Listopad

Henryk Sienkiewicz - nasz Patron

 

HENRYK SIENKIEWICZ
NASZ PATRON
18 LISTOPADA 2021
ŚWIĘTO SZKOŁY

Koszulka na ROK NORWIDOWSKI- zajęcia warsztatowe w bibliotece szkolnej

                

 

W mijającym roku obchodzimy dwusetną rocznicę urodzin narodowego wieszcza- Cypriana Kamila Norwida. Poprzez działania artystyczne, które chcemy Wam Uczniowie zaproponować, pragniemy połączyć sztukę wysoką z kulturą popularną. Każdy, kto w roku Norwidowskim chciałby wykonać unikatową koszulkę z wizerunkiem narodowego wieszcza, proszony jest o kontakt z p. Agatą Miazgą, która w każdą środę w godz. 13.30-15.30 dysponuje dla Was czasem. Biblioteka zapewnia niezbędne materiały, czyli gąbki, pędzle, farby. Po stronie ucznia pozostaje przyniesienie ze sobą czarnego, bawełnianego T-shirtu, na którym powstanie odbitka szablonu. Zapraszamy!

"Śmiechem - żartem" - konkurs recytatorski

      

 

15 listopada w Domu Chemika odbyły się eliminacje powiatowe do 25. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku motto konkursu brzmiało: „Śmiechem-żartem”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. IVc - Maja Koper i Lena Kuta, które pracowały pod kierunkiem polonistki pani Agaty Miazgi. Teksty zaprezentowane podczas przeglądu były  humorystyczne i żartobliwe. Gratulujemy występu.

 

Z książką Sienkiewicza w każdym miejscu
     

 

 

W związku ze świętem patrona naszej szkoły

biblioteka zachęca zarówno uczniów, jak i nauczycieli

do wykonania jednego zdjęcia z dowolną książką,

której autorem jest Henryk Sienkiewicz.

 

Założeniem akcji jest pokazanie,

że książki można czytać w różnych miejscach

(w domu czy parku, szkole, autobusie, pociągu).

 

Rozpowszechniajmy twórczości wielkiego pisarza.

Każda okazja jest dobra do kontaktu z kulturą.

 

Zdjęcia można przesłać do pani Agaty Miazgi

lub pani Marzeny Piskorskiej za pośrednictwem poczty Outlook.

 

Na fotografie czekamy do 22 listopada.

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

  
          

 

      

Konkurs na rymowankę

     

 

W październiku biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów kl.IV-VI konkurs literacki „Dlaczego lubię bibliotekę?”. Zadaniem uczestników było napisanie rymowanki na ten temat. Przedsięwzięcie łączyło się z akcją Październik Miesiącem Bibliotek. Cele konkursu to kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia, wiary we własne siły i rozwijanie talentu literackiego.

Oto zwycięzcy:

I miejsce- Antoni Solis kl. VA
II miejsce- Alicja Hemperek kl. VD
III miejsce- Lena Kuta kl. IVC
IV miejsce- Joanna Pytlak kl. IVC

wyróżnienie – Iren Kabakulakian kl.VB

Po odbiór nagród zapraszam do biblioteki.

Gratuluję i zachęcam do udziału w kolejnym konkursach.

Agata Miazga

Sukces recytatorski

     

 

W sobotę 6 listopada w Domu Chemika odbył się Koncert Laureatów XVII Przeglądu Poezji i Pieśni Niepodległościowej „Żeby Polska była Polską”. Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły - Maja Koper z kl.4c, która przygotowywała się pod kierunkiem polonistki pani Agaty Miazgi. Maja zajęła III miejsce w turnieju recytacji dzieci szkół podstawowych klas IV-VIII. Niestety ze względu na kwarantannę nie mogła uczestniczyć w koncercie. Nagrodę i dyplom odebrała kilka dni później.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Agata Miazga

Pomóżmy bezdomnym zwierzakom

 

Nasza szkoła po raz drugi włącza się do Zbiórki dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Puławach. Zachęcamy do wsparcia akcji i przyniesienia karmy, która zostanie przekazana do puławskiego schroniska. Z uwagi na nadchodzącą zimę i stan zdrowia zwierzaków prosimy o przekazywanie mokrej karmy dobrej jakości. Każdy kto przyniesie karmę bezpośrednio do restauracji Central Park Bistro otrzyma od organizatora akcji prezent. Karmę można przynosić również do gabinetu pedagoga p. 314. Z góry dziękujemy za Wasze zaangażowanie.

Ilona Wrótniak-Terlecka pedagog szkolny

Dzień Postaci z Bajek w zerówce

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada i to właśnie tego dnia nasza zerówka zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Dzieci miały zorganizowane zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka i sprawił naszym zerówkowiczom wiele radości i uśmiechu.

Konkurs InstaLogik

 

Miło nam poinformować, iż uczniowie naszej szkoły przystąpili do udziału w II edycji konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik

Konkurs organizowany jest przez Placówkę Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli.

Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką, do tych, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki.

W drugiej edycji Konkursu InstaLogik w tym roku szkolnym wzięło udział 3429 uczniów z 545 szkół rozsianych po całej Polsce.

 

Do drugiego etapu zakwalifikowali się:

  • Filip Dzido klasa 5a
  • Gabrysia Glegoła z 5a
  • Kacper Korgol 5a
  • Zuzanna Nowakowska 5a
  • Antek Solis 5a
  • Bartek Dąbrowski 5b
  • Oliwia Kudan 5d
  • Szymon Lassak 7c

 

GRATULACJE!!!

Liczymy na dalsze sukcesy.

Marcin Słomka

Wycieczka do Sandomierza i Muzeum Bombek

Dzieci z klasy 2A i 2B wybraly się na wycieczkę do Nowej Dęby i do Sandomierza. 
Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Bombek oraz poznania tajników wyrobu bombek w Fabryce bombek. Kolejnym punktem naszej wyprawy był Sandomierz - spacer po Rynku oraz wizyta w Zbrojowni gdzie wspaniały rycerz opowiedział nam historię Sandomierza. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i usłyszeliśmy wiele ciekawostek. 
To był dzień pełen wrażeń! 
Kolejny sukces Gabrysi

Wielkie brawa dla Gabrysi Glegoły, która zdobyła I miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Taekwondo Olimpijskim

Zawody odbyły się w Puławach, rolę gospodarza pełnił ULKS ANDROS Puławy.

G R A T U L A C J E!!!

Obchody Dnia Postaci z Bajek

W świecie bajki i baśni

 

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji nauczycielki biblioteki szkolnej zaproponowały wszystkim uczniom zabawę. W tym dniu można było przebrać się za bajkową postać, narysować ją lub ulepić bohatera z plasteliny.

Najliczniejszą grupę chętnych do zabawy stanowiły dzieci z grupy 0b i 0c,  które przyszły do biblioteki przebrane za baśniowe postacie.

Uczestnicy zabawy otrzymali słodycze.

Dziękujemy!

 

 

 

5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

Biblioteka szkolna ma dla uczniów dwie propozycje: 

  

  1. Przebierz się za wybraną bajkową postać.
  2. Ulep z plasteliny bohatera ze swojej ulubionej bajki lub go narysuj.

 

Przyjdź do biblioteki i pochwal się strojem lub wykonaną pracą!
Czekamy od godziny 10.00.

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY!

 

5 listopada swoje święto obchodzą przyjaciele wszystkich dzieci - bohaterowie bajek i baśni. Znani i lubiani nie tylko przez najmłodszych, bawią i uczą kolejne pokolenia. Data święta wybrana została na cześć urodzin Walta Disneya, wielkiej postaci Hollywood, jednego z najpopularniejszych twórców bajek animowanych dla dzieci. To właśnie wytwórnia Walta Disneya wykreowała niezapomniane postacie Myszki Miki, Kaczora Donalda, Smerfów, Króla Lwa, Wojowniczych Żółwi Ninja i wielu innych.

 

Historia bajek

Historia bajek z pewnością jest dłuższa niż wskazują na to pierwsze publikacje i odkrycia. Prawdopodobnie ludzie opowiadali sobie magiczne opowieści już w epoce brązu, przekazując je w formie ustnej kolejnym pokoleniom. „Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p.n.e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach.

Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek”, czy „Kot w butach”.

W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, które są ważnym elementem literatury polskiej i światowej.

W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm. Dziś dzieła Perraulta i braci stanowią klasykę gatunku, choć trzeba przyznać, że wiele współczesnych opowieści zostało pozbawionych najbardziej drastycznych wydarzeń, które w starych bajkach były powszechne.

XX wiek to dominacja bajek Walta Disneya, patrona Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. 

Wyniki głosowania w konkursie Erasmus+ What’s up Mr Bug?

 

Głosowanie zakończone, głosy zliczone, więc czas na oficjalne wyniki międzynarodowego konkursu fotograficznego. Głosowanie trwało od poniedziałku do piątku (głosy oddane w niedzielę zostały odjęte wszystkim uczestnikom konkursu od ostatecznej sumy zdobytych polubień). Ostateczne wyniki konkursu:

 

I miejsce Bartek Kosmala (285 głosów)

II miejsce Melda Karaca (Turcja 260 głosów)

III miejsce Ala Nowakowska (194 głosy)

 

Wyróżnienia (osoby z państw członkowskich z największą ilością głosów spoza podium):

 

Hanna Mroczek (192 głosy)

Marcel Kosmala (191 głosów)

Lung Lucia Lorena (Rumunia 91 głosów)

Ceylin Ürey (Turcja 46 głosów)

Zoran Drakukić (Chorwacja 93 głosy)

 

https://padlet.com/padlets/n2z3wbknn42x0338 

 

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )