swoich sił w wykorzystaniu w niebanalny sposób elementów natury w tworzonych pracach.

Więcej zdjęć znajduje się w naszej GALERII.

Wizyta w Puławskiej Galerii Sztuki

 

W piątek 26 stycznia 2018 r. grupa „0” B wraz z wychowawczyniami Panią Moniką Szarugą i Panią Agatą Skowyrą, już piąty raz w tym roku szkolnym, wybrała się na zajęcia plastyczne do Puławskiej Galerii Sztuki. Najpierw dzieci obejrzały wystawę, następnie ich zadaniem było stworzyć własne dzieło… Wszystkim Bardzo się podobało.

Zdjęcia znajdują się w naszej GALERII.

Jak 0A świętowała Dzień Babci i Dziadka

 

 

W styczniu swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji dzieci z grupy 0 A przygotowały dla swoich najbliższych przedstawienie pod opieką Pani Ilonki Wrótniak. Zostało ono „wystawione” na naszej szkolnej scenie. Wspólnie z wychowawczyniami zostały przygotowane prezenty, które mamy nadzieję wszystkim się podobały.

    

Dzień Babci i Dziadka w grupie O "B"

 

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W związku z tym dzieci z Grupy „0” B, przygotowały przedstawienie.

Ta wspaniała impreza w Grupie „0”B, odbyła się 24 stycznia 2018 r. W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami  Panią Moniką Szarugą i Panią Agatą Skowyrą przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne kalendarze z życzeniami, które dzieci wykonały samodzielnie. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

Zdjęcia znajdują się w naszej GALERII.

Sukces naszych uczniów

 

Puławski Dom Kultury „Dom Chemika” w związku z odbywającym się XXIII Ogólnopolskim Festiwalem Kolęd Puławy 2018, zorganizował również konkurs na wykonanie przestrzennej Szopki Bożonarodzeniowej.

Do konkursu zostały zgłoszone szopki, których autorami byli uczniowie klasy V „a”. Młodzi artyści wspólnymi siłami wykonali dwie prace – jedną z masy solnej, drugą z korków i słomy. Zdobycie słomy okazało się dużym wyzwaniem, jednak dzięki zaangażowaniu rodziców i dziadków udało się zdobyć niezbędne materiały.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w kategorii klas IV – VII nasze prace zajęły I i II miejsce. Szopki powstały pod czujnym okiem wychowawczyni – pani Małgorzaty Kuś, a ich autorami byli:

 

pierwsze miejsce: drugie miejsce:

Tymoteusz Bielawski

Marta Gruszka

Kinga Paniak

Marika Sączek

Antoni Daniszewski

Zuzanna Gawełko

Maja Klamann

Natalia Klimek

Michał Podsiadły

Izabela Stefaniak

 

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

Bezpieczne ferie

 

Dnia 24 stycznia 2018 r. w świetlicy szkolnej miało miejsce spotkanie ze Strażakami z Komendy Straży Pożarnej w Puławach. Strażacy opowiadali o zasadach bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Przypomnieli również numery alarmowe. Na zakończenie wizyty wybrani uczniowie mogli założyć prawdziwy strażacki hełm, maskę i plecak z tlenem. W spotkaniu brały udział następujące klasy: 1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 3c oraz 3f.

Wizytę zorganizowały M.Rymkiewicz i K. Szczypa -Kowalik. 

Zdjęcia znajdują się w naszej GALERII.

Moje życie, moje kredki

 

Nazywam się Karolina Nocek. Mam 13 lat, a moja przygoda z rysowaniem zaczęła się gdy chodziłam do zerówki, czyli w wieku 6 lat. Uczęszczałam wtedy na zajęcia plastyczne. Moje prace często były nagradzane w konkursach, czy wystawiane na wystawach. Dwa razy moje prace trafiły na aukcje WOŚP.

Rysowałam wtedy pastelami i kredkami ołówkowymi. Po jakimś czasie przestałam rysować. Rok temu zauważyłam, że jednak mi  tego brakuje. Nie używam już kredek, a wykorzystuję specjalne cienkopisy i tusz. Wystawa zatytułowana "Moje życie, moje kredki" jest dla mnie szczególnie ważna. Związana jest z moim życiem i tym co czuję. Tworzę, kiedy potrzebuję oderwać się od rzeczywistości, przechodzę trudne chwile albo kiedy mi się nudzi. Każdy rysunek ma swoją historię. Przykładowo serca narysowałam po utracie kogoś bliskiego, a tułów bez głowy kiedy nie mogłam zebrać swoich myśli. Każdej pracy poświęciłam dużo czasu, a w szczególności tym, które posiadają dużo szczegółów, np. wzorki na ustach rysowałam około 2 godzin, a literę K aż 4 godziny. Czasem potrzebowałam inspiracji, a czasem obrazek powstawał sam z siebie. Za każdym razem czułam jednak to samo - szczęście, spokój i motywacje do dalszej pracy. Rysowanie to coś, co na prawdę lubię i myślę, że poświęcę tej pasji trochę więcej czasu niż dotychczas.

 

Zapraszam do obejrzenia moich prac.

Warsztaty artystyczne klasy 5b

 

23 stycznia uczniowie klasy 5 b udali się do pracowni artystycznej Mini Art, by wziąć udział w walentynkowych warsztatach poświęconych technice decoupage.

Decoupage to praca artystyczna polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Inna nazwa to technika serwetkowa. Pierwszym elementem twórczości było nałożenie na przedmiot farby akrylowej, która miała za zadanie zwiększyć przyczepność podłoża. Następnie, oczywiście po wyschnięciu farby, musieli pomalować miejsca, na których nie chcieli wzorów (po to, by tam nie powstał efekt postarzenia). I znowu trzeba było zaczekać, aż wszystko wyschnie. Później należało prace postarzyć w taki sposób, by wyglądało to dość ciekawie i oryginalnie. Wszystko oczywiście musiało wyschnąć. Ostatnim już zadaniem było przyklejenie serwetek w miejsca, gdzie nie rozprowadzono poprzedniej mazi, czyli na suchą powierzchnię. Tutaj również, by powstał odpowiedni efekt, trzeba było wysuszyć dzieło.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze swoich prac i chętnie wzięliby udział w kolejnych lekcjach z techniki dekoracji. Podczas kilkugodzinnego spotkania p. Kasia (plastyk pracowni) i wychowawczyni klasy p. Beata  pokazywały, jak z prostych rzeczy mogą powstać prawdziwe arcydzieła.

Warsztaty decoupage okazały się niesamowitą zabawą, wspaniałą formą spędzenia wolnego czasu i relaksu. Przedsięwzięcie pokazało kreatywność uczniów, którzy własnoręcznie ozdabiali motywy walentynkowe. W przyjaznej atmosferze, łącząc dobrą zabawę z przyjemnym i pożytecznym, powstały  niepowtarzalne prace.

Zdjęcia można obejrzeć klikając TUTAJ. 

Hej, kolęda, kolęda...

Dnia 12 stycznia 2018 r. klasa IIIf pod kierunkiem wychowawcy p. Karoliny Tyburcy-Szlendak zaprezentowała swoje umiejętności podczas przesłuchań w trakcie XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd.

lightbox

 

Nasza klasa pod nazwą "Super Friends" wykonała dwie kolędy: "Gdy się Chrystus rodzi" oraz "Lulajże Jezuniu". Podczas występu zaprezentowaliśmy nie tylko umiejętności wokalne, ale i instrumentalne, grając m. in. na fletach, dzwonkach i skrzypcach. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, a naszym Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniach do występu."

 

 lightbox lightbox

 

lightbox

Spotkanie z Kapitanem Żeglugi Wielkiej

 

11 stycznia 2018 r. na lekcję przyrody w klasach 5d i 5b p. Anna Bieleń zaprosiła wspaniałego gościa – Kapitana Żeglugi Wielkiej, pana Grzegorza Łaszcza. Spotkanie było bardzo ciekawe i dostarczyło uczniom wielu informacji. Dowiedzieli się jaką drogę trzeba przebyć, by uzyskać tytuł Kapitana ŻW, jakie trzeba mieć umiejętności i cechy charakteru, dlaczego jest konieczne ciągłe doszkalanie, jakie są plusy i minusy tego zawodu. Pan Kapitan pokazał nam mapy żeglarskie, jakże inne od tych z których korzystamy na lekcjach przyrody. Oglądaliśmy zdjęcia z Karaibów, po których ostatnio żegluje, zobaczyliśmy też stół wigilijny z tropików. Po tym spotkaniu wiemy , że trzeba i warto się pilnie uczyć,  jeśli chcemy spełniać swoje marzenia! A poza tym Pan Kapitan jest absolwentem Naszej Szkoły! Niekoniecznie trzeba więc mieszkać nad morzem, by marzyć o dalekich wyprawach! 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego - Baśniobór

 

W grudniu uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej uczestniczyli w konkursie czytelniczym na podstawie powieści Brandona MullaBaśniobór”. Każdy z uczestników miał za zadanie przeczytać 5 tomów cyklu powieściowego. Test wzbogacony ilustracjami z książki zamieszczony został w programie Classmaker, przeznaczonym do tworzenia konkursów.

  • Olga Więcławska 7d      – I miejsce
  • Igor Więcławski 5a        – II miejsce
  • Klara Łaszcz 5d               – III miejsce

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody zakupione z funduszu Rady Rodziców.

Pozostali uczestnicy: Ola Myka z 7d, Paweł Słomka z 7a i Igor Ziembowicz z 5d otrzymali dyplomy oraz słodki poczęstunek.

Jolanta Żmudzka

Cała Polska czyta Dzieciom

 

Od początku roku szkolnego biblioteka organizuje głośne czytanie książek dzieciom ze wszystkich czterech zerówek oraz świetlicy. Dzieci z zaciekawieniem słuchają nowych bajek zakupionych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, zgadują zakończenia czytanych historii i odpowiadają na pytania do tekstu. W nagrodę za uważne słuchanie otrzymują zakładki do książek, naklejki słoneczka-buźki z nazwą szkoły, zaprojektowane przez p. Marcina Słomkę oraz drobne obrazki.

 

Do tej pory przeczytaliśmy książeczki z serii Pierwsze Czytanki  Wydawnictwa Publicat:

  • Agnieszka Stelmaszyk – Michałek i pudełko niespodzianek
  • Eliza Piotrowska – Maja i czerwony balonik
  • Joanna Krzyżanek – Franek i zielony stworek
  • Joanna Krzyżanek – Helenka i różowe okulary
  • Liliana Fabisińska – Matylda i czekoladowe ciastko
  • Irena Landau – Kuba i niesforna piłka
  • Irena Landau – Lenka i magiczne drzewo

 

Zdjęcia znajdują się w naszej GALERII.

Jolanta Żmudzka

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )